10 kliků #2

Zajímavé články si ukládám do záložek, do konceptů e-mailů, na slack, posílám je do messengeru kamarádům a vůbec, zdá se, že mám v oblibě hromadit odkazy. Tak si je teď pěkně jednou za čas můžu všecky uložit sem. Doporučuju uvařit kávu nebo čaj a pohodlně se usadit, tohle proklikávání vám chvilku zabere 😊


1.  Asi poprvé za existenci What Jane Read jsem nesepsala nové letní knižní tipy. Nemám k tomu co říct, kromě: nechtělo se mi. Celé léto si veškerou chuť k psaní odkládám na články pro martinusácký blog. Takže tam samozřejmě najdete i ty knižní tipy na to, co číst v létě, nebo taky pár rozhovorů s mými báječnými kolegy nejen o jejich práci. Taky jste si v dětství hráli „na novináře“ a „na rozhovory“? Já to dělám i v šestadvaceti. V práci. Heč.

2.  A když už jsem u těch martinusáckých záležitostí, zmíním ještě srpnovou knihu ve Čtenářském klubu. Když naše knihomolská srdce rozbila Modlitba za Černobyl, kterou bylo nutno rozdýchávat a při čtení si dávat pauzičky, právě v srpnu nastala ta pravá knižní letní pohoda. Dočítám Dědinu, prokousávám se tím strastiplným nářečím a hrozně si to užívám!

3.  A ještě poslední zastávka u Martinusu: až si přečtete rozhovor s Džejnou na našem blogu, přečtěte si i ten na Heroes, je super! Knižních tipů budete mít hnedle dost až do jara.

4. Ale jelikož zajímavostí z knižního světa se člověk nikdy dostatečně nenabaží, přečtěte si něco o strategii člověka, který byl pověřen záchranou knihkupecké sítě Barnes & Nobles a taky si prohlédněte longlist na letošní Booker Prize!

5.  Ale kdybyste spíš než po beletristických literárních tipech toužili po nějaké té non fiction, stavte se tady 😉

6. Normálně mě influencerské story a rozhovory moc nezajímají, ale náhodou jsem narazila na tenhle článek, nečekaně velmi, velmi upřímný. Konečně! Není to zrovna intelektuální čtení, které by odhalovalo něco zásadně nečekaného, všichni o těchhle věcech víme a upřímně, leckdy to podle mě není vhodně podané, ale je to jeden z mála článků, který jsem dočetla do konce a věřím, že pro všechny ty snaživce na Instagramu, kteří zasvěcují svůj život sbírání lajků, může být podnětný. Zajímalo by mě, co na něj říkáte.

7. Kdo zná Slovegán? 😉 Doufám, že už všichni! Nečekala jsem, že pro mě jednou z nejočekávanějších letošních knih bude kuchařka. Jenže pak přišla Nikoleta a Janko a jak se tak hezky slovensky říká, na crowdfundingu „ujebali dekel“ a teď je z toho jeden z nejpopulárnějších slovenských crowdfundingů. A já měla to štístko, že mě oslovili, abych ke kuchařce nafotila pár backstage fotografií, z nichž některé budou i součástí knihy. Strašně se těším, až své fotky uvidím v knížce, která bude po grafické i obsahové stránce lahůdková.

8. Možná víte, že letos druhým rokem fotím svatby všudemožně po Čechách. Je to radost a privilegium a velká zodpovědnost. Potěšil mě článek o svatebním focení s názvem The Heaviest Click, který celkem pěkně shrnul, jak to vnímám i já.

9. A když už jsme u toho focení, přečtěte si esej, kterou napsal fotograf Lukáš Korynta do magazínu Rucksack. Pěkné a milé a inspirativní čtení!

10. Poslední klik je pro Zuz Stories a tak trošku holčičí článek o tom, jak si sladit šatník. Ne proto, že by mě až tak moc zajímalo oblečení, ale zajímá mě aktuálně, abych ho měla co nejmíň a bylo co nejpraktičtější. A tohle mi celkem pomohlo začít si třídit skříň.