#tipnaknihu: Co jsem přečetla na začátku roku

Kde jsou ty časy, kdy jsem zhltla všechno čtení, co mi přišlo pod ruku, od návodu na vaření špaget až po složení šamponu. Nedokážu říct, podle čeho si teď vybírám knihy na přečtení – někdy mě nadchne recenze, někdy doporučení od kamarádky, někdy stačí obálka nebo anotace – ale přečtu toho o tolik míň, že je mi z toho někdy smutno. Na druhou stranu, neztrácím čas s blbostmi, které jsem četla jen proto, abych zabila volný čas, prokrastinovala při učení nebo abych o nich mohla sepsat jakýs takýs článek na blog 😊 Toho, co jsem přečetla, nebo aspoň rozečetla v první čtvrtině roku tedy každopádně není moc, ale na druhou stranu, z drtivé většiny knih jsem byla upřímně nadšená, což, mimochodem, podporuje mou teorii, že dospělost neznamená silonky, co se netrhají nebo lak na nehtech, co se neoprýská, nebo učesané vlasy, dospělost znamená, že už máte natolik srovnané preference, abyste si vždycky dovedli vybrat zábavu, která vás bude vážně bavit, ať už se to týká knih, filmů, seriálů nebo třeba divadla, bez ohledu na vnější tlak od lidí okolo vás.

Sepsala jsem krátké tipy na to, co jsem četla od začátku roku a bylo podle mě fakt dobré, nebo alespoň fakt zábavné. A moc ráda si v komentářích poslechnu vaše tipy na čtení! 😊


Dobro v tobě

Anotací mi tahle kniha připomínala můj oblíbený Vlčí ostrov, tak jsem se do ní bez váhání pustila. Okamžitě jsem se díky ní zamilovala do Nového Zélandu – jó, znám Pána prstenů, ale to mě nikdy moc nebralo, navíc Nový Zéland je pro mě na podobné úrovni jako Bali, zkrátka jedna z těch profláklých destinací, kam jezdí všichni. Ale tady jej čtenář pozná ne jako turistickou lahůdku, nýbrž jako osamocené, sychravé místo, s nevyzpytatelným mořem a bouřlivou přírodou. Pečlivě vybudované bubliny dvou samotářů, kteří se občas střetávají při náhodných příležitostech, prorazí malý chlapec, který se jednoho dne zničehonic zjeví na pláži. Je to krásné, smutné, skoro meditativní čtení, díky němuž jsem měla hrozný klid v duši. Je to jako by vás někdo škrábnul do srdce, ale vzápětí vás po něm pohladil a tu bolest utišil. Milý, hrozně milý zážitek.

Anna ze Zeleného domu

Nenechte se mýlit, Annu ze Zeleného domu jsem už četla asi tak… miliardakrát? Zilionkrát? Těžko říct 😊 Jako dítě jsem ji zbožňovala, Anna byla docela určitě moje první kamarádka knihomolka. Taky to asi bylo moje první seznámení s Kanadou a feminismem. Tuhle dětskou knihu mám ve svém prastarém vydání v naší velké knihovně u rodičů a jsem moc ráda, že už ji můžu mít i u sebe v Praze, protože Albatros zařídil nové, rozkošné, ilustrované vydání, které je radost číst a prohlížet si. Bylo strašně pěkné si Annu zase připomenout! Jaká byla vaše dětská oblíbená knižní postava?

Stručná historie času

Jsem ostuda, že jsem si na tuhle knihu neudělala čas už dřív! Přitom mě tolik věcí zajímá (a nejen proto, že jsem velkou část hodin fyziky na gymplu prospala, nebo si tajně četla romány pod lavicí) a ke vzniku vesmíru, fungování času a spoustě dalším záležitostem mám hromadu otázek. Knížka mě hrozně baví, protože Stephen Hawking je rozhodně lepší učitel než naše fyzikářka a jeho vysvětlování je jednoduché, elegantní a praktické, ale ani tak nemůžu přečíst tu knihu v kuse, takže si ji už od konce ledna v drobných rozmarech dávkuji po třech až pěti stránkách, záleží na času a náladě. Ale dobrý je to moc!

Nikdykde & Malý život

Čím dál tím častěji se mi potvrzuje, že vracet se ke knihám, které mě dřív úplně pohltily, je kolikrát lepší, než pořád vyhledávat nové. Už jsem se dávno smířila s tím, že nikdy nepřečtu všechno, co bych přečíst chtěla nebo měla, radši si několikrát přečtu román, který mě opravdu moc baví. Malý život i Nikdykde jsem si hrozně moc užila a nečetla jsem je tentokrát jen tak náhodou – z obou dvou se totiž snažím vymyslet tetování, které si nechám vyrobit v letošním roce 😊

Šarlatáni

Dámy a pánové, představuju vám největší guilty pleasure ever! Zalíbila se mi obálka téhle knihy a spojení thrilleru s fakultní nemocnicí. Asi to pravděpodobně nevíte, ale jsem jednou z největších fanynek seriálu Grey’s Anatomy na světě, i když si z toho ráda dělám legraci, pořád ho sleduju a Šarlatáni jsou na podobné úrovni. Je to soap opera s rádoby hrozivou zápletkou, dějí se tu velmi nepravděpodobné operace s velmi nepravděpodobným průběhem, hlavní hrdinové jsou směšně krásní a úspěšní a celé je to prostě úplně špatně. Na druhou stranu se tomu nedá upřít čtivost a napínavost a spisovatelský um autora. Pokud si přejete oddychovku, u které fakt, ale že fakt vůbec nemusíte přemýšlet, tady máte, nemáte zač!

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky

Stejně jako většinu čtenářů mě k této knížce přitáhl její neodolatelný název, co si budem. S Bowiem toho má společného minimum, ale její titul mi alespoň vnutil pocit, že všechny písničky od Bowieho, co ke čtení poslouchám, zní k téhle knize jako báječný soundtrack 😊 Tahle kniha mi nejvíc dala to, že si chci (konečně) přečíst Klub nenapravitelných optimistů od stejného autora, krom toho to byla jen moc hezká jednohubka, která mi připomněla, jak jsou stereotypy zlé a zbytečné. Optimistický životní nezmar Paul a jeho příhody mě každopádně bavily a vás budou, myslím, taky!

Neříkej, že nemáme nic

Protože únorovou knížku z našeho Čtenářského klubu jsem četla už loni (bylo to Dej mi své jméno od Andrého Acimana), byla jsem hlavně zvědavá, co budou čtenáři říkat na náš březnový výběr – přece jen, jde o úplnou novinku od neznámé autorky, která rozebírá dějiny Číny na téměř pěti stech stranách. Na zpětnou vazbu v našem klubu si asi ještě chvíli počkám, ale jsem každopádně moc ráda, že ani těžší téma a tlustší kniha neodrazují od přečtení a první ohlasy jsou moc kladné, zejména o tom, že díky klubu natrefili na knihu, kterou by je jinak vůbec nenapadlo si přečíst. Já jsem ji četla už na konci února, abych měla trošku náskok, až o ní budu psát článek na blog a byla jsem upřímně nadšená. Je to takový ten po všech stránkách dobrý, kvalitní a solidní román, jehož čtení si užíváte, prožíváte emoce s hlavními hrdiny, vypravíte se na pouť mimo svou komfortní čtenářskou zónu. Celý příběh je navíc silně spjatý s hudbou, takže jsem, stejně jako u Bowieho výše, při čtení pořád poslouchala výběry na spotify, tentokrát uklidňující klasiku. Byl to velmi příjemný zážitek a doufám, že se ke čtenářům našeho klubu přidáte taky! 😊

Smrtka

Byla jsem v knihkupectví v Martině a nutně potřebovala nějaké čtení do vlaku a nějak jsem si neuměla vybrat to pravé - zoufale jsem tedy psala své martinusácké kolegyňce Džejny, aby mi okamžitě napsala doporučení na nějakou dobrou knihu a ona velmi netypicky zvolila young adultovku, takovou, o kterou bych jinak nezavadila pohledem. Když už čtu něco ve slovenštině, musí to mít fakt spád, protože jinak mě moc nebaví se tím prokousávat, takže tu jsem byla fakt na rozpacích, ale nakonec jsem Džejniným chválám, které na knihu pěla, podlehla, a dobře jsem udělala! Velmi netypický a originální příběh má tahle kniha, sci-fi žánr tomu jenom pomohl a byla jsem z ní upřímně nadšená. Ano, je to jednodušší příběh - však je to taky young adultovka, víme - ale i tak mě úplně omámil, kdyby někdo něco takového napsal ve verzi “pro dospělejší”, byla bych stopro největší fanynkou!

Clona

Nikdy jsem od Bjorka nic nečetla, ale Lucie o něm básnila tak, že jsem Cloně neodolala. A ještěžetak! Je to sice třetí díl krimi série, ale jestli jste na tom jako já a Bjorka znáte jen z doslechu, vůbec nevadí, klidně můžete se Clonou začít. Knížka má především nesmírně uhrančivý začátek, který vás chytne v zátylku a přirazí vám oči ke knize, vůbec se od toho nemůžete odtrhnout. Trošku mrazivý, jen tak decentně a nepříjemně, hodně čtivé, dost napínavé a s vymazlenou zápletkou. Já jsem byla maximálně spokojená!

Zůstaň se mnou

Společně se Clonou a Neříkej, že nemáme nic je Zůstaň se mnou rozhodně favoritem posledních měsíců. Kniha mi připomněla, že bych neměla mít svůj literární výběr zúžený zejména na Evropu a Ameriku, že silný, citlivý a intimní příběh, který se mě hluboce dotkne, se klidně může odehrávat třeba v Lagosu. Je to velmi intenzivní čtení o ženě, jejíž manžel si najde druhou manželku, je o rozpadu rodiny a mateřských poutech, je o zoufalé snaze ochránit se před zármutkem, jak to jenom jde.

V posledních dnech přeskakuju mezi rozečtenou Malou knihou o duši a Olgou, kterou napsal Bernhard Schlink, tedy autor mého milovaného Předčítače a obě dvě knihy zatím velký dobrý – blíž vám o tom určitě povím aspoň na svém instagramu 😉 Povězte mi o tom, co teď čtete vy a jestli je to dobrý a neměla bych si to náhodou přečíst taky!