HOW I EDIT: Jak upravuju fotky na Instagram

Asi jediný článek, o kterém jste mi na Instagramu sami od sebe psali, ať už do zpráv nebo v komentáři, že rozhodně musím dát do kupy, je právě tenhle – o úpravě fotek! U mě to není žádná velká věda a tak trochu na prasáka si na fotky lepím zkrátka to, co se mi zrovna líbí, aniž bych nad tím nějak zvlášť přemýšlela. Dát dohromady něco smysluplného tedy nebylo zrovna jednoduché 😊 Snad se mi to ale povedlo, tumáte podrobně rozepsáno, jak upravuju fotky právě teď!

IMG-6843.jpg

1)    Lightroom – LKO presets

Lightroom mi strašně usnadnil život a zlepšil kvalitu mých fotek – protože do té doby jsem je proháněla filtry ve VSCO, Snapseedu a podobných aplikacích, kdysidávno nedejbože i přímo v iphone nebo instagramových filtrech. Lightroom je strašně jednoduchý, v podstatě úplně primitivní nástroj pro ty, kteří chtějí velmi rychle upravit velké množství fotek, aniž by se museli starat o to, aby se naučili milion věcí, jako je tomu třeba s Photoshopem (se kterým jsem se začala učit až teď, jsem ostuda). Zkrátka si nainstalujete Lightroom, a pak už jen stačí vybrat si presety a můžete zvesela začít. Na internetu najdete miliardy presetů zdarma, já si je vybírala podle svých oblíbených fotografů a instagramů a barev, co mám ráda. Takové ty syté, teplé odstíny mám díky LKO presets od fotografa Lukáše Korynty. Občas používám i presety od Looks Like Film (ty jsou free, mimochodem), pak mám ještě nějaké (pro jistotku), ale tyhle jsou moje stálice a jistoty 😊 Samozřejmě existuje i mobilní appka, já ale radši používám desktopovou verzi Lightroomu a na úpravu fotek si vždycky vyhradím trochu me time času, ideálně s hrnkem kávy a se spotify v uších, je to taková moje oblíbená relaxace.

Kromě presetů už v Lightroomu jen lehce upravím jas, kontrast, odstíny bílé a grain – toť vše, žádná věda, všecko pak záleží na konkrétní fotce a na tom, jak se mně osobně detaily nejvíc líbí.

Neupravená fotka

Neupravená fotka

Fotka s LKO preset

Fotka s LKO preset

2)    Afterlight

Moje druhá oblíbená záležitost na úpravu fotek je už čistě mobilní. Po tom, co si upravím fotku v Lightroomu, přesunu ji do Afterlight, kde dodám grain – tedy takovou tu příjemnou retro zrnitost – a dust, tedy prach a malé flíčky, aby fotka vypadala trošku „zašle“. Jakmile mám hotovo, doladím ještě naposledy kontrast, jas a saturaci, aby fotka nebyla až příliš nebo naopak málo výrazná, protože v mobilu ji člověk přece jen vidí zase maličko jinak.

IMG-6982.JPG
IMG-6979.PNG

A to už je vážně všecko! Vidíte, vůbec žádná věda. Čas od času jen tak pro zábavu používám double exposure – dvě fotky v Afterlight (na prasáka, však jsem to říkala) spojím do jedné a když si to dobře naplánujete už při focení, mohou vám tak vzniknout skoro zázraky. A nemusíte tak spojovat jen fotky, jak je vidět níž, stačí spojit obrázek starých novin (své textury mám od 1924us) a fotky s knížkou a je z toho zase něco úplně nového.

IMG-6986.JPG

Ještě bych si tu chtěla na závěr odložit jednu maličkost: sdílení je fajn! Nebýt výše zmíněných fotografů, nikdy bych neměla pěkný fotky a jsem hrozně ráda za to, že se nebojí sdílet své presety a nápady mezi ostatní. Je to mnohem lepší než takové to „očůrávání si“ prostoru, presetů, filtrů, aplikací atakdále, které občas na Instagramu vídám. Stejně nikdy nebudeme mít všichni stejné fotky, každý to děláme nějak jinak, s jinou technikou a jiným cítěním, každý fotíme něco trochu jiného, v jiné atmosféře. Tak na sebe buďme hodní a pomáhejme si, třeba i takovými prkotinami, že si povíme, jak upravujeme fotky. A píšu to i proto, že mě zajímá, jak je upravujete vy! Co se vám osvědčilo? Napište mi do komentáře, uděláte mi radost <3