Amstrtipy nejen na kafe

Odjela jsem si na pár dní léčit zlomené srdíčko do Amsterdamu a bylo to krásné a pokojné a příjemně depresivní. Vykašlala jsem se na všechno, co byste podle průvodců měli v Amstru zažít - takže dům Anny Frankové jsem neviděla ani zdálky, marihuanu jsem všude jen čmuchala (protože tomu se nedá vyhnout) a Red Light District jsem jen proběhla po cestě za hledáním lavičky z filmové adaptace Greenova románu Hvězdy nám nepřály. Skrz na skrz jsem proťapkala celé město, projedla a propila se asi deseti kavárnami a splnila si svůj velký sen, vyrazila jsem na celodenní výlet na pláž ke krásně depresivnímu, podzimnímu Severnímu moři. Jestli nejste turistický nadšenec, co potřebuje za pár dní na výletě oběhnout všechny památky a další highlighty, čtěte tipy na místa, co byste si v Amsterdamu neměli nechat ujít.

Koffie spoty

Der Bakkerswinkel

Protože jsme bydleli kousek od Westerparku, tohle místo bylo každé ráno povinnou zastávkou. Pro jejich citronový džem a čerstvé croissanty bych zaprodala duši. Je to velké, hlučné místo, kde můžete sedět od snídaně do oběda a od oběda do večeře, taková přátelská stodola, kde se o vás strašně pěkně starají, všichni tu mají úsměv od ucha k uchu a vůbec, panuje tu nesmírně pohodová atmoška. A navíc jste jen krůček od krásného parku, na prostranství dalších podobných budov z červených cihel, mezi kterými jsou rozvěšené tuny světýlek. Je tu krásně.

Coffee & Coconuts

No, tohle místo jsem nestihla. Ale stejně ho doporučuju, protože jsem ho na svém to do listu v Amstru měla vysoko, jen mi okolnosti (a čas zpátečního letu) nehrály do karet. Ale až se do Holandska jednou vrátím, tohle bude první místo, kam se v Amstru vypravím. Slyšela jsem zvěsti o dokonalém interiéru a boží kávě a chci to všechno zažít na vlastní kůži.

The Breakfast Club

Povinnost pro ty, co si taky myslí, že snídaně je nejdůležitější základ dne. Měla jsem tu božské lívance a strašně dobrou kávu. Mají příjemný interiér a sympatický nevtíravý playlist, jen je tu v době snídaní a brunche narváno, a protože bejby friendly, dost pravděpodobně se vám stane, že vám k lívancům bude místo playlistu vyřvávat nějaké mimčo.

Two For Joy

Straaašně dobré americano mi tu vyrobili, sice jen to go, ale i tak jsem měla čas prohlédnout si parádní interiér a poklábosit s baristkou, u které jsem tu schovávala překvápko pro kamaráda. Jsou tu milí, ochotní a sladcí a všechny dezerty, které měli ve vitríně, vypadaly, jako že kdybych je jedla, byla bych skutečně šťastná.

Bbroot & Koffie

Sympatické místečko v přístavu, kam dojedete na ferry. Je tu hrozně milo a můžete se tu buď schovat před deštěm a větrem jako my, nebo si tu při slunečném počasí vylézt na střechu a kochat se pohledem na přístav. Chai latte ňaminka a čokoládový dort jak lusk.

Co dělat v Amstru, když nechci hulit trávu a procházet muzea

  • Naskoč do loďky a nech se vozit po kanálech. Hned u Amsterdam Centraal, třeba. Každý kanál je jiný a krásný a uvidíš město z jiné perspektivy.

  • Zajdi do kina. Do The Movies a nebo ještě líp, do Pathé Tuschinski. Schválně mrkněte, jak vypadají, pochopíte proč.

  • Pokud je hezky, vezmi kolo a vyraž do parku. My jsme trávili čas hlavně ve Westerparku, slibuju, že je tu krásně, ale vsadím se, že Rembrandtpark nebo Vondelpark na tom budou dost podobně.

  • Choď. Všichni si v Amstru pronajímají kola, ale nedovedu si představit, že bych si město užila, kdybych se musela soustředit na řízení kola. Je to rozhodně ten nejrychlejší dopravní prostředek, ale pokud byste si ho pronajímali jen proto, abyste se někam dostali, není to třeba. V Amstru je všechno tak půl hodiny pěšky odevšad.

  • Romantičtí snílci musí zajít ke kanálu Leidsegracht a chvíli se kochat výhledem na kanály na lavičce, kde se natáčel film Hvězdy nám nepřály. Tedy, ta původní lavička už tam není, protože jí někdo ukradl - neromantické, já vím - ale pořád tu jedna je, obsypaná visacími zámky a dojemnými vzkazy. Okay? Okay.

  • Vyzkoušej ferry. Něco jako trajekt prostě. Za nádražím Amsterdam Centraal jezdí každých pár minut a jsou zdarma. Ten úplně vlevo míří k NDSM aka takovému kulturnímu centru, kde je to hrozně divné a zároveň cool - tenhle výlet mi doporučil kamarád a byla jsem za to strašně ráda, protože o tomhle se prostě nikde jinde nedočtete. Po plavbě zamiřte mezi graffitti, najdete tu obrovskou tovární halu, ve které jsou různé umělecké instalace, výstavy a obchůdky. A hned u přístavu je perfektní Bbroot & Koffie. Krásno.

  • Cpi se. To jsem poctivě dělala hlavně v kavárnách a jelikož jsme kvůli pozdnímu vstávání a dlouhým brunchům obědy většinou vynechávali, z restaurací nemám příliš doporučení. Všechny končetiny do ohně bych ovšem dala za Vegan Junk Food, super hipsterský podnik, kde mi naservírovali burger mých snů.

Udělej si čas na procházku u moře

Nutnost, pokud jste jako já, tzn. libujete si ve svých smutcích a depinkách a příliš všechno prožíváte, Zandvoort aan Zee je vaší cílovou destinací. Z Amsterdam Centraal je to půl hodinky vlakem do ospalého městečka, kde je v pondělí všechno až na pár turistických obchůdků a fast foodů zavřeno (na to bacha, to my jsme dopředu nevěděli) a vůbec to vypadá, že je to trochu město duchů. Mají tu nádhernou, obrovskou pláž plnou mušlí a racků, na které sem tam někdo zachumlaný po uši v nepromokavé bundě hází klacek svému pejskovi. V létě je tu otevřeno spoustu hipsta stylových podniků, ale teď na podzim je tu liduprázdno, jen vy, mrholení, studený vítr a šedé, nevlídné moře. Jako pohlazení po bolavé duši ideální.