All you need is Cambridge

Výlet z každodennosti pro mě obvykle neznamená výlet do přírody ani do nějaké velké metropole. Je to pro mě ideálně návštěva nějakého menšího městečka, které je trochu stranou od těch největších highlightů dané země a tím největším wow je typická atmosféra, kterou si budu pamatovat napořád. To měla i Cambridge, kterou jsem navštívila před pár dny a řekla jsem si, že sepíšu pár tipů co tam dělat zejména pro ty z vás, kteří jako já z mnoha různých důvodů trošku opovrhujete návštěvami typicky turistických míst.

Cambridge je univerzitní město a většina z vás ho nejspíš navštívila jen na skok na takovém tom typickém školním zájezdu na střední a pamatuje si, že dominantou města jsou oslňující historické budovy kolejí v centru města. Já se tam naštěstí podívala až teď, takže jediné, co jsem si nemohla nechat ujít, byla Trinity Lane s Trinity College (protože mi ji představily kouzelné zahraniční bookstagramerky a protože právě tady studoval Eddie Redmayne :D), ale jinak jsme zkrátka bloudili ulicemi, kam nás zrovna nohy zanesly a jediná místa, jejichž recenze a fotky jsme si dopředu hledali, byla ta, kde jsme chtěli jíst :-)

O tom jsou všechny moje výlety, o bloumání sem a tam, zastavování se u každého pěkného koutku, chození v miniaturních uličkách jen proto, že existují a hlavně o navštěvování kaváren a dalších podniků, na které náhodou narazíte po cestě. Dominantou Cambridge pro mě nebyly koleje, ale Mill Road, u které jsme bydleli. Tahle ulice obsahuje skutečně ryzí duch města, všechny ty rozkošné cihlové domečky s barevnými dveřmi, bíle natřené výklenky obchodů a hlavně hned tři naprosto skvostné kavárny. V The Black Cat Cafe si chcete dát takovou tu typickou anglickou snídani s vajíčky a slaninou a fazolemi, mají tu obří porce a je to trochu chaotický a halasný malý prostor, kde jsou všichni šťastní, tím myslím zákazníky hlavně, protože jsou velmi dobře nakrmení. Do Urban Larder jsme se šli schovat, když nám byla největší zima, přišli jsme si pro mňam horkou čokoládu a úsměvy od baristky. Skvěle se tu sedí ve výklenku u okna, na kterém se sráží mlha a můžete buď kreslit prstem do skla nebo stavět kostky z lega, jak je libo. A do třetice je tu Broadway Buttery, kavárnička, která mi byla na Instagramu několikrát doporučována, ale jejich otvírací doba je velmi nevyzpytatelná a nepodařilo se nám ji vychytat ani jednou. Tak příště, no.

Tu nejlepší kávu v Cambridge jsem dostala v Espresso Library, v kavárně kousek od požární stanice, která skutečně dělá čest svému jménu. Barista tu v jedné ruce drží své čerstvě narozené mimino a druhou rukou vám dělá to nejlepší americano na světě. Taky jsou tu k dostání hříšně dobré veganské lívance s mandlovým jogurtem a vzdušný, prosluněný prostor, kde se nad vámi houpou kola (majitelé jsou nadšení cyklisté) mi též způsobil velkou radost. V té největší kose, větru a zoufalství jsme narazili na Hot Numbers, kde při pohledu na jejich brownies vzalo za své mé předsevzetí vzdát se na čas sladkostí a hned po Espresso Library cením nejvíc jejich kávu, i když je fakt, že v té zimě by mě pravděpodobně učinilo šťastnou batch brew odkudkoli. No a na čaj o páté jsme se vydali do panenkovsky tyrkysové a pěkňoučké kavárny Fitzbillies, kde mají vyhlášené rozinkové šneky a earl grey se k nim báječně hodí.  Kavárny obstarávají jídlo celkem slušně i ve vegetariánských a vegan verzích a po anglické verzi brunche budete mít bříško plné celý den, takže po restauracích jsme se moc nepídili. Náhodou jsme ale narazili na Honest, cool burgrárnu schovanou mezi historickými kolejemi, kde jsem docela určitě měla jeden z nejlepších burgerů ve svém životě (takovýhle highlighty si prostě člověk pamatuje).

Kromě kávy a jídla pro mě jsou taky zásadní bookspoty - největší knihkupectví v Cambridge (kromě těch univerzitních s odbornou literaturou) zastává Heffers Bookshop Waterstones. Heffers mi bylo sympatičtější, takové domáčtější a útulnější, ve Waterstones měli větší výběr v Harry Potter koutku (jo, to taky dovedu ocenit), ale kafe vás tu nepotěší a oranžový design taky ne. V Heffers jsem navíc taky vyfotila do Za knihami moc milou paní Mary, která mi tam vyprávěla, jak každou neděli chodí přečíst pár stránek z knížky, která ji tu zrovna náhodou zaujme, jak si tu povídá s knihkupci, aby jí neutekly žádné literární novinky a že prý vždycky vybere něco na čtení pro sebe i pro manžela na další týden. Moc mě bavily charity shops, kterých je v Cambridge požehnaně, nejvíc jich najdete právě na Mill Road nebo na Burleigh Street (ano, nejvíc jich je kolem Primarku, vtipný), klidně bych se v těch starých knihách hrabala hodiny, protože tam vždycky ulovíte nečekaný paperbackový poklad.

Kromě toho nás zaměstnávaly dlouhé pochůzky mezi jednotlivými kolejemi - snadno se na těch kouzelných nádvořích ztratíte a vůbec vám to nebude vadit - a po univerzitních zahradách podél řeky Cam, na které plují loďky za každého počasí. Vstup do vnitřních prostor je až na malé výjimky private, ale možná najdete veřejnou knihovnu, kterou nám se najít nepodařilo :-) Je to tu báječně potterovské, od bradavicky vyhlížejících kolejí přes prasinkovské ulice až k těm běžným mudlovským, třeba ta, ve které bylo naše airbnb, jako by z oka vypadla Zobí ulici - a v našem domečku samozřejmě nechyběl ani přístěnek pod schody. Rozhodně taky zajděte mrknout na Market Hill, můžete si tam dát lahodně vonící paellu, vybrat si knížku, staré desky, porcelán i univerzitní mikinu. Působivé Fitzwilliamovo muzeum bych ráda viděla i zevnitř, je jen kousíček od Fitzbillies, ale v době naší přítomnosti bylo zavřené - stejně tak se nám nepodařilo dostat na noční streetfood do foodParku, bohužel, a mám pocit, že se musím na podzim vrátit, abych viděla barevnou verzi Wandlebury Country Parku. Já mám v hlavě stále živou památku na ne tak fancy verzi parku s názvem Parker's Piece, která je obklopená domy, ve kterých bych do jednoho chtěla jednou žít. Jenže Parker's Piece si pamatuju proto, že je to místo, kde mi byla možná úplně největší zima v mém životě, bylo to po příjezdu kolem půl 4 ráno a teď už si z toho děláme legraci, ale tehdy jsem byla velmi nešťastná. Víc než cokoliv jiného člověk na brzce jarním výletě do Anglie ocení pletené svetry a rukavice :-)