Ráno s Ankou v Coffeeroom.

Ať dělám, co dělám, stejně se mi na instagramy všechny moje fotky nevejdou a z takových těch vážně výjimečných fotících chvilek si tu chci schovat takové drobné albíčko na památku. Tohle je třeba ze snídaně s Annou, která mi předala hrozně moc infošek o tom, jak to vlastně chodí v tom velkém, profesionálním fotografickém světě. Bez obalu a bez příkras, na férovku a upřímně. Líbí se mi, když si - v jakémkoliv oboru - lidé předávají své know-how bez skrupulí a bez takových těch tanečků typu "neprozradím ti svoje tajemstvíčka, protože bys to pak mohl taky použít". To je blbost. Protože do každé kreativní práce, kterou děláte, si můžete vzít rady a zkušenosti od ostatních a využít je ve svůj prospěch, ale stejně to budete vždycky vy, vaše tvorba, váš podpis, vaše chování. Ráda věřím, že moje fotky nejsou jen presety (které mám od Lukáše Korynty, který je toho, co tu píšu, nejlepším příkladem) nebo třeba pózy, které jsem odkoukala z jiných instagramových fotek. Hrozně ráda bych, aby bylo lidem jasný, kdo fotil moje fotky, až někdy náhodou na nějakou narazí. Prostě z toho, jaké emoce v nich vyvolávají, nebo z toho, jakou mají náladu.

Takže prosímvás, sdílejte, networkingujte, předávejte a na druhé straně chytejte inspiraci odkudkoliv. Je jí strašně moc, jen potřebujete mít oči a uši nastražený v podstatě neustále. A velký DÍKY Anně, která mi k tomu všemu ještě navíc trpělivě pózovala. Koukněte na její práci!

Kam v Praze na kafe podle Janky

Dneska to bude o kafi. Respektive o místech, kam teď v Praze na kávu chodím nejčastěji a proč. Původně jsem chtěla napsat obligátní článek o kavárnách, kde můžete v létě vysedávat venku s espresso tonikem, ale těch máte po internetech miliony a ten espresso tonik už mě vlastně zase až tolik nebere, letos si dám radši studenou limonádu a led do kafe nepotřebuju. Takže je to spíš jen pár tipů na místa, kde je mi teď v Praze jednoduše hezky.


Bar/ák

Kouzelný dvůr na Florenci (chápete, na Florenci je něco pěknýho!) objevili mí kamarádi a já jsem tam teď pečená vařená. Na to, že tu mají jen maličkatý výčep, dělají fakt dobré kafe, jsou milí, skoro každý den se tu konají bizarní alternativní koncerty, je tu milion světýlek, superpohodlné načechrané polštáře a všichni jsou tu na sebe hodní. Můj ideální pražský podvečer obvykle probíhá právě tady, jsem schovaná v podloubí, piju třetí cappuccino a všechno to bzučení lidí kolem je děsně sympatický. Milé místečko, doporučuju užít si ho co nejdřív to půjde, protože s příchodem zimy se s největší pravděpodobností úplně zavře.

Cocovan on the Road

Podobná sezónní záležitost jako Bar/ák, tady ovšem místo alkoholu poskytují hrozně dobré mražené jahody s karamelem a chia semínky. Chápu, že jejich boho styl na Střeleckém ostrově není pro každého, ale mně je tu pěkně. Když náhodou není místo na rozvrzané posteli nebo na houpací síti, půjčujeme si tu deky a můžete si udělat improvizovaný piknik s kávou nebo limoškou od Cocovanu. A při nečekaném dešti se schovat v jejich teepee. Nemám ráda, když o sobě podniky prohlašují, že jsou boho jen proto, že někam zavěsí jeden malinkatý lapač snů, takže jsem se tohohle konceptu trochu bála, ale oni tělem i duší žijí tenhle styl a doopravdy máte pocit, že jste se ocitli v oáze mimo město.

Cukrárna Myšák

Nebojte, neobjevila jsem Ameriku, vím, že Myšák existuje už dlouho, ale nikdy jsem nebyla pravidelným návštěvníkem. Jen semtam na buchtičky se šodó jsem zašla. Se změnou kanceláře ovšem přišla velká zodpovědnost najít novou kavárnu, kam budu s kartičkou na razítka poslušně cupitat každé ráno pro první dávku kofeinu. Byla to zásadní bitva mezi Emou a Myšákem a Myšák vyhrál, protože jejich kafe mi tak nějak chutná víc a podle mě to dělá i fakt, že tam občas narazím na bývalé baristy ze slovenského Foxfordu (kníhkaviareň Martinusu), všichni jsou načančaní a hrozně zlatí.

Ema espresso bar

No, ale do Emy stejně chodím často, ale víc než kvůli kafi je to kvůli fotkám, neb jejich výloha a osvětlení baru teď do mého stylu sednou a vůbec, fotilo se mi tu vždycky pěkně. Obecně vzato mám radši kavárny, kde se dá vysedávat a v Emě mám vždycky pocit, že mám jen omezenou dobu na svůj pobyt tady, ale i tak je to tu fajn. A mají tu rybízový koláč. To je argument na skoro všechno :-)

Cafefin

Co vám budu povídat, jsem pohodlná a na Letnou nebo do Holešovic kvůli kavárnám vyrazím už málokdy, takže moje top záležitosti sídlí buď na Vinohradech, nebo na Novém Městě. Do Cafefinu doťapkám i pěšky (když mám občas kuráž) a pro jejich V60 a peanut butter toast bych klidně zaprodala duši. Dost možná kvůli tomuhle jednou budu muset prodat ledvinu, ale nevadí. S baristkou si tu vyměňujeme tipy na sekáče, neb máme stejný vkus na oblečení a vůbec, osazenstvo, baristi, prostředí, všechno mě to baví.

Tohle je mých aktuálních pět míst a slibuju, že za čas se zase ozvu s nějakým updatem. Chtěla jsem sem přidat ještě Supertramp Coffee, ale protože servis je pro mě téměř tak důležitý jako kvalita servírovaného, s čistým svědomím je doporučit nemůžu, jsem jednou z těch lidí, které nemilosrdně vyf*kovali kvůli focení a nebylo to nic příjemnýho (na instagramu jsem se dozvěděla, že zdaleka nejsem jediná). Jaké jsou vaše aktuálně nejoblíbenější kávové podniky v Praze? Napište sem své tipy, ať jich máme všichni dohromady co nejvíc! :-)

Fotíme Šumavu na Luzném

V první řadě přiznání: i když jsem se narodila v Sušici, vlastně jsem Šumavou docela nepolíbená. Objela jsem si ji na rodinných a školních výletech a v dospělosti jsem se na tu skutečnou, drsňáckou, olysalou, nepředvídatelnou Šumavu už nevypravila. Ale teď se to tak nějak báječně sešlo, že mi do klína spadla možnost vyrazit sem s projektem Fotíme Šumavu a navíc jsem si trochu potřebovala vyčistit hlavu a vypadnout z rozpálené Prahy.

Takže jsme vyrazili na výpravu Modrava -> Luzný -> Březník -> Modrava a byl to ten nejlepší nápad! Pro moje pražské kavárenské nožičky to bylo setsakramentsky úmorné, ale nikde si nesrovnáte priority líp, než na vyprahlé cestě po kamenité stezce ve třiceti stupních v pravé poledne. Navíc se k tomu sešla báječná společnost nadaných a nadšených fotografů, rozkošná horská chata uprostřed ničeho a už dlouho mi nebylo tak pěkně jako při západu slunce na vrcholku hory, kde jsme seděli zamotaní do dek, podávali si zázvorové cosi v plecháčku a kochali se tím nejlepším letním kinem, jaké příroda umí vyrobit. Minimálně ještě aspoň jeden podobný víkend v lesích si musím letos v létě naordinovat!