Vánoční tipy na knihomolské dárky

Takže. Vánoce, děcka. Ale žádné stresy, ano? Já miluju Vánoce. Pro mě je to doba největších dramat v práci, ale zároveň taky nejhezčích a nejdojemnějších situací, tlustých ponožek, Lásky nebeské, svařáku, focení světýlek na milion způsobů a sledování toho, jak si lidi navzájem dělají radost o trochu víc a něžněji než obvykle. 


Všimla jsem si, že aktuálně byl jedním z nejčtenějších článků ten o vánočních dárcích pro knihomola. Tak samozřejmě! A protože byl starý a zaprášený a ošklivý, už bylo načase vymyslet nějaký nový. Tumáte hromadu nových, třpytivých tipů na to, co darovat knihomolovi ve vašem okolí: a jedná se o naprosto univerzální dárky, které jsou použitelné v podstatě na kohokoliv, kdo srdcem i duší žije pro knihy. Všichni mí kamarádi i rodinka kolem mě před Vánoci vzdychají, že mi nemohou dávat knihy, protože už jsem přece přečetla všechno (haha) a navíc se zkrátka neorientují na knižním trhu tolik, aby věděli, co mi udělá radost. Tohle jsou tedy takové taháčky, záležitosti, kterými nic nezkazíte, budete je mít cobydup u sebe a zároveň podpoříte lásku ke knihám :-)

1) Knihotašky
Plátěnky jsou cool a ještě nějakou chvíli budou, i když jsou strašně nepraktické, když prší (#vyzkousenozavas hned několikrát), ale stejně je furt všichni nosíme a budem. Ta s nápisem Čtení je sexy je spíš pro ten typ knihomolů, který je ochotný k nim přidat rozverné mrknutí, druhá verze Tato taška není ani z půlky tak těžká, jako by byl život bez knih je pro všechny typy. Pokud víte, že ten/ta, koho chcete obdarovat, neustále básní o neapolské tetralogii od Eleny Ferrante, přihoďte ještě tuto spešl záležitost, budete za hvězdu.


2) Knihomóda
Tímhle nic nezkazíte, protože i když dotyčný nebo dotyčná nenosí trika s nápisy, knihotriko si oblíbí pro to, že vyjadřuje jeho/její knihomolskou vášeň. Máme spousty různých verzí; přihodím osobní zkušenost, že je lepší koupit větší velikost, nebo klidně pánskou verzi i pro dámu, protože moje knihotrika se postupně stala mými nejmilejšími pyžamy ze všech a čím větší, tím lepší prostě. Podobné je to s knihomikinou, ta je na tyhlety studené zimní dny strašně fajn, skoro lepší než velké pletené svetry - je totiž strašně měkoučká a miloučká a když jsem do ní zachumlaná, je ze mě jedna velká, šťastná, knihomolská kulička.


3) Knihohrnky
A slibuju, že tím už končím s "knihověcmi" :-) Pokud jste to ještě nějakou prapodivnou náhodou nevěděli, tak vám to prozradím teď: ke knihomolovi patří hrnek. Čím větší, tím lepší. Na čaj, na kafe, na vodku - záleží na nátuře. Můj osobně nejmilejší je tenhle s nápisem Čtu až do dna, protože je na něm napsáno Čtu až do dna, což mi připadá výstižné a zábavné. 


4) #kniznitipyodjany
Samozřejmě si neodpustím aspoň jednu fotku s knihami, které jsem četla a které jsou podle mě naprosto skvělým dárkem, protože jejich příběh se mi vryl do paměti navždycky.

5) Tip pro fajnšmekry
Většinu milovníků knih nadchnete tím, že jim věnujete knihu, kterou už mají - fakticky! Stačí zjistit, na jaký příběh obzvlášť nedají dopustit a sehnat jim ho v jiném/lepším/grafickém/ilustrovaném/třpytivějším vydání. Nedá se to vždycky a není to vždy lusknutím prstu, ale u mnoha verzí knih je to možné. Vsadím se s vámi o co chcete, že pokud vám doma dřepí někdo s velkou vášní pro Elenu Ferrante, bude nadšený z toho, že má v knihovně Geniální přítelkyni v původním italském vydání. Stejně tak jsem přesvědčená, že milovníci Malého prince ocení jinou verzi vydání s jinými ilustracemi, fanoušky klasiky zas třeba možná nadchne kvalitní komiksové zpracování jejich oblíbené knihy.

Ráda věřím, že díky tomuto článku všichni knihomolové dostanou pod stromeček nějakou knihomolskou lahůdku :-) Mějte ale odvahu zapátrat i po nových příbězích; párkrát jsem od někoho dostala knihu a i když to ne vždycky bylo to pravé ořechové, co bych si já sama vybrala, pokaždé mě nejvíc potěšilo to, že si někdo dal tu námahu, aby mi vybral něco, co by se mi mohlo líbit a několikrát se nejen trefil, ale dokonce jsem díky tomu přišla na něco, co se mi vlastně děsně líbilo, ale sama bych o to možná ani nezavadila pohledem. Navíc, když jsi opravdu nebudete vědět rady, zkuste martinusáckou vánoční poradnu, poradím vám tam já osobně a společnými silami jistě najdeme ten ideální příběh, který způsobí radost a potěšení :-)

A na závěr malé překvápko: aby se vám ty letošní knižní dárky nakupovaly ještě o krapítek veseleji, tak pokud při prvním nákupu na Martinus.cz zadáte ve třetím kroku objednávky kód WHATJANEREAD-2017, budete mít poštovné zdarma. Tak sobě i svým blízkým nezapomeňte udělat nějakou knihomolskou radost ;-)

2 komentáře:

 1. Super článek! :)
  Já momentálně dolaďuji dárkování a nutně bych potřebovala z Martinusu ty pohledy na darování času na čtení. :D Dají se sehnat samostatně? Jestli ne, budu si k nim holt muset něco přikoupit. :D ^^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlasti, jsou v našem knihkupectví ve Vodičkovce v Praze ;)

   Vymazat

Články na mail