Lo. Lee. Ta.


Seznamte se s Eliškou. Eliška sbírá Lolitu od Vladimira Nabokova. Jeden z nejvíc geniálních příběhů, jaký byl kdy stvořen. Má jich zatím dvacet a je to jeden unikát vedle druhého. V sobotu odpoledne jsme seděly v La Boheme Café a já jsem si nechala vyprávět jejich příběhy. Protože knihy nejsou jen nosičem příběhů, další příběhy obestírají jejich vydání, jejich obálku, jejich původ, jejich získání.

Eliška mi vyprávěla o tom, jak dostala svou úplně první Lolitu, jak to mají s Lolitou v Rusku, o čem byla první verze Lolity s názvem Čaroděj. Držela jsem v ruce slovenské, francouzské, italské vydání, viděla jsem pospolu všechny české Lolity, od té nejstarší z Odeonu až po nejnovější růžovou verzi od Paseky. Udělalo mi radost, že nechyběla jedna Lolita, kterou si Eliška pořídila u nás na Martinus.cz. V knize Lolita: The Story of a Cover Girl jsem si prohlédla hromady navrhovaných obálek Lolity, které nakonec nikdy nevznikly. Bylo to působivé setkání, protože Lolita je pro mě jednou z mála knih, kterou jsem četla víckrát a kterou si rozhodně ještě několikrát přečtu a vidět všechny ty knihy pohromadě, to bylo pro mou knihomolskou dušičku čiré štěstí.


2 komentáře:

  1. Opravdu paráda! :) Knihu mám také moc ráda, četla jsem ji tedy jen dvakrát (jednou českou verzi a jednou anglickou verzi, v jiném jazyce bych to nezvládla), ale opravdu hodně na mě zapůsobila Eliščina sběratelská vášeň... díky za inspiraci... :)
    Pěkné dny a pěkné čtení, Peťka :)

    OdpovědětVymazat
  2. Tomu se říká vášeň. Paráda. :)

    OdpovědětVymazat

Články na mail