Kvůli Eleně...

sobota 13. května 2017


Asi už jste zaregistrovali hlasování o Knihu roku 2016. A jestli ne, jsem smutná a napravte to. Hlavně proto, že (cosibudem) asi málokdo z nás jednou zasedne v porotě Magnesie Litery a tohle je možná jediná příležitost, kdy můžete ovlivnit, kdo nějaké to knižní ocenění získá. Taky proto, že do seznamu 30 knih, co jsme vybírali my Martinusáci & blogeři jsou knížky, co vám jsou skutečně osobně blízké, na rozdíl od většiny nominovaných titulů z Magnesie, Ortenovky a dalších literárních cen, u kterých většinou rozumím sotva anotaci. Celým srdcem věřím, že letošní Magnesii by si nezasloužil nikdo víc než právě Šindelka se svou Únavou materiálu a že bez Jezera od Bellové by to nebylo úplné, ale občas mě trochu mrzí, že se mezi nominace neprobojuje nějaká mainstreamovka. Kniha, kolem které je hype na instagramu. Protože ta, pro kterou jsem hlasovala já, hype měla/má a navíc je to skutečně kvalitní literatura. Ale možná takovéhle knihy na českém knižním trhu pořád chybí, jak poznamenala má kolegyně Bára.

Jasně, vybrala jsem si Geniální přítelkyni od Eleny Ferrante. Spisovatelka s pseudonymem (furt nikdo stopro neví, kdo to vlastně je) mě loni úplně uchvátila. A rozhodla jsem se, že tímhle článkem definitivně přesvědčím všechny, co ještě nehlasovali, nebo si knihu ještě ani nepřečetli, že je báječná a že ji rozhodně musí zažít. Já jsem totiž kvůli Eleně...

...koupila letenky do Neapole. Budu tam číst druhý díl tetralogie, proto se teď od něj držím v uctivé vzdálenosti, abych ho náhodou neslupla jako malinu ještě před odletem.

...zamilovaná do Itálie a do padesátých let ještě víc než dřív.

...strašně ráda za své kamarádky. Protože nejsme frenemies, i když kamarádství mezi holkama očividně vůbec není jednoduchá záležitost.

...vykoupila všechny retro šaty ve svých oblíbených sekáčích.

>...přibrala pět kilo, protože jím pizzu víc než kdy dřív.

...přibrala vlastně asi tak sedm kilo, protože teď taky často chodím do Puro Gelato na kopce veganské zmrzliny.

...začala poslouchat Fedeze a zjistila, že můj ideální muž by měl mít potetovaný krk. Asi.

...začala trénovat italštinu, abych uměla nejen napočítat do deseti, ale hlavně hodně dobře po italsku nadávat.

...udělala nejdůležitější zkoušku ve svém posledním zimním semestru až na třetí pokus, protože čtení mělo přednost.

...s definitivní platností zjistila, že vyhypované knihy, co je na instagramu v jednu chvíli fotí úplně všichni, mohou být opravdu tak dobré, jak všichni slibují.

Tak pro ni taky hlasujte, jo? A hlavně si ji přečtěte.

2 komentáře

  1. Stále to odkladám, no naozaj si to musím prečítať. Po tvojom článku som k tomu riadne namotivovaná :)

    OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.