Útržky #3

Tak jsem si říkala, uděláš jedny Útržky, pak nebudeš mít žádný zajímavý odkazy, do měsíce tě to přestane bavit. Ale ono se mi toho shromažďuje čím dál tím víc, na Twitteru, ke kterému pořád chovám nejvřelejší vztah ze všech sociálních sítí, na internetech, přes šeptandu od známých a kamarádů. Takže...

Nebyl by to kvalitní článek bez Emmy Watson, že. Tak se bez dalších štráchů můžete mrknout na všechna její knižní doporučení a na rozhovor pro Buzfeed, který obsahuje spoustu koťátek. Už jsem viděla Krásku a zvíře mimochodem, odcházela jsem z kina s pocitem, že svět jednou zase bude v pořádku a všichni se dočkáme svého happyendu. Svět ovšem určitě nebude v pořádku, pokud bude současný americký prezident tvrdit tohle o čtení.

Lásce ke čtení začaly lidi učit tzv. literární clickbaity, tenhle článek jsem nedávno viděla u Katky, která teď momentálně kreslí tetování Báře, protože všechny chceme mít po těle kjůtečkové obrázky inspirované knihami. Až se budete chtít trochu zklidnit a podívat se na jedno krásné místo, nahlédněte do Gaimanovy knihovny. Pokud jste cynický netvor jako Lucie (a já, no), budete se nesmírně bavit nad recenzemi jistého Paliva. Holka s nejslavnějším obočím vydá young adult knihu a Forbes vydal článek, ve kterém je 19 knih, díky nimž už budete vědět úplně všechno - ale nemůžu si pomoct, sterilnější a univerzálnější seznam knih se vidí málokde, snad jen u maturity.

Víte, že na letošním Světu knihu si budete moct číst ve vzducholodi? Letos hodlám tábořit na veletrhu od čtvrtka až do neděle. Hodlám taky navštívit některý z dalších Jakubových Bookscalling Book Clubs, protože ten poslední večer ve SmetanaQ s Markem Šindelkou byl velmi milý a poučný: debatovalo se o nutnosti lidské empatie, o neopodstatněném strachu z neznámého, o bublinách, co nám servírují média, o metaforách a jejich významech, o tom, jak čtenář spoluvytváří spisovatelovy příběhy. K Únavě materiálu jsem v poslední době přečetla (už poněkolikáté) Lovce draků, Vegetariánku, brzo se pustím do Amerikány; a mám pocit, že tyhle knihy mě do života dokážou připravit daleko lépe, než moje škola, což je pravda drobet demotivující. Autorka Amerikány, Chimamanda Adichie byla navíc několikrát řečnicí na TED talku a třeba tenhle její projev o nebezpečí jediného příběhu vás toho může o životě naučit spoustu.

Tenhle článek od Zuzky Gašparovičové jako bych napsala já. #leboniesomuplnydebil, tak si pamatuju svoje telefonní číslo a narozeniny kamarádů, které znám už z gymplu. Díky lepítkům, poznámkovým bločkům, diářům a zápisníkům je moje hlava úplně dutá. Jenže co máte dělat, když pracujete v místě, kde se prodávají ty nejkrásnější zápisníky z celého světa? Do kaš-mi-daš chodím načerpat víru v to, že všechno jednou může být hezké, kvalitní, poctivé & ekologické. Jedna z nejinspirativnějších věcí, co se mi za poslední dobu stala, bylo interview s Lucií, markeťačkou z Chaukiss, které si můžete přečíst na kaš-mi-daš blogu. A když už jsme u té inspirace, tyhle otázky vás možná donutí zapřemýšlet nad sebou i nad svým okolím. Položila mi je Lucie zhruba po třetím víně v naší milované Rybě, věřím, že díky tomu byly moje odpovědi ještě upřímnější. Jo a kdybyste nad nimi nechtěli hloubat nad vínem, ale třeba nad kávou, tak tady najdete všechny moje aktuálně nejoblíbenější kavárny. Chybí jen SmetanaQ a její proslulé chlebíčky.


Jo a abyste byli patřičně navnazení - v kombíčku What Jane Read & Book Journal & Brabikate něco chystáme. Katka kreslí, Baru textuje a já všechny komanduju. Bude to zřejmě dost báječné a pravděpodobně byste si zhruba na druhý dubnový týden radši neměli nic plánovat. Uhádnete, co to bude? ;-)

Komentáře

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Druhej tyden v dubnu mam celkem volnej takze vyhodne datum na TO COKOLI co nejdriv, pac vy tri dohromady, to bude event <3

    OdpovědětVymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat