Útržky #2

Takže mi přijde, že celý svět je poslední dobou vzhůru nohama. Kim Kardashian že má svůj vlastní book club? To podle mě rozhodně není normální. Vy jste snad věděli, že umí číst? Prozradila mi to Baru, když jsme seděli s Lucií, Jakubem a Bárou ve Smetana Q. Asi to nebude level Emma, ale i tak. Nejsem žádný reading nazi, ale stejně si občas říkám, že by někteří lidé měli radši zůstat u televize, když koukám, co si kupují ke čtení.

Díkybohu za věci, co mě drží při smyslech a při tom, že to má celé smysl. Koncerty, třeba ten poslední v Café V lese. Underground Youth seskočili z pódia a zběsile tančili v publiku. Chození na filmy, třeba na T2 Transpotting, to bylo tak dobrý, že jsme po filmu stáli před obchoďákem a přemýšleli, jestli v neděli večer seženeme herák spíš na Václaváku nebo na Hlaváku a zároveň na sebe byli pyšní, že to všechno zvládáme jen s drobnou dávkou nikotinu a nepotřebujeme ani alkohol, abychom se skvěle bavili. Některé filmy vám prostě nechají šílený zmatek v hlavě. Tetování, které mi nakreslila Katka už před nějakou dobou a teď jsem si ho od Niky konečně nechala namalovat na ruku natrvalo. A ve chvíli, kdy obrázek dokončila, začala jsem plánovat další. Taky taková moje droga. A mou nejoblíbenější prokrastinací je momentálně snění o tom, že můj byt bude vypadat jako byt Venduly Mikulkové. Taky při tom doufám, že má aspoň v té komodě trochu bordel.

Nikdy nikdy nikdy mě neomrzí moudrá slova Neila Gaimana a u tohohle článku jsem vždycky trochu dojatá z toho, že pořád existují tak chytří lidé jako je on. Bára to v dopisu, který jsme mu psaly k narozeninám, dokonale vystihla - kdyby se splnila všechna Gaimanova přání, svět by byl mnohem lepším místem. Děsně se těším, až jeho Norse Mythology vyjde i v češtině, abych si ji mohla jaksepatří vychutnat. Zatím se ale spíš blíží vydání českého překladu Vegetariánky a druhého dílu neapolské série od Eleny Ferrante - ráda vidím, že Elena Ferrante ovládla všechny čtenářské Instagramy. Aktuální nabídka knih je ale pro mě velmi omezená. Jakmile mě prvních pár stránek nezaujme, knihu odkládám, nemilosrdně, šetřím svůj drahocenný čas. Takže se pak docela dobře může stát, že místo žhavých bestsellerů už po milionté čtu Jeden den, což je kniha, kterou bych mohla číst pořád a pořád a pořád dokola a nikdy by mě neomrzela. A teď jsem z knihovny vytáhla 1984. Radši se vrátím k osvědčenému, než abych riskovala zklamání. Navíc nutně potřebuju, aby se mnou příběh pohnul, abych až fyzicky cítila, že na mě zanechává nějakou stopu - tak tomu bylo v případě Únavy materiálu nebo Kruhu. A trochu se bojím, že jestli se mnou něco fakt nehne, budou to nové knihy z březnového Velkého knižního čtvrtka.

Píšete poznámky do počítače, nebo do sešitu? Angela Ceberano si píše poznámky zásadně na papír a je děsně úspěšná. Někdy se musím pousmát nad tím, s čím Forbes a další weby přijdou s ohromnou pompou, jako by to byl ten největší objev světa. Ale jsem ráda, že se mi tím potvrzuje, že můj online křik do světa o tom, že papír není mrtvý, je vážně opodstatněný. Tuhle mi říkal kamarád, víš, ty jsi roztomilá, všichni millenials studují ekonomky, prahnou po digitálu ve velkých reklamních agenturách, tví vrstevníci pracují v korporátech a teprve za pár let jim dojde, že jsou nešťastní a budou hledat malé rodinné firmy, ve kterých by se z toho mohli vzpamatovat. A ty ses usalašila v knihkupectví a papírnictví, v odvětvích, které jsou podle většiny lidí úplně vyřízené.

Jenže to není pravda. Protože Nick z New Girl vydal knihu (a zfetoval se u toho čmucháním lepidla) a Kim založila book club.

Komentáře

 1. Nabídka titulů v rámci Knižního čtvrtka mě taky vůbec nezaujala. A vůbec mne nezaujala ani Vegetariánka - to celosvětové nadšení (nebo mi to tak aspoň připadá, že je z tohoto titulu spousta čtenářů celá paf) mě úplně minulo a kniha se mi ani trochu nelíbila.
  Na knižní blog KK jsem opravdu zvědavá, jdu to hledat :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veď keď si Vegteriánke dala šancu len v práci cez prestávky!:D

   Vymazat
  2. Hahahaha :D Za mě opravdu zbytečné literární "dílo"

   Vymazat
 2. Když jsem nedávno četla tu stať od Gaimana, tak jsem se do toho zabrala, že jsem ani netrefila, na jaké straně metra mám nastupovat :D

  OdpovědětVymazat
 3. Tvoje fotky milujem! Vegetariánku si veľmi chcem prečítať! A One day som videla vo filmovej podobe, ale vôbec ma film nezaujal, možno raz dám šancu knihe, keď to každý ospevuje :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat