Útržky #1

Na začátku roku si každý myslí, že může všechno a že se minulý rok kouzlem vymazal a jedeme od nuly. Já taky. A pak jsem strašně překvapená, když po mně někdo chce poslat fotky z listopadu, zaplatit účet z prosince a moje vlasy mě přes noc taky zázračně nezačaly poslouchat. Navíc Michelle odešla z Bílého domu, končí mi studentské výhody a chytají mě úzkosti z právě dočteného Kruhu od Davea Eggerse. Leden je zkrátka naprd, co si budem.

Shodou okolností jsem těsně před čtením Kruhu (jojo, četla jsem jen proto, že brzo bude v kinech s mou milovanou Emmou) viděla tenhle článek, jediný článek, který mě kdy donutil trochu přibrzdit. Nejsem zas taková social girl, ale jak vás jednou živí jakákoliv online práce, musíte se naučit se usměrňovat. A když vás ta práce baví tak, že byste ji klidně dělali i zadarmo, je těžký nekontrolovat Instagramy v jedenáct večer a neodpovídat na e-maily ještě po půlnoci, když víte, že můžete. Jenže ono vás to strašně rychle pohltí tak, že vyhoření na vás čeká těsně za pětadvacítkou. Takže teď po večerech chodím ven, čtu si a často usínám po desáté. Nestíhám skoro žádné instastories, vůbec žádné livestreamy a ze zpráv se ke mně dostanou jen ty důležité věci, co se sdílí na Twitteru. Nedělám nic extra zajímavého, nejsem vyhořelý markeťák, co musí vyrábět domácí marmelády a plést ponožky, aby se vzpamatoval, to je zase jiný extrém. Koukejte, nezvládám svůj život se stává novým mainstreamem pražských hipstrů. O obou extrémech se docela zajímavě hovoří v tomhle ted talku, mimochodem.

Rozhovor s Markem Šindelkou v Hospodářkách mě zřejmě donutí přečíst Únavu materiálu. Až se vzpamatuju z Kruhu, napíšu vám o něm. Řekla jsem si, že si budu co se týče knih vybíravější, a pak jsem o víkendu zhltla tohle a tohle a vůbec mi to nebylo líto. Bylo mi ale trochu líto, že jsem přečetla Adibas a že kniha neobsahovala žádné korektury a že všechny komentáře mířící k nakladatelství Omega by se daly stručně shrnout pod "omg" (viz facebook Viktora Janiše). Ale pak je vám to vlastně jedno, protože vám přijdou nové edičáky Hostu a Odeonu a vy víte, že svět je ještě v pořádku. Protože letos vyjde Plíseň, Vegetariánka a Malý život. A já si zrovna v tuhle chvíli užívám, že nic nečtu. Mám až překvapivě ráda tu chviličku, kdy mám ještě hlavu plnou myšlenek o předchozí knize (a v tomhle případě i strachu z každé příchozí zprávy na messengeru kvůli Kruhu) a zároveň se těším, až se zamiluju do nového příběhu. Čeká mě kniha Po Alence a spoustu tipů nově čerpám z online Minty Book Club.

Můj a Katčin výlet do Berlína mi připomněla tahle stránka a taky důvod, proč se mi k tomu památníku vnitřně asi úplně nechtělo. Projekt smazán, ale ty reakce stojí za to. Díky tomu je mi jasný, že hloupí lidé jsou spíš k politování než k vzteku a že když vám přijde, že někdo něco dělá špatně, mnohdy stačí mu to říct. A když už jsem zmínila Brabikate, nutno dodat, že talent mých kamarádů mě mnohdy fascinuje víc než cokoliv jiného. Kreslí valentýnskou kampaň na kaš-mi-daš (nejkjůtečkovatější bannery ever) a jednou mi taky ve Vnitroblocku pokreslila ruku obrázkem inspirovaným Tulákem po hvězdách. Bude z něj mé další tetování. Pak nemám být vystresovaná z toho, že všichni kolem mě jsou mnohem talentovanější, chytřejší a krásnější. Dělám proto unáhlená rozhodnutí, která skončí třeba únorovou přednáškou o Blogerech offline. Což mi připomíná, že už za pár měsíců bude další autorské čtení. Bude, když mi napíšete, koho byste tam rádi viděli. Jo a půjdete/byli jste na Artsemestru na UMPRUM a výstavě Havel v DOXu? Obojí asi potřebuju vidět.

A na závěr roztomilá koťátka aka test, ve kterém zjistíte, jaké zvíře z Fantastických zvířat jste. Jsem kůrolez a nepřekvapilo mě to.

Komentáře

 1. Johana Koutenská27. ledna 2017 19:48

  Únavu materiálu si taky chci přečíst :) Artsemestr bohužel nestihnu už, ale na toho Havla určitě plánuji jít! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem taky Kůrolez. A vlastně mě to taky nepřekvapilo.

  OdpovědětVymazat
 3. Havla jsem viděla v DOXu tento víkend. Úžasná výstava. Doporučuji moc!

  OdpovědětVymazat

Okomentovat