Co jsem se dozvěděla od Sajjida Kašuy

sobota 31. prosince 2016

O Druhé osobě singuláru přede mnou nejednou básnila má kolegyně a jsem moc ráda, že jsem si tu knihu nakonec přečetla. Trvalo mi skoro měsíc, než jsem o ní napsala, částečně proto, že jsem si potřebovala ujasnit, co vám o ní vlastně budu chtít povědět a částečně proto, že na svůj blog poslední dobou docela kašlu a o knihách teď píšu každý čtvrtek sem.

Sajjid Kašua je spisovatel pocházející z Jeruzaléma, který je ve světě známý spíš psaním scénářů pro sitcom a sloupků pro noviny. Je kladně hodnocený zejména za své trefné postřehy z každodenního života izraelských Arabů, což je jeden z mnoha důvodů, proč obdivuji jeho knihu Druhá osoba singuláru. V ní se střetávají dva hlavní hrdinové - ambiciózní, úspěšný právník se stabilním finančním i rodinným zázemím a chudý sociální pracovník, kterému se v životě nedaří vůbec nic. Jejich naprosto odlišné životy protne vzkaz, jenž právník najde v jedné staré knize z antikvariátu a čtenář postupně zjišťuje, že i tak moc odlišné osoby přece jen mohou mít něco (nebo někoho) společného.

Vzhledem k tomu, že knihu vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská, že ji napsal kontroverzní palestinský spisovatel, že je ve všech recenzích do nebe vynášená za své dokonalé zprostředkování světa, ve kterém se kříží kultury jsem se trochu bála, že jí nebudu tak docela rozumět, že čtení bude příliš komplikované, že to bude nějaké rádoby intelektuální dílko, do kterého se mi nepodaří se začíst. Omyl, pochopitelně. Jak ráda já mám takovéhle omyly!

Román s perfektně prokreslenou psychologií všech postav mě rozhodně nenechal na pochybách, že tohle je jedna z nejlepších knih, s jakou jsem měla tu čest. Autor se nenamáhal se zbytečně komplikovanou dějovou linkou, ale dokázal v ní toho obsáhnout tolik: vnitřní boje hlavních hrdinů o smyslu jejich existence, milostný příběh, palčivé otázky ohledně financí, pomoci cizímu člověku, vlastní nemohoucnosti. Pokud hledáte knihu, nad kterou můžete po dočtení přemýšlet, neváhám vám doporučit právě Druhou osobu singuláru.

Sajjid Kašua si pro své čtenáře připravil i příjemné lehké překvapení, které vám nebudu prozrazovat, abych zbytečně nekazila výsledný dojem. Samozřejmě tu narazíte i na jeho všude vychvalované hledání identity v Jeruzalémě, městě, kde se setkává hned několik národností a náboženství najednou. Jak důležité je identifikovat se s tím, zda jste Arab nebo Žid, jaké kulturní rozdíly vás tu čekají, na jaké drobné nuance narážíte pokud se pohybujete v prostředí, které je pro vaši rasu, národnost či náboženství obvyklé? Kde končí popichování a rýpání a začíná šikana za něco, za co nemůžete? Nezáleží na tom, kolik toho víte o Jeruzalémě, o Trojúhelníku, o palestinsko izraelském konfliktu, nicméně tahle kniha vás může pobídnout k chuti dozvědět se o tom všem něco víc a hlavně vybudovat si na věc vlastní názor.

Přičtěte si k tomu neuvěřitelnou čtivost, která mě donutila knihu zhltnout za několik prosincových večerů a máte vyhráno, objevili jste perfektní knihu.

1 komentář

  1. Díky za připomenutí, na tuto knihu jsem si dělala zálusk už když vyšla. Teď jsem se konečně rozhoupala a zamluvila si ji v knihovně. Myslím, že jsem ještě nečetla žádnou knihu, která by se odehrávala v současném Jeruzalémě, takže se těším moc.

    OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.