Fotíme knihy

neděle 6. listopadu 2016


Víte, jak moc mě baví fotit knihy. Když navíc můžu rozlišovat mezi pracovním focením knih a focením knih pro své vlastní účely (rozuměj, na Instagram a sem na blog) rozhodně si nemám na co stěžovat. Je to parádní i proto, že takováhle focení obvykle obsahují i kafe a něco dobrého na zub, a to všechno v nějakém líbezném fotogenickém prostředí. Je to paráda, když nepočítám ten nepatrný detail, že většina kolemsedících v kavárnách má potřebu sledovat mé nadšené poskakování kolem knih, jejich stavění do pyramidek a všemožných dalších útvarů, nekonečné urovnávání záložek, otáčení na tu správnou stránku a míření objektivu ze všech úhlů, a co víc, nejenže mají potřebu to sledovat, ale čas od času to taky mají potřebu komentovat, nebo se tomu smát, nebo na mě prostě jen zírat jako na nějaké exotické zvířátko. Jak říkala má kolegyně Bára, člověk má občas chuť na ně zařvat "víte, tohle je moje práce, za tohle já jsem placená". Časem jsem si zvykla, je to prostě něco neobvyklého a když si v Kavárně, co hledá jméno, venku stoupnu na školní židličku a kroutím se ve snaze vystihnout ten nejlepší záběr kávovo-knižní koláže pode mnou, obvykle to už ani nevnímám. Ale stejně je mi pořád milejší dát se do kupy s podobnými knihomoly a vyrazit fotit ve větší tlupě, která sice přitáhne ještě víc pozornosti, ale taky jí dovede lépe odrážet. Nedávno jsme se takhle usadili právě v Kavárně, co hledá jméno, objednali jsme si spoustu kávy, Bankrot spořádal pár kaštanů a my si vyrobili milion krásných fotografií, nehledě na pobavené pohledy ostatních. Ovšem i když žádného spřízněného knihomola po ruce nemáte (ani já je vždycky nemám, to mi věřte), nenechejte se odradit tím, že na vás bude někdo někde divně koukat - pořád si přitom opakuju, přes všechnu introvertnost, která v tu chvíli prudce bije na poplach, že si nedělám hloupé selfíčko ani nepózuju v kjůtečkovém outfitu, snažím se, aby si lidé všimli něčeho, co má skutečnou hodnotu.

12 komentářů

 1. Moc bych se chtěla naučit dobře fotit knihy...většinou mám nějakou představu, ale nedaří se mi ji uskutečnit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ále, to chce prostě jen fotit a fotit a fotit, dokud z toho nevyleze něco pěkného :)

   Vymazat
 2. To je tak pravdivý článek! ♥ Jani, tak mě napadlo - fotíš nádherně, to všichni víme, ale nechtěla bys někdy zkusit uspořádat třeba nějaký komorní workshop pro pár lidí? Já a foťák si fakt nerozumíme, i když bych moc ráda, aby to bylo jinak, takže bych opravdu uvítala pár tipů na to, jak si ho nastavit, ale i třeba právě i nějaké tipy na aranžování knížek na fotku apod., děsně by mě třeba zajímalo, jaktože vám ty knížky na těch fotkách tak pěkně "stojí" (první fotka), mně se vždycky buď rozloží v půlce (lepší případ) nebo se prostě zaklapne :D
  Zkus o tom prosím popřemýšlet a budu moc ráda, když by ses nějakým způsobem ozvala - samozřejmě normálně za peníze, ne žádná charitativní akce :D :)
  Měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je tak milý :) Já taky ale nejsem profesionál a netroufla bych si někomu radit s nastavováním foťáku a vůbec nějakými technickými parametry. Spíš by možná bylo fajn dát dohromady událost na fb a sejít se ve víc knihomolech, vybrat nějaká lákavá místa v Praze a jít prostě jen tak fotit knihy, hm? Něco jako instameet, ale aby to nebylo jen instagramózní :D Co ty na to? :)

   Vymazat
  2. Super, jakákoliv inspirace v tomhle směru by mi určitě moc pomohla :)

   Vymazat
 3. Perfektni! Muzu se priste pripojit?:D
  www.pihovata.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Krásné fotky! :) Myslím, že takováhle práce by mě bavila :).
  BeautyOfLife blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, to musí bavit každýho, kdo rád čte a fotí :)

   Vymazat
 5. Moc krásné fotky, inspirující, díky za ně.

  OdpovědětVymazat
 6. Mně se tvoje fotografie moc líbí, zachycují krásným způsobem překrásné věci, a to se ne vždy vidí. :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.