#zenvole

Tohle je TAK hrozně moc dobré období. Seděly jsme s kamarádkami v kavárně Mezi srnky, dávaly si chai latte a říkaly, jak je vlastně tohle období zenové, když se teda ta příroda pomalu, ale jistě ukládá ke spánku a všechno se mění do těch nejkrásnějších odstínů barev. Sice taky odstartovaly všechny mé oblíbené seriály a děje se tolik kulturních akcí, že se nedají všechny stíhat, ani kdybyste jejich navštěvování provozovali na plný úvazek, takže by to čistě teoreticky mohlo být období totálně hektické. Nemluvě o tom, že s focením po šesté večer už mám utrum. Jenže na podzim je to se mnou jiné, podzim je zen a horký čaj a klid. Jako fakt. Bez výčitek prospím celé odpoledne, lenivě převracím stránku za stránkou, chodím na dlouhatánské procházky. Těším se na koncerty, co mě čekají a na spoustu pěkných chvilek v kavárnách, kde si budeme hřát ruce co nás zábnou zvenku o šálky s kávou. Těším se na to, až vám budu vyprávět o Vlčím ostrově, norské knize o Kanadě, kvůli které docela vážně zvažuju, že si prostě koupím auto, naložím do něj vařič a spacák a lapač snů a odfrčím do lesů. Poslouchám pořád dokola Johnnyho Cashe, protože jsem přečetla grafický román inspirovaný jeho životem a hudbou a drásavá kytara krásně ladí s křupáním podzimního listí. A ta zádumčivost, co se tiše a nenápadně rozlézá všude kolem, mě nutí hrát si trošku na pozérku a povalovat na jazyku víno a básně Ivana Blatného. Jak to teď prožíváte vy? :)

Déšť ustal.
Opuštěný lom jak prázdný vodní sál
harašil tiše, odkapával. 
Mokrý had syčel v listí a prudká vůně hub
nadouvala plachty lesů.
Veliké koše jisker se převracely
za naříkání dalekého větru.
Lízal jsem křišťálovou krajinu,
pach krve prosakoval lesklým oroseným listím
a z hloubi lesa ozýval se jelen.
Bystřina jeho kopyt tryská oborou.
Ó bílé břicho mlh!
Tvá kůže šelestí a praská.
Podzim,
rzivý jak koňská moč,
listoval v kalužinách.
Byl černý listopad, kdy fičí celý osud.


Komentáře

 1. Ty verše jsou nádherné! Já mám podzim moc ráda, ale když je hodně dní v kuse pořád šedivo a zamračeno, působí to na mě dost depresivně. Nejradši to také zaháním knihou a horkým čajem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viď :) Já jsem v tý vší depresivnosti, nostalgii a zádumčivosti docela spoko, k podzimu to patří. A knihou a čajem se dají zahnat skoro všechny smutky :))

   Vymazat
 2. Máš moc krásné podzimní fotky! Hrozně se mi líbí ty s mlhou, taky bych ráda nějakou někdy zachytila, ale buď se mi nechce vstávat nebo s sebou jako na potvoru nemám foťák. :)
  A o Vlčím ostrově jsem četla už před nějakou dobou a úplně jsem si u toho říkala, že je to něco, co bych čekala, že si přečteš. :) Tak se těším na tvé další dojmy. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Jooo, kvůli tomuhle je každopádně potřeba si přivstat :D A přesně to říkalo i pár mých kamarádek-knihomolek, že o téhle knize slyšeli a že je mi jak ušitá na míru.. pravda :)

   Vymazat

Okomentovat