Knausgårdův boj

středa 19. října 2016

V Norsku je to literární senzace a bestseller, u nás se nad tou dramaticky výhružnou obálkou asi moc lidí nepozastaví. Já se pozastavila, protože ji vydal Odeon, což je v posledních měsících tak nějak to jediné, co potřebuju o knize vědět, pokud chci zjistit, zda je kvalitní. Odeonu věřím a tak jsem se pustila do Knausgårdova sálodlouhého opusu.

Člověk by řekl, že nemá smysl číst autobiografii někoho, koho vůbec neznáte, ale právě tohle mě na tom lákalo. O Karlu Ovem Knausgårdovi jsem nikdy neslyšela, ale v Norsku je to poměrně úspěšný spisovatel, který se rozhodl sepsat všechny své myšlenky, pocity a vzpomínky do jedné knihy. Nakonec z toho vzniklo šest svazků a tohle je první díl s podnázvem Smrt v rodině. Máme tu zralého Karla Oveho spisovatele, který se zabývá úvahami v podstatě o všem - o životě, literatuře, politice, filozofii, náboženství, popkultuře. Máme tu také Karla Oveho puberťáka, který vyrůstá v sedmdesátých letech na maloměstě a velmi autenticky, bezprostředně líčí čtenáři své zážitky.

Tuhle knihu jsem si vzala s sebou do Berlína a budu ji mít navždycky spojenou se snídaněmi ve Wallyardu, s vaflemi a müsli a černým čajem a s rozvrzanou palandou v našem pokoji, kde jsem si ji taky občas četla před spaním. Je to - na férovku - kniha o ničem. Není v ní obsažen žádný zázračný, motivační, dechberoucí či jinak fascinující osudový příběh, ale velmi působivě a syrově je v ní zaznamenán jeden život, jeden mozek a jedno srdce, jež obojí se Knausgårdovi podařilo vtisknout do stránek knihy. Je to strašně dobře napsané, tím stylem, který vás nutí pokračovat dál a dál, hltavě obracíte stránku za stránku a čím dál tím víc se noříte do Knausgårdovy osobnosti. Nemusíte s ním souhlasit - mě vlastně občas docela dost vytáčel - ale i přesto jsem si čtení této knihy vychutnávala.

Byl to požitek. O to větší, že jsem věděla, že tahle kniha nebude nikoho příliš zajímat, není to ten typ bestsellerové novinky, o které bych toužila všem referovat, naopak, je to kniha, kterou jsem si užívala čistě jen sama pro sebe a věděla jsem, že můžu klidně v polovině přestat a bude mi to jedno. Nakonec jsem se o ní přece jen rozhodla napsat, protože mi to teď, když o té knize ještě týden po dočtení přemýšlím, připadá jako ohromná škoda, že by ji měl někdo minout bez povšimnutí, na to je až příliš dobrá. Není dobrá v rozvíjení zápletky (nejsem si jistá, jestli tam vůbec něco jako zápletka je) a nijak zvlášť ani ve výstavbě dialogů či propracovanosti jednotlivých postav. Její kouzlo tkví zejména v maličkostech, které máte s Knausgårdem podobné. Občas jsem zažívala až déja vu z toho, jak dokonale uměl Knausgård popsat hloupé cesty autobusem. Nebo z toho, jak několika slovy dokáže rozčísnout situaci houstnoucí složitými pocity. Nebo jak něco popíše jen několika větami, zatímco pitomé klučičí pašování alkoholu na párty rozebírá snad minutu po minutě na mnoha stranách.

Jsem ráda, že se mi tohle připletlo do tlapek, i když nevím, jestli se pustím do dalších dílů. Na tohle jsem prostě zrovna měla tu správnou náladu, to je pro mě při čtení strašně důležité pro to, abych si tu danou knihu opravdu užila. Ale kdoví, třeba se mi to poštěstí i s těmi dalšími, žejo. Byla bych za to docela ráda, protože Karl Ove Knausgård, to je vám tedy doopravdy výjimečná osobnost.

6 komentářů

 1. Tvoje recenzie sú tak čarovné... Je normálne, že mám niekedy väčší zážitok z čítania o knihe ako z knihy samotnej? Prosím, nikdy neskonči s blogom. Ďakujem za pekné obedy v práci strávené pri Tvojom blogu :-) Vev

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježiš, děkuju moc, ani nevíš, jakou jsi mi udělala radost <3

   Vymazat
 2. Za sebe musím říct, že se mi ta kniha fakt líbila. Taky se mi strefila do nějakého životního údobí:-) https://naskokjinam.blogspot.cz/2016/08/karl-ove-knausgard-muj-boj.html

  OdpovědětVymazat
 3. Knížky, co se trefí do nálady jsou stejně nejlepší. A je vlastně celkem jedno, co je to za knížky. :)
  Nejspíš si to nepřečtu, protože mě to vlastně ani moc neláká, ale tvá recenze se mi hrozně líbila. :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.