Každé léto jedna anglická klasika

pondělí 5. září 2016

Možná je mi souzeno přečíst každé léto jeden britský klasický román. Loni jsem přečetla Daleko od hlučícího davu, letos od stejného autora Tess z d'Urbervillů, ale byla to fakticky jen náhoda. I když jak nad tím teď přemýšlím, možná z toho udělám tradici.

Většina lidí tvrdí, že v létě jim připadá ideální číst lehké, spotřební a zábavné románky, čtivé knížky, nejlépe štíhlé paperbacky. Oproti tomu na zimu si schovávají komplikované příběhy a těžké bichle. No, tak já to mám asi naopak. Jeden z důvodů, proč se těším na léto, je ten, že si přečtu nějaký pořádně tlustý román z devatenáctého století.

Hardyho Tess z d'Urbervillů je klasika, ale pro ty, co o ní ve škole nezavadili - jako třeba já - tu je stručné představení: Tess Durbeyfieldová je chudá dívka z vesnické rodiny, která při své službě jaksi škobrtne a zaplete se se svým domnělým bratrancem Alekem, se kterým čeká dítě. Krátce po narození dítě zemře, ale Tess už je navždycky zostuzená. Rozhodne se odejít od rodiny, živí se jako dojička krav a seznámí se s pohledným a pobožným a po všech stránkách dokonalým Angelem, kterého si nakonec vezme, i když ho spoustukrát varuje, že pro něj není ideální. Teprve až po svatbě se mu svěří s tím, že už před ním chlapce (a dítě) měla, Angel to neunese a opustí ji. Teprv pak to začíná být pořádně zajímavé, ale nechci vás ochudit o všechna překvapení v příběhu.

Ze začátku je to rozvláčné a zdlouhavé, ale jakmile se do té knihy jednou ponoříte, jen těžko se od ní budete odtrhávat. Vážně, mě tohle začalo bavit tak, že jsem tu čtyřsetstránkovou bichli vláčela všude s sebou, bylo to napínavější než lecjaká severská detektivka. Je to trochu úsměvné, protože je to samé áchání a óchání a Tess je tak blbá a naivní, ale prostě potřebujete vědět, jak to s ní tedy dopadne, Thomas Hardy si vás velmi dobře dokáže omotat kolem prstu.

Zásadní nedostatky téhle knihy? Hlavní hrdinka je tak strašně bezduchá a nudná a naivní, že by za to zasloužila pár facek, což taky vypravěč příběhu dává poměrně často najevo, když poukazuje na její špatná rozhodnutí a chyby, kterým se mohla snadno vyvarovat. Dále pak protivné pánbíčkaření, ale to k té době prostě patří a pomalý rozjezd, který asi leckoho odradí, i když je to škoda, protože je to jinak opravdu jímavý příběh, troufnu si tvrdit, že bude bavit i ty, co normálně klasickou literaturu nečtou. A pak samozřejmě obálka knihy, která vypadá, jako by to byl obraz, který někdo vyfotil mobilem a hodně zvětšil. Plusy? Čtivost, neuvěřitelná čtivost, která vás nutí být ještě ve dvě v noci vzhůru a hltat stránku za stránkou. Krásný literární jazyk, jenž je radost číst. Postavy prokreslené do nejmenšího detailu, byť jen několika jednoduchými slovy, jsou jakoby skutečné, kdysi žijící osoby. Nové vydání v pěkně tlusťoučkém paperbacku.

Radši čtu novinky, už jen proto, že jsou prostě všude kolem mě a nedá se jim úplně dobře odolávat, ale jednou za čas, klidně jen jednou za pár měsíců, si udělám čas na nějakou takovouhle klasičtější knihu a za odměnu mám pak krásný literární zážitek. Co víc si přát, žejo.

10 komentářů

 1. Tak tuhle jsem zatím nečetla. Přidám si ji na seznam na dlouhé zimní večery :) mě se ty buclatější knihy čtou v zimě lépe.

  OdpovědětVymazat
 2. Já se teď chystám na Daleko od hlučícícho davu. Viděla jsem minulé léto film a ten byl super. Takže se těším, až si Hardyho přečtu :) A nad touhle knihou budu taky uvažovat! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky už bych si asi ty filmy měla konečně pustit :D

   Vymazat
 3. Já asi nemám vyhraněné období, kdy kterou knížku přečíst, prostě podle nálady. Nezáleží na období, žánru ani délce. Třeba teď čtu Shakespeara a Bídníky. Ale od Hardyho mám doma Daleko od hlučícího davu a docela ráda bych se do toho do konce roku pustila. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak a teď se podívej na Tess od Polanskeho. Knihu jsem zatím nečetla - čeká v originále na poličce - ale filmové zpracování mě před lety úplně nadchlo. Matně si vybavuji, že z charakteru Tess jsem měla obdobný pocit.

  OdpovědětVymazat
 5. Já čtu jakkoli tlusté knížky, kdykoli :D Tohle zní výborně, mám moc ráda historické romány. Možná se do téhle knihy někdy pustím, nalákala jsi mě! :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.