Jak jsem se letos v létě osmkrát zamilovala

pátek 9. září 2016


Loni jsem udělala článek o tom, jaké knížky mě v létě nejvíc bavily a letos v tom budu pokračovat. Nepřečetla jsem toho ani zdaleka tolik, kolik bych chtěla - tak nějak mi pořád nedocházelo, že tohle léto skoro každý všední den chodím do práce. Navíc jsem se letos spíš než na čtení po večerech soustředila na vysedávání po kavárnách (a na spoustě jiných míst) a do noci si povídala s kamarády o ničem a o všem. Bylo to zvláštní léto, uteklo příšerně rychle a letos žádné křupavé stránky od chlorované vody (ok, možná trošku), žádné vůně opalovacích krémů, žádná melounová šťáva mezi prsty... Na druhou stranu tu byly hektolitry dobré kávy, ovocné limonády všech možných příchutí a studená vůně řeky. Taky dobrý. Sice jsem si představovala, že budu své první léto v Praze víc jako Carrie Bradshaw a že budu laškovně uhýbat kropicím vozům na rozpálených ulicích a přitom stále vypadat svěže a neodolatelně... ale tak co, třeba napřesrok.

Za vrchol mého literárního léta považuju seznámení s francouzskou spisovatelkou Delphine de Vigan. Nejprve jsem přečetla její nejnovější román Podle skutečného příběhu, pak mi z Odeonu poslali totálně vyprodané Noc nic nezadrží alespoň jako e-knihu, protože jsou to jednak miláčci a druhak jsem byla z té poslední knížky úplně paf a potřebovala jsem si nutně přečíst i předchozí román, o kterém se v ní hodně mluví. Dál pak mě velmi nadchly Lesní lišky, které jsem dočetla hned zkraje července, kdo by se taky nezamiloval do severského podivna? Až si jednou pořídím kočku, bude se asi jmenovat Suomikumma. Taky jsem pocítila lásku k novému krásnému vydání Alenky v říši divů a konečně jsem si přečetla i příběh Alenky za zrcadlem a utvrdila se v tom, že ta koláž obrázků z Alenky, kterou si plánuju jednou nechat vytetovat na stehno, je dobrý nápad. Uvnitř mé hlavy bylo strašně milé překvápko, protože jsem od toho moc nečekala, Farma byla to nejčtivější psychologický drámo a jako největší a nejinspirativnější motivačku hodnotím A proto skáču. No a konec léta jsem strávila v krásném viktoriánském smutnění s Tess z d'Ubervillů - loni jsem dala Hardyho Daleko od hlučícího davu, letos jsem zhltla čtyři sta stran o milostných peripetiích jedné dojičky krav a bylo to děsně boží.

Je asi úplně jedno, kolik jsem toho přečetla, jak rychle jsem četla a proč - tohle jsou zkrátka mí nejvíc nej letní knižní favorité. Povězte mi vy, jaké byly vaše knižní lásky!

11 komentářů

 1. U mě to byl jednoznačně Stehlík od Donny Tartt. Hned jsem si ji zařadila na můj pomyslný seznam nejlepších knih co jsem četla. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je taková ta hodně tlustá? To je všechno, co o ní vim :D #stydimse

   Vymazat
  2. Popravdě já jsem se o ní dozvěděla nedávno. Dostala jsem ji od přítele k narozeninám a vůbec jsem nevěděla co od ní čekat. :) Ale rychle jsem se do ní začetla. A pro mě to bylo jednoznačný WOW ;)
   Určitě doporučuji si o ní něco málo přečíst, třeba zaujme a přečteš si ji. :)

   Vymazat
 2. U mě vítězí Jonathan Strange a pan Norrell, který mě vyrazil dech. Úžasná kniha od britské spisovatelky Susanny Clarkové. Už teď se těším, až se k ní někdy zase vrátím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle mě nikdy nelákalo, ale jestli je to fakticky fakt hodně dobrý... :)

   Vymazat
 3. Za moji nejlepší letní četbu považuji Noční hlídku, Nedej se, komiksy Hilda, Šílená láska a Suicide squad a hlavně nový Harry :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že patří mezi tvé nejlepší letní knihy i Harry, já už se nemůžu dočkat :)

   Vymazat
 4. Moje letní knižní lásky jsou Než jsem tě poznala, Velký Gatsby a Dívka jménem Snow. Jinak, nad Delphine de Vigan taky uvažuju, Uvnitř mé hlavy mi leží doma a čeká na přečtení a stejně tak i Lesní lišky, na které jsem hodně zvědavá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otevři je co nejdřív, jsou skvělý :)

   Vymazat
 5. Přes prázdniny jsem toho přečetla dost, ale z ničeho jsem bohužel nebyla tak nadšená, že bych mohla tvrdit, že jsem se do některého z titulů zamilovala. Nejvíc se mi líbily úplně odlišné tituly - postapokalyptický r. Přežívá nejsmutnější a pak Kafe a cigárko :D

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.