Čtivost, ironie & stereotyp v Bábovkách

pondělí 12. září 2016

Bábovky. Český bestseller, který byl letos v létě v kurzu stejně jako Kavárna co hledá jméno a topy se spadlými rameny. Kdo ho neměl na Instagramu aspoň jednou, jako by nerozuměl současné literární scéně. Aspoň mi to tak připadalo a Bábovky jsem během jejich největšího boomu tiše ignorovala.
Ale nedalo mi to. Samozřejmě.

Od Radky Třeštíkové jsem loni přečetla To prší moře, doporučila mi to (tenkrát ještě ne) moje kolegyně Lucie a bylo to boží. Úplně jsem se dokázala vcítit do hlavní hrdinky, stejně jako ona jsem snídala chleba s meruňkovou marmeládou a do příběhu jsem byla úplně ponořená. Emočně mě Třeštíková úplně vyčerpala a právě takové knihy pokládám za výborné, takové, po jejichž dočtení se cítíte v podstatě stejně, jako při těžké kocovině. Třeštíkovou jsem měla vedle Soukupové, Bublanové, Iljašenko a dalších zařazenou mezi špičku současných českých spisovatelek a nechtěla jsem si ten dojem zkazit, protože Bábovky se už od začátku jevily jako kniha pro masy, takový ten letní románek, který si na dovolenou do Bibione koupí i ženy, co normálně čtou jen Vlastu a Rytmus života, já vím, že to neznamená nic špatného, ale prostě jsem si nemohla pomoct. Knihu sice všichni chválili, ale stejně jsem si říkala, že bych mohla být zklamaná a nestojí to za to, lepší bude přečíst ještě jednou To prší moře.

No a pak přišel Den nepřečtených knih a všichni se chlubili s tím, jakou knihu, co už mají dlouho v knihovně, letos pokoří a které knize dají letos druhou šanci a naše Bára natočila videa, v nichž různé osobnosti (a mezi nimi i Třeštíková) vyprávěly mimo jiné i o tom, že je mrzí, že se k nějakému příběhu stavěli zprvu tak skepticky. Když jsem přemýšlela o tom, kterou knihu rozečtu já, velmi rychle jsem měla jasno - konečně se vrátím k Bábovkám.

Nebylo to ani zdaleka tak dobré jako autorčina předchozí kniha, ale vůbec nelituju toho, že jsem si ji přečetla. Svým způsobem jsem asi byla zklamaná - povídkové příběhy dvanácti žen, jejichž životy jsou vždy nějakým způsobem propojené, nejsou ani zdaleka tak niterné, tklivé, působivé jak jsem doufala, ba naopak, jsou přesně tak banální a stereotypní a předvídavé, jak jsem se obávala. Ten symbol bábovek i propojenost jednotlivých hrdinek mi připadaly nevěrohodné a násilně našroubované, některé dialogy zbytečně plytké.

I tak jsem se ale u Bábovek opravdu bavila - i když vlastně moje vysoká očekávání Třeštíková vůbec nenaplnila. Je to ale kniha nesmírně čtivá, krásně ironická a sem tam se v popisu naprosto obyčejných, všedních věcí objeví téměř až poetický půvabný obrat. Často jsem sice četla, že se v knížce promítají všední české životy, tak, jak je známe a máme kolem sebe, ale mně to naopak přišlo nezvykle pitoreskní, občas postavy v knize připomínaly spíš karikatury těch, které znám ze svého života. Spisovatelka dokázala vybudovat skvělou atmosféru, už na začátku příběhu si vás okamžitě polapí, mezi jednotlivými povídkami se jí podařilo natáhnout nit jednoho společného příběhu, chytne vás spád a napětí a typický český humor, probleskující v hořkosladkých situacích.

Kdyby byly Bábovky to první, co si od ní přečtu, byla bych asi úplně spokojená a pochvalovala si, jak ta česká literatura v poslední době jenom kvete. Ale vím, že Třeštíková to umí i lépe. Každopádně se tak jako tak těším na další.

11 komentářů

 1. Mám to úplně stejně. Dvě předchozí knihy Třeštíkové, když kolem ní ještě nebylo tolik povyku, se mi líbily hrozně moc. Bábovky fajn čtení, ale nic tak zásadního jako To prší moře.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se líbí, že se taky konečně ozvali lidi, kterým to nepřipadalo ve všech směrech dokonale boží, když to vyšlo, tak jsem snad jediný ne-úplně pozitivní názor nezaslechla :D

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. Jani, tohle je tak skvělá recenze! Klobouk dolů. Já sama jsem Bábovky ještě nečetla a zatím si vůbec nejsem jistá, jestli po nich někdy sáhnu. Naopak jsem přesvědčená, že dřívějším knihám autorky - zvláště titulu To prší moře - šanci brzo dám. Přeji krásné pondělí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! <3 To prší moře si nenech ujít!

   Vymazat
 3. Ještě jsem Bábovky nečetla a asi jsem jediná :-D. Tak nevím, ale myslím, že to nebude nic pro mě. Díky za článek :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bábovky možná ne, ale To prší moře vřele doporučuju, kudy chodím :) Tak zkus třeba tohle :)

   Vymazat
 4. Skvělá recenze, Jani, mám velmi podobný názor jako ty, jen ještě malinko přiostřenější, nicméně právě díky autorčině skvělému stylu jsem rozhodnutá dát šanci i jejím dalším knihám, tak snad se mi To prší moře zalíbí více.
  Měj se krásně :)
  PS: Taky jsem je četla na Den nepřečtených knih :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc :) Pěkná náhodička a co jsem tak koukala ten den po Instagramu, nebyly jsme samy :)

   Vymazat
 5. Já zatím četla jen Bábovky, ale jak koukám, musím pro porovnání přečíst i To prší moře.

  OdpovědětVymazat
 6. To je super recenze! Moc ráda čtu tvůj blog. Přečetla jsem Bábovky za víkend, pěkně se čte. Ideální někam na dovolenou k pláži :-)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.