Příběh z Neapole

pátek 12. srpna 2016

Slovenská Martinusačka a má oblíbená Instagramerka Džejna tenhle italský román doporučovala, že prý je výborný. V češtině ale bohužel ještě nevyšel a já dlouho rozvažovala, jestli si jej přečíst ve slovenštině. Na čtení těžších románů v angličtině necítím (bojím se, aby mi neutekl nějaký vtípek nebo dvojsmysl) a tak mi zbývala jen slovenština. A bylo to v pohodě.

Geniálna priatelka od Eleny Ferrante je kniha o přátelství mezi dvěma naprosto odlišnými dívkami. Příběh je vyprávěn očima Eleny, krásné, světlovlasé, chytré a oblíbené dívky. Lila je oproti ní tmavovlasá, zahořklá už od dětství, ale oplývá přímo neuvěřitelnou genialitou. Počátek jejich přátelství je víceméně náhodný, ale ovlivní zásadním způsobem jejich životy, které by jinak nemusely mít nic společného. Geniálna priatelka je první díl Neapolské ságy, které by měla ve slovenštině celá postupně vyjít do roku 2018.

Myslela jsem si, že nejvýraznějším zážitkem z téhle knihy pro mě bude to, že je napsaná ve slovenštině. Překvapivě je pro mě slovenština docela pohodlná; je mi jasné, že to je individuální, ale tím, že něco slovenského čtu v práci denodenně a pak do vlastního psaného slova chytám slovenské výrazy (takže z toho pak vznikají takové prazvláštní československé paskvily), nemusela jsem si na slovenský text nijak zvlášť dlouho zvykat, šlo to nějak samo. Četla jsem pravda mnohem pomaleji než normálně a občas něco přečetla dvakrát, abych pochopila význam té či oné věty. Na druhou stranu to ale bylo osvěžující a příjemné v tom, že jsem se v posledních měsících naučila knihy "hltat" už jen proto, abych se šupem mohla vrhnout na další a nepozastavovala jsem se nad zajímavými momenty, slovními spojeními, myšlenkami, zkrátka jsem na sebe příběh nenechávala nijak "působit". Geniál'nu priatelku jsem oproti tomu nehltala v tramvaji nebo při snídani, nechala jsem si ji na dlouhé letní večery na balkoně, listovala klidně i o několik stran nazpět, užívala jsem si ji, tím, že jsem musela číst pomaleji, jsem si ji víc vychutnala.

Víc než slovenština mi v uších zněla italština. Když tu knížku otevřete, je to, jako byste se přenesli do italského černobílého filmu. Padesátá léta minulého století, ušmudlané školní lavice, děvčata v zástěrkách, muži co si myslí, že jsou hlavou rodiny, i když je to ve skutečnosti jejich manželka. Hlavní hrdinka Elena chronologicky líčí vyrůstání v Neapoli a na krátkých historkách a líčeních z běžných dnů dvou malých holek do detailu poznáte sociální a společenské normy tamní doby. Nečekejte dramatické zápletky, napínavá rozuzlení ani dechberoucí okamžiky - příběh plyne skoro líně, ale je tak bohatý na hloubavé myšlenky, krásná slova a tak dokonale vám zprostředkuje atmosféru, ve které dívky vyrůstají, že vás to ani trochu nebude mrzet. Jen se asi těm, kteří upřednostňují akční knihy, bude zdát místy nudný.

Po přečtení Podle skutečného příběhu jsem dlouho přemýšlela o spisovatelské fikci a tady se objevuje znovu. Jak moc autobiografická kniha to je? Nakolik se dotýká skutečného spisovatelčina života? Jak moc skutečná je Elena a Lila? A to je jen špetka otázek, která autorka němě pokládá svému čtenáři prostřednictvím vyprávění o osudech těchto děvčat.

Mám sice v plánu v srpnu ještě pár pěkných titulů, ale muselo by to být setsakra velké wow, aby překonaly Geniálnu priatelku. Zatím moje letní top, zejména protože Itálie, protože čtivost, protože perfektně propracovaná psychologie postav, protože jedinečná atmoška a protože něco takového jsem ještě nikdy předtím nečetla. A taky mi připadá zajímavé, že Elenu Ferrante ve skutečnosti skoro nikdo nezná, protože tohle jméno je pseudonym a literární ceny za své romány si zásadně nevyzvedává. Rozhovory ale - bez fotografií - dává a jsou vždycky brilantní, stejně jako její kniha. Nejsem si ale jistá, jestli si přečtu i další díly... nechci si zkazit dobrý dojem z priatelky, máte to tak občas taky s některými knížkami? :)

2 komentáře

 1. Wau o tejto knižke počujem prvýkrát... Vyzerá úžasne :)! Hneď si ju idem pridať do wishlistu, myslím, že by sa mi mohla páčiť. Ďakujem Ti za tip :)! Naozaj úžasná recenzia :)! Takéto vychutnávanie kníh je najlepšie. Keď sa mi podarí nejakú knižku si takto užiť, stačí, že si na ňu po dlhej dobe spomeniem a hneď cítim vône, ktoré som cítila počas čítania, viem si to ihneď vybaviť. Je to taká príjemná nostalgia a to mám hrozne rada :).
  Len taký detail. Je to Geniálna priateľka a nie "Geniáľna" :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anoanoano, já taky! :) A děkuju moc za postřeh, to je ode mě pěkně hloupá chyba tyjo.

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.