Nechte Delphine, ať si s vámi hraje

Díky Džejnině Instagramu jsem si konečně přečetla všemi obdivovanou francouzskou spisovatelku Delphine de Vigan. Konkrétně její nejnovější román Podle skutečného příběhu. Jaké to bylo?

Strašně dobrý! Bylo tam všechno, co čekám od dobrého románu a ještě něco navíc. Je to kniha o životě slavné spisovatelky, které do života vstoupí tajemná žena jménem L. a převrátí jí ho naruby. Hlavní hrdinka právě prožívá spisovatelský blok a netuší, kam bude dál směřovat její kariéra. Ochotně se podvolí L., ze které se stane její nejlepší přítelkyně a aniž by to tušila, pomalu jí rozkládá život na malé kousky. Kdo je vlastně L.? A po čem tolik prahne? Proč nechce dovolit, aby Delphine psala fikci? Jde o autobiografii, nebo je to celé smyšlené? Odpovědi na tyto otázky bude muset čtenář najít sám, de Vigan mu je neposkytne.

Pro mě je tohle ultimátně skvělá kniha. Jednotlivé postavy, zejména hlavní hrdinka, jsou vykresleny tak věrohodně, že nemáte sebemenší problém uvěřit, že jde o autentické zážitky. Je to napínavé. Je to čtivé. Je to o literatuře, o psaní, o spisovatelských blocích, o tom, co se stane, když se stanete slavným autorem, s čím vším se musíte poprat, když vaše nejtajnější myšlenky a pocity a zážitky vložíte na papír a ukážete je celému světu. Tomuhle románu nemůžete věřit. Nikdy nevíte, jestli si s vámi zahrává spisovatelka, hlavní hrdinka, nebo dokonce samotná L. Kniha má otevřený konec, který nechává velký prostor vaší fantazii. Takhle se mi to zkrátka líbí.

Občas někde čtu, že když si spisovatel se čtenářem takhle hraje, je to nefér a čtenář se pak cítí ošizený. Kdo ale kdy stanovil, že spisovatel musí hrát poctivě? Já se při čtení ráda nechávám vodit za nos, klidně mi autor může bez uzardění lhát, jak se mu zlíbí. Mnohem důležitější je pro mě takový ten "wow moment", kdy si uvědomím, že všechno může být jinak, než se mi na první pohled zdálo. Přesně tohle kniha Podle skutečného příběhu nabízí. Wow moment - vlastně hned několik wow momentů. Je to přesně ten typ příběhu, který vám nedá spát. Příběh, nad kterým budete přemýšlet dlouho po dočtení a vlastně i během něj. Bloumala jsem supermarketem a přemýšlela, o čem bude další Delphinina kniha, jak moc bude důvěřovat L. a kdy se provalí všechny její lži a co přesně mi na tom všem nesedí...

Rozhodně si potřebuju přečíst předchozí knihy de Vigan a ten, kdo si ještě před Podle skutečného příběhu přečte alespoň Noc nic nezadrží bude mít velkou výhodu a vsadím se, že si její nejnovější knihu vychutná mnohem víc. Na to, abyste si knihu užili, ale stačí, když budete mít rádi Francii, literaturu, psychologické romány a pokřivenou realitu.

4 komentáře:

 1. Ahoj :) to zní fakt dobře :) díky za tip

  OdpovědětVymazat
 2. Na tuhle knížku už mě hodně nalákala Bětka z Listárny, takže ji mám rozhodně v plánu :) Knihy, kde si nemůžu být ničím jistá, mě baví, a myslím, že i tohle by mohl být ten případ :) Navíc mám ráda knihy ze spisovatelského prostředí, takže vlastně ideální kombinace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, tohle je ideální kombinace :)

   Vymazat

Články na mail