Svět knihy 2016

neděle 15. května 2016

Vždycky jsem chodila na knižní veletrh Svět knihy v pátek nebo v sobotu a byla z toho vždycky trochu otrávená, protože tam byla mračna lidí a nedýchatelno. Letos jsem se tedy rozhodla fikaně vyrazit už ve čtvrtek, v první veletržní den. Letos poprvé jsem se tam taky nešla primárně jen kochat a zjišťovat, co nového si nakladatelé připravili, ale víceméně hlavně pracovat.

Na YouTube knihkupectví Martinus.cz jsme tu natáčely vlog a byla to vážně sranda, i když poměrně náročná. S kamerou a mikrofonem a stativem jsem si ovšem připadala superprofesionálně, i když tomu tak samozřejmě není, ale myslím, že výsledné video stojí za to :) Kromě natáčení jsem taky stihla nafotit nový knižní LookBook a zastavila jsem pár lidí, aby mi něco pověděli do projektu Za knihami. Mile mě překvapilo, že téměř všichni projekt znali a chválili ho a ochotně mi zapózovali s knihami, které na veletrhu ulovili.

Přece jen to byl první den, takže kromě Viktorie Hanišové, která napsala skvostný český román Anežka, jsem žádnou literární celebritu nezahlédla. Nestihla jsem si projít všechny stánky, ale teď mám koneckonců o novinkách na českém knižním trhu docela přehled, takže mě to ani tak nemrzelo. Nejvíc času jsem strávila v albatrosím úseku, kde mi do oka padla kniha Čuňa, Zulu a Ferda (palec nahoru za dětské knížky, ve kterých pašíci nechtějí skončit jako jitrnice a opičky prchají z cirkusů), kterou nám představil šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš. V Argu jsem poprvé naživo uviděla Sojčáka, komiks, který jako by prý dal dohromady Disney a Kafka. Co vám budu povídat, okamžitá láska. Mou srdeční záležitostí je v poslední době Paseka, kde se všichni prali o Hildu a asi hodinu předtím, než jsme se tam zastavily, jim zrovna dovezly Ségry, pokračování Úsměvu, a to prostě taky potřebujete, už jen abyste věděli, jestli Raině a Amaře ta rybička fakt umřela (viz Facebook Paseky). V poslední době se mi nad komiksy podlamují kolena čím dál tím častěji.

Obhlédla jsem samozřejmě i Host, který měl - ostatně jako každý rok - s přehledem nejhezčí design stánku a konečně si tam prolistovala všemi obdivované Ódinovo dítě. Budu si to muset přečíst už jen kvůli té velmi naturalistické obálce! To už je ale opravdu všechno. Nestihla jsem stezku četbychtivého losa (což mě fakt mrzí, protože, co si budeme povídat, jsem pořád tak trochu dítě), ani jsem si neprohlédla výstavu fotografií, ale věřím, že obojí stálo za to. Mám radost, že byl letošní Svět knihy věnován severským zemím, možná už jste si všimli, že jsem tak trochu spolčená s projektem Read Nordic a velmi jej podporuji, protože severské knihy jsou v drtivé většině fakt dobré. Navíc jsem se tu opět potkala s tím velmi fotografickým Read Nordic nápisem, u kterého jsem se poprvé fotila už na podzim ve vile Štvanici a který je teď naprosto nepostradatelným na všech fotkách ze Světa knihy :) No a nakonec tu mám několik fotek, které jsem udělala mezi vším tím běháním spíš jen tak mimochodem. Pokračuji v černobílé tradici z loňska!


Povězte mi, co všechno jste stihli / nestihli na Světu knihy vy a jak se vám tam líbilo! :)

11 komentářů

 1. Mě tak mrzí, že jsem tam nemohla být! Ale díky za článek, který mi to alespoň takto shrnul :) a samozřejmě jako vždy je doplněn o nádherné fotky:)!

  OdpovědětVymazat
 2. Svět knihy jsem si užila poprvé, takže trošku nepřipraveně, chaoticky, nestihla jsem také vše, co jsem chtěla, ale stejně to bylo super a pro mě naprosto skvělý zážitek :) Velkou radost mám z podpisu Yrsy Sigurdardóttir ♥ Příští rok pojedu určitě znovu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jej, tak to jsem ráda, že tě to nezklamalo a příští rok se pojedeš podívat znovu. Příští rok to asi bude dost jiné, takže tak trochu jako poprvé pro všechny :)

   Vymazat
 3. Já už na Světě knihy v průběhu let byla ve všechny dny kromě čtvrtka, tak třeba to příště bude jinak, netuším. :D
  Černobílá variace se mi líbí, i když barvy ze Světa knihy jsou taky pěkná věc. A souhlasím, stánek Hosta je prostě vymakanej. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je parádní. A já jsem si řekla, že to prostě bude taková tradice, Svět knihy v black & white :D

   Vymazat
 4. Já byla na Světě knihy poprvé a moc se mi to líbilo. Vyrazila jsem v sobotu a ani mi nepřišlo, že by tam bylo nějak přespříliš lidí, i když asi bylo. Každopádně na knižním veletrhu v Havlbrodě to bývá o dost horší (je to tam teda mnohem menší, ale stejně), takže super! :) Akorát mě odpoledně zaskočily mé nastydlé dutiny a zbytek dne jsem strávila s příšernou bolestí hlavy.
  Ale knížky a všechno ostatní za to jednoznačně stálo. Mimochodem, neodolala jsem a Hildu už mám taky doma. Teď si v ní v pravidelných intervalech listuji, protože je neskutečně krásná. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyjo, do toho Havlíčkova Brodu se taky asi budu muset vypravit :) Hilda je nejlepší <3

   Vymazat
 5. Vyrazila jsem v pátek, nešla jsem moc po knihách, spíš jsem si chtěla užít doprovodný program. A to se mi celkem i povedlo. https://naskokjinam.blogspot.cz/2016/05/svet-knihy-2016.html

  OdpovědětVymazat
 6. To jsou úžasné fotky :) Jako z jiné doby, ta atmosféra... moc hezky fotíš! ;)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.