Silný psychologický román, ze kterého nebudete zklamaní

středa 18. května 2016

Recenzi na knihu Vše, co jsme si nikdy neřekli od Celeste Ng jsem napsala už asi před měsícem a uložila si ji do wordu na notebooku, který o pár dní později exnul. Taky tak zbožňujete tyhle schválnosti?

Trvalo mi dlouho, než jsem se k tomu dostala, ale o tuhle knihu vás rozhodně nechci ošidit. Je totiž skutečně zajímavá a patří mezi ty nejlepší, co jsem doposud v letošním roce přečetla. Nalákala mě také svou lehce magickou fotogenickou obálkou, ačkoliv jde o velice syrový příběh, jenž jako pod mikroskopem zkoumá jednu na první pohled obyčejnou americkou rodinu. Jakmile otevřete knihu na první stránce, přejede vám mráz po zádech: Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí...


Lydia je prostřední dítě Jamese a Marilyn. James je učitel na vysoké škole, který vyrůstal v uzavřené čínské komunitě; jeho životním cílem bylo stát se oblíbeným a zábavným, v čemž absolutně selhal. Marilyn toužila stát se doktorkou navzdory své matce, podle níž do rukou ženy nepatří učebnice, nýbrž kuchařky. Cílevědomá studentka se ale seznámila s ostýchavým učitelem a byla z toho láska a tři děti. Postupně tak tedy retrospektivně zjišťujeme, z čeho plyne fakt, že zrovna u Lydie se rodiče rozhodli, že bude tím vyvoleným dítětem, které naplní jejich ambice - stane se premiantkou se slibnou kariérou lékařky a zároveň bude mít spoustu kamarádů, kluků a pozváních na večírky. 

Spáchala Lydia sebevraždu, nebo byla zavražděná? Jakou roli v tom hrají její rodiče? Jakou roli v tom hrají její sourozenci? Při čtení si budete muset položit tyto a ještě spoustu dalších, mnohem závažnějších otázek. Otázky týkající se smyslu vašeho vlastního života, toho, zda skutečně realizujete své sny, co je vaším cílem a proč, jak se vypořádat s odlišností svou a jiných lidí. A to je pořád ještě jen zlomek. Ač se tak román netváří ani neprezentuje, má v sobě až překvapivou hloubku v tom, kolik nevyslovených otázek čtenáři pokládá. Odpovědi už však budete muset najít sami.

Příběh je vyprávěný v er-formě z pohledu jak samotné Lydie, tak i jejích rodičů a sourozenců Nathana a Hannah. Je velmi čtivý, plyne lehce, ale zároveň vás každou chvíli donutí se u nějaké věty zastavit a zamyslet se nad ní. Autorka je ďábelská mistryně břitkých a trefných dialogů, díky kterým jsem knihu přečetla skoro na jeden zátah. Nebylo to proto, že bych byla zvědavá, jak příběh skončí - to jsem vytušila velmi brzy a nemýlila jsem se, je to celé velice předvídatelné. Spíš mě zajímalo to rodinné pozadí, proč se Lydiini rodiče a bratr se sestrou chovali tak, jak se chovali, co tomu předcházelo. Nezajímalo mě ani tolik, co se skutečně Lydii stalo tu noc u jezera, ale spíš jak se tam dostala.

Román Vše, co jsme si nikdy neřekli, že velice zajímavý i z toho důvodu, že se odehrává v sedmdesátých letech minulého století a jdeme i dál do minulosti až k seznámení Marilyn a Jamese, takže tu můžeme krásně vidět, jak se v čase měnil pohled na čínskou přistěhovaleckou komunitu v amerických městech a na ženy, které se místo pro vařečku rozhodly pro skalpel. Marilyn mi se svými životními osudy byla obzvlášť blízká a moc mě těší, že se někdo odhodlal napsat i o tak citlivém tématu, jako je matka opouštějící své děti z čistě sobeckých důvodů.

Knížka od Celeste Ng je strašně příjemným překvapením a každý, kdo ocení silný psychologický román nemůže být zklamaný. Po dočtení ve mně příběh ještě dlouho rezonoval a už teď se těším, že až trochu pozapomenu na detaily, vychutnám si ho znovu.

10 komentářů

 1. Hezká recenze, která mě na tuhle knížku fakt nalákala :-) Psychologické romány mám ráda, i když poté co je přečtu, je spíš proklínám, protože mě donutí přemýšlet nad věcmi, nad kterými možná ani přemýšlet nechci :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, to jsem ráda, protože je fakt báječná. A je to přesně ten typ knihy, po které budeš přemýšlet nad věcmi, na které jsi ani myslet nechtěla :D

   Vymazat
 2. Skvělá recenze, která mě na knihu, po které jsem už tak pokukovala, určitě nalákala :) Díky a krásný večer přeji :)

  OdpovědětVymazat
 3. Výborná recenzia ako vždy! A na román si ma dosť nalákala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji pěkně, doufám, že se ti kniha bude líbit :)

   Vymazat
 4. Jo, tyhle náhodné nehody u mě nejsou ničím neobvyklým. :D Ale recenze je na světě a povedla se, takže co. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tak to si rozhodně přečtu! Miluju psychologicky laděné knížky a tahle recenze jenom podpořila mou nutkavou potřebu si to přečíst. :-) Těším se.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.