Přečteno v posledních týdnech

neděle 13. března 2016

Opět se mi nahromadilo pár přečtených knih, o nichž se mi nechtělo psát nikam samostatné články, ale podělit o názor na ně už se pro mě stalo tradicí, takže jsem si připravila článek se čtyřmi minirecenzemi. Uvařte si čaj, zakousněte něco dobrého a začtěte se.

Petr Pan od J. M. Barrieho
Kdo by neznal tuhle kouzelnou pohádku, že :) Poprvé jsem ji viděla jako film a hrozně jsem se tehdy do toho filmového Petra zamilovala... a stejně jako Zvoněnka jsem cítila pořádnou zášť k Wendy. Pořád jsem si slibovala, že si tuhle knížku musím přečíst a pořád jsem nebyla schopná jí nikde sehnat. Až před Vánoci mi docvaklo, že je to něco, co skutečně nutně potřebuju a objednala jsem si nádherné anglické vydání z Collector's Library, které je rozkošně maličkaté, najdete v něm spoustu krásných ilustrací a navíc má pozlacené stránky. Kdo by nebyl nadšený! Náhodou jsem pak fotila i nejnovější české vydání od Slovartu, takže jsem měla možnost je porovnat a nutno říct, že to české taky stojí za to; je naopak veliké jako správná pohádková knížka, s podobně poutavými ilustracemi. 

Co kdyby? od Randalla Munroa
Velmi zábavná kniha! Teoretické otázky na absurdní hypotetické otázky. Co by se stalo, kdyby se všichni lidé přesunuli na jedno místo a naráz vyskočili a zase dopadli zpátky? Bude na facebooku jednou víc mrtvých než živých lidí? Jakou silou by se musel vystřelit puk, aby dokázal zatlačit brankáře do sítě? A dalších milion bláznivých otázek. I když, být větší nerd, asi bych si je pokládala taky. Každopádně mě velmi zajímaly všechny odpovědi, se kterými si spisovatel Randall Munroe dal velkou práci, aby je vždy alespoň jakžtakž vědecky dokázal. Chcete-li potěšit někoho ze svého okolí, kdo stále nad něčím hloubá, ideálnější dárek podle mě neseženete.
Já jsem Malála od Malály Yousafzai a Patricie McCormick

Na tuhle knihu jsem napsala samostatný článek jako recenzi. Jelikož jsem však velmi inteligentní, omylem jsem jej smazala, přečtete si jej nyní pouze v této krátké verzi. Příběh o holce, která měla jako jedna z mála holek v Pákistánu, štěstí na otce, který podporoval její vzdělání, samostatnost a chtěl jí umožnit, aby mohla dělat cokoliv se jí zamane. Příběh holky, která opravdu toužila po studiu, ráda chodila do školy a chodila tam i přesto, že to Tálibán zakázal. Příběh holky, která byla postřelena za to, že nahlas říkala, co si myslí. Malála se s rodinou kvůli léčbě přestěhovala do Británie za velmi dramatických situací a krásně popisuje, jak nesvoboda v ženském světě nevládne pouze v Pákistánu; to, že můžou ženy nosit na ulicích veřejně minisukně ještě neznamená, že feminismus je k ničemu. Malála je nejmladší laureátkou Nobelovy ceny za mír; její statečnost přeletěla hranice Pákistánu ještě dřív, než Malála přesně věděla, kde se nacházejí. Psala blog pro BBC, založila nadaci, která pomáhá dětem bez vzdělání... no a sama pořád ještě studuje. Je to dětská knížka, takže tak trochu černobílá, ráda bych si ještě vyzjistila, zda se veškeré situace odehrávaly tak, jak to Malála svýma očima popisuje. Adorování otce za něco, co by mělo být samozřejmé, jakože jí umožnil přístup ke vzdělání, je podle mě zbytečné, ale vzhledem k tomu, odkud Malála pochází, asi nezbytné. Za mě velmi zajímavá kniha, zvlášť když si uvědomíte, kolikrát jste ráno předstírali teplotu, abyste nemuseli do školy... a přitom jsou na světě puberťáci, kteří do školy hrdě chodí, i když je pro to mohou na ulici zastřelit.


Úsměv od Rainy Telgemeierové
Puberťačka Raina si nešťastnou náhodou ulomí dva přední zuby. Následují velmi nepříjemné dentistické zákroky, rovnátka, náhrady, operace... Mezitím se snaží ustát všechny další pubertální změny ve svém životě a je to fakt sranda. Úsměv je komiks, který vás bude bavit od začátku do konce, i když třeba na tenhle styl knih nejste zvyklí. Ano, slyšíte správně, Úsměv je docela obvyklá kniha s tvrdou vazbou, nikoliv s měkkými deskami, jako je to u komiksů běžnější. Když už čtu komiks, upřednostňuju originální malbu (jako například v Moje kniha Vinnetou) nebo jedinečný humor (jako například v komiksu Rudo). Úsměv je vizuálně samozřejmě pěkný, samozřejmě je vtipný, ale co mě na něm bavilo nejvíc - je strašně milý a ze života. Na chvilku se úplně dokážete vcítit do všech problémů téhle puberťačky, i když už je to třeba pěkná řádka let, co jste něco podobného zažívali vy. Přečteno asi za dvě hodiny a s neustálým úsměvem na rtech. Jestli moje dítě bude někdy potřebovat rovnátka, nejdřív mu dám přečíst tohle, aby se s tím jaksepatří psychicky vyrovnalo :D

13 komentářů

 1. Minirecenze mám fakt ráda :) Člověk přečte jeden článek a najde hned několik tipů :) Ani jednu ze zmíněných knih jsem nečetla, po většině ale dlouhodobě pokukuju. Peter Pan je můj knižní megarest, zvlášť vzhledem k tomu, jak moc mám ráda pohádky. Co kdyby? si taky chci přečíst už pěkně dlouho, ale nějak pořád ne a ne vyhradit si na knihu čas. Asi si na ni udělám rezervačku v knihovně, to mě donutí. Škoda smazané recenze na Malálu, i takhle ale kniha vypadá moc zajímavě - knihy ze skutečného života mám ráda a už z toho mála co o Malále vím si tahle dívka získala můj obrovský obdiv. Snad jen nad Úsměvem jsem zatím příliš neuvažovala,snad kvůli svým obavám ze zubařů ... ale třeba se překonám! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prima, jsem ráda, že jsem tě navnadila... hele, jestli se bojíš zubaře, tak to je docela ideální, protože já už si ze svých návštěv u zubaře díky téhle knížce nikdy nebudu dělat starosti :D

   Vymazat
 2. Malálu mám teď doma z knihovny a už se moc těším, až si ji přečtu. :) Nejvíce mě ale zaujala kniha Co kdyby?, především ty odpovědi, které autor sepsal. A hodně jsi mě navnadila k tomu, abych si konečně přečetla Petra Pana!
  Stručně řečeno, moc hezký článek. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkný výběr :) Co kdyby? vypadá lákavě, jako takový fajnový dárek, příjemná oddechovka. Díky za tip :) Na Malálu se dlouho chystám, jsem ráda, že pro Tebe byla zajímavá - to je vždy to nejlepší hodnocení knihy. Hezké pondělí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tobě také, děkuju za komentář :)

   Vymazat
  2. Tobě také, děkuju za komentář :)

   Vymazat
 4. S překvapením jsem si uvědomila, že jsem Petra Pana asi taky nečetla - jenom jsem viděla několik filmových adaptací, díky kterým se mi dostal hluboko pod kůži. A přitom je to tak kouzelný příběh, který si přečtení určitě zaslouží! To bych taky měla napravit...
  Jinak minirecenze jsou fajn :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prima, rozhodně s nimi budu pokračovat, když jsou na ně tak pozitivní ohlasy :) Přesně, Petr Pan je hrozně kouzelný, plánuju tetování - Zvoněnku, úplně jsem si ho zamilovala :)

   Vymazat
 5. Pěkné tipy. Taky bych takový souhrnný článek někdy mohla udělat, protože psát jednotlivě o všech knihách je trochu pracné někdy. :)
  Petra Pana se chystám si přečíst, neboť ten film, to je skoro má životní dávka naděje a inspirace. :)
  O Já jsem Malála jsem už slyšela, mám to v plánu. Zbylé dvě knížky jsou pro mě novinkou a fajn tipem. :)

  (S)měj se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, někdy je to komplikovanější, tohle jsou zrovna takové knihy, u kterých mi prostě stačilo jen pár vět, abych je vystihla, myslím si :) Díky!

   Vymazat
 6. Já jsem barbar, Petra Pana jsem nikdy neviděla ani nečetla. Z nějakého důvodu mě podobné pohádky úspěšně minuly - nikdy jsem neviděla celé Hledá se Nemo ani Lvího krále (vím, že to ve skutečnosti nemá s Petrem Panem nic společného, ale já to mám prostě zaškatulkované podobně :D).
  Ale pomalu přemýšlím o tom, že si udělám nějaký maraton disneyovek. :)
  O Co kdyby jsem ještě neslyšela, ale myslím, že si to musím přečíst. Hrozně ráda podobné ptákoviny vymýšlím a ještě radši o nich čtu. :)
  Já jsem Malála si hodlám půjčit v knihovně a Úsměv vypadá taky moc dobře. :)
  A myslím, že víc tipů na víc knih v jednom článku je bezva. ;)
  Měj se pěkně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem donedávna byla barbar, ale aspoň jsem to viděla :P :D Ne, dělám si legraci, ale naprav to, je to vážně kouzelný příběh :) Měj se krásně :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.