Foť a neřeš nic


Víc než stylizované fotky mám ráda tohle - jít s kamarádkou na kafe a cestou udělat pár nenucených fotek, jen tak mimochodem. Henri Cartier-Bressson prý řekl, že prvních 10 000 fotografií je nejhorších - moc se těším na chvíli, kdy se mi podaří vyfotit 10 001 fotku :) Hrozně mě baví, že za objektivem jste na chviličku vládci toho malého vesmíru, který je mezi vámi a tím, co fotíte. Je to na vás, jak bude fotka vypadat a i když ve skutečnosti vlastně o nic nejde, v tu danou chvíli na tom strašně záleží. I když já mám pořád pocit, že to všichni ostatní fotografové, které znám, hrozně řeší. Můj spolubydlící si nedávno koupil foťák a objektivy a stativ a neustále klepe na můj pokoj a ptá se, jak přesně nastavit clonu, jestli je polední světlo opravdu špatné a jestli je sépiový filtr už vážně z módy. Šmankote. Nikdy v životě mě nenapadlo řešit clonu a složitě nastavovat foťák tak, aby měl můj vyfocený západ slunce ty nejlepší barvy. Jasně, taky nejsem profesionál, žejo. Chci tím ale hlavně říct, že z focení by člověk měl mít hlavně radost. Jděte s kámoškou na kafe, probírejte všechny novinky a drby z vašeho okolí, občas se zastavte na cigaretu a jen tak mimochodem ji vycvakněte. Moje fotky sice nikdy nebudou technicky tak dokonalé, ale myslím, že v sobě mají určité kouzlo. Tu vzpomínku. Koneckonců to dělám "jen" pro radost.
11 komentářů:

 1. Máš úžasně fotogenickou kamarádku :)

  A já se ve focení nevyznám, občas si něco "cvaknu" vyloženě pro radost, ale Tvé fotky mám fakt ráda. Vyzařuje z nich klid a pohoda, takové příjené zachycení fajn životních momentů. Myslím, že na fotkách nakonec fakt není nejdůležitější clona, expoziční doba a kdo ví co, ale spíš právě ta atmosféra kterou vyzařují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, mám nesmírně fotogenické kamarády! :) A děkuju moc!

   Vymazat
 2. Dneska jsme se sestrou taky jen tak vyrazily na procházku a nějaké fotky jsme pořídily. :) Vždycky mě mrzí, že jsou mí přátelé tak fotogeničtí a já před objektivem vypadám ještě hůř než za ním. :D

  Moc pěkné fotky. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nápodobně, i když už to asi tak moc neřeším, tak pořád před objektivem nejsem ráda :D díky!

   Vymazat
 3. Máš pravdu, tvoje fotky rozhodně mají kouzlo - je z nich cítit silná atmosféra, a o to podle mě jde :) Takže ti ve focení fandím a obdivuju :)

  OdpovědětVymazat
 4. Taky si myslím, že je důležitější, jaké vzpomínky fotografie vyvolává a jestli mě bavilo ji pořizovat, než to, jestli je technicky dokonalá. Vím, že kdybych měla pořádnej kvalitní foťák, tak bych se to asi taky snažila naučit, ale ve výsledku bych to při samotném focení určitě neřešila. :D
  A kdybych se s tím měla takhle párat, tak bych z toho vůbec neměla radost. :)
  A tvé fotografie jsou vždycky hrozně pěkné, jsou takové osobité a originální. ;)

  OdpovědětVymazat
 5. Úplně mi mluvíš z duše, já jsem taky nikdy moc nebyla na inscenované fotky s milionem příprav. Jednak mi to nikdy nešlo a jednak mi přijde, že to právě postrádá tu atmosféru toho momentu. S těmi 10 000 fotkami je to dobrý, zajímalo by mě, kdy se k tomu dohrabu já (nebo jestli už jsem se náhodou nedohrabala) :D
  Fotky jsou super, líbí se mi ta druhá odspoda :)
  Můžu se zeptat (i když jsi na podobné otázky určitě odpovídala už aspoň tisíckrát) jak svoje fotky upravuješ? přijde mi, že mají vždycky takovou typickou barvu nebo jak bych to řekla :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Poslední dobou jen přidám trochu kontrast nebo barvu v programu PhotoFiltre, jinak nic. Na ty černobílé fotky je přímo v Olympus Pen skvělý artový filtr :)

   Vymazat
 6. Dokonalý, tvoje fotky mají prostě atmosféru, jak říkají všichni nade mnou a nevím, kde bereš tak krásné fotogenické kamarádky! Paráda!

  OdpovědětVymazat

Články na mail