Pod kůží se vám dostane pod kůži

pátek 19. února 2016

Od románu Pod kůží jsem neměla žádná velká očekávání, prostě jednohubka na způsob Zmizelé od Gillian Flynnové, ze které si pravděpodobně neodnesu žádné hluboké dojmy, ale příjemně s ní zabiju pár hodin v autobusu nebo při čekání na tramvaj. Pletla jsem se, samozřejmě.

Gaby Mortimerová je hvězdička dopolední televizní show, máma osmileté Millie, manželka stále ještě pohledného Philipa, krásná a inteligentní žena. Jasně, v manželství to trochu skřípe a produkční jí naznačují, že už je čas vyměnit ji v televizi za mladší model, ale když se to vezme kolem a kolem, dá se říct, že je spokojená. Její spořádaný svět se převrátí naruby ve chvíli, kdy v parku, kam chodí běhat, narazí na mrtvolu mladé ženy. Ve stresu a nervozitě ji upraví rozepnuté ramínko podprsenky - a máme tu otisky prstů a podezřelou číslo jedna. Ukáže se totiž, že zavražděná jménem Ania, má v bytě Gabyiny fotky, její oblečení a taky hlínu z její zahrady... 

Pracně vybudovaný svět Gaby Mortimerové se hroutí jako domeček z karet a Sabine Durrantová vás celým tím kolotočem vyšetřování provází opravdu zdařile, neotřele a vy jen tajíte dech napětím, kdo je skutečným vrahem mladé Anii. Populární Zmizelou to skutečně připomíná, až na to, že Gaby je v mnoha ohledech podobná spíš hlavnímu hrdinovi než hrdince. Taky je od samého začátku v hledáčku detektivů jako podezřelá číslo jedna a taky dělá spoustu chyb, nevhodných žertíků a narážek, které podezření policie jen umocňují. 

Navzdory tomu, že komplikovaná psychologie postav podle mého názoru nepatří mezi spisovatelčiny nejsilnější stránky, její Gaby mě strašně zajímala už od začátku. Celou dobu máte pocit, že vám něco tají, ale nedokážete přijít na to, co to je a nakonec vám připadá, že jste stejně hloupí jako policie a podezřívali jste jí celou dobu úplně zbytečně. Zhruba za polovinou vám totiž začne docházet, kdo je doopravdickým vrahem. A na závěr vás čeká totální wow, kdy zjistíte, že to bylo všechno ještě úplně jinak. Začátek má sice trochu pomalý rozjezd, ale ty bláho, ten konec je fakt síla. Dočítala jsem tuhle knížku u snídaně, nemohla jsem se od toho odtrhnout, hltala jsem řádek za řádkem, abych se dozvěděla, jak to dopadne, ještě než půjdu do práce, protože na dočtení bych zkrátka nevydržela čekat celý den. A po tom, co jsem knížku zaklapla, jsem ještě dobrých pět minut seděla u stolu, zírala na knížku s otevřenou pusou a nemohla uvěřit tomu, jakou boudu se na mě Durrantové podařilo ušít.

Na rovinu - od knížky Pod kůží nečekejte intelektuální, hlubokomyslnou literaturu. Čekejte vlastně něco mnohem lepšího: poutavý příběh, drama, napětí, čtivost, promyšlený děj. Ačkoliv thrillery v oblibě příliš nemám a musím si je velice pečlivě vybírat, Pod kůží se mi zatraceně fakt hodně dostalo pod kůži a jsem přesvědčená, že vy na tom budete stejně.

Pod kůží (Under your skin) / Sabine Durrantová / Veronika Volhejnová / 2015
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Paseka.

7 komentářů

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Původně jsem myslela, že to bude Pod kůží od Fabera...nu, těsně vedle :D O této knize slyším prvně, ale námět zní docela zajímavě a ono se občas člověku zachce pustit se do něčeho napínavého a nekomplikovaného :) Takže Pod kůží připisuju na seznam - i když je fakt, že jsem docela výrazně vytížená na propracovanou psychologii postav, tak nevím, jestli mi to přeci jen nebude trochu chybět. Uvidíme :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si mysleli všichni, před kým jsem utrousila, že teď čtu knížku Pod kůží :D Přitom já se o Faberovi pořádně dozvěděla teprv až díky tomu.. musím si tu knihu časem pořídit :)

   Vymazat
 3. Tak to zní hodně zajímavě! Na trillery vůbec nejsem, ale nalákala jsi mě. Miluju pečlivě vypoitnované příběhy a nečekané závěry, to potom odpustím i nějaké ty nedostatky okolo :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, stojí za přečtení ;)

   Vymazat
 4. Senzace, teď si budu muset jít tuhle knihu ještě dnes koupit... Opravdu jsi mě na ní nalákala. Pokukuji po ní už dlouho, ale teď přišla ta chvíle. Nick ze Zmizelé mě jako postava neskutečně bavil, takže věřím, že i Gaby pro mě bude zajímavou postavou... Už se nemůžu dočkat čtení a děkuju za pošťouchnutí ke koupi :))
  Krásný den,
  K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, to jsem moc ráda, dej vědět, jak se ti líbila! :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.