Kterak Caitlin Moranová stvořila dívku

středa 3. února 2016

Po nové Moranové jsem toužila od okamžiku, kdy jsem se dozvěděla, že se u nás chystá vydání jejího nejnovějšího počinu. Nevím, jak vás, ale mě Jak být ženou uchvátilo a z Morantologie jsem byla taky docela dost nadšená. Román Jak stvořit dívku jsem tedy očekávala s velkým napětím.

Johanně Moriganové je čtrnáct, žije v obecním domku a je to obtloustlá, podivínská holka, která v drogerii krade tampony. Protože jí její vlastní existence vytáčí k nesnesení, rozhodne se vytvořit zcela novou dívku - Dolly Wildeovou, protřelou sexuální průzkumnici, která píše drsné recenze pro hudební časopis, obráží koncerty začínajících kapel, kouří jednu cigaretu za druhou a jejím nejoblíbenějším pitím je zelený hnus, který popíjejí bezdomovci na nádraží. Jo a nosí cylindr. Vždycky. Pořád.


Caitlin Moranová na začátku důrazně prohlašuje, že drtivá většina příběhu je smyšlená, ale vzhledem k tomu, co o Caitlin Moranové už vím, zdálo se mi, že drtivá většina příběhu je strašně autobiografická. Snad možná až na ten incident se zánětem močového měchýře a večírkem, kterého se Johanna alias Dolly účastní naložená ve vaně. Ale kdoví, nedivila bych se, kdyby to taky bylo ze života téhle britské spisovatelky. Každopádně, důležité upozornění hned na úvod - není to román. Teda možná jo, svým způsobem, ale daleko víc mi to připomínalo další sbírku úvah. Podle mě se Moranová drží svých již zavedených způsobů a krapet mě mrzí, že se jí místy ten román rozpadá a tak nějak... nedrží pohromadě. Není to celistvé dílo s patřičnou zápletkou a rozuzlením. Ale poučení si z něj vezmete, to zas jo.

Klidně ale Moranové tenhle nedostatek odpouštím, protože mi to bohatě vynahradila svým suchým britským humorem. Je to vtipné, je to inteligentní, je to drzé a moje babička by z téhle knížky byla rozhodně příšerně pobouřená. No, řekněme, že Caitlin je opravdu upřímná a nebojí se věci nazývat pravými jmény, takže pro prudérní povahy to rozhodně není to pravé. Každopádně je to děsně čtivé, tahala jsem tu knížku od chvíle, kdy mi přišla, všude s sebou. Taky teď chuděrka nevypadá úplně nejlíp; když vám paperback spadne při bublinkové koupeli do vany, už pak moc parády nenadělá. Ale co. Vysušené stránky teď krásně křupou a já jsem pořád moc ráda, že Jak stvořit dívku je momentálně k dispozici pouze v paperbacku; áno, jsem mezi těmi, kteří fandí spíš brožovaným vydáním knih (asi protože je můžu snáze ničit).

Víte, co se mi na tom líbilo nejvíc? Že je Johanna úplně jiná než všechny klasické románové hrdinky. Tradičně se holky v knížkách tváří, jakože jsou strašně obyčejné a přitom víte, že jsou půvabné a všichni kluci jim padají k nohám a vy byste jim nesahaly ani po kotníky. Johanna se tomu úplně vymyká, je při těle a vlasy si odbarvuje peroxidem, a přesto má občas sebevědomí na rozdávání. Dobrý vědět, že pár kilo navíc není důvod pro to, aby vám zpěvák John Kite neříkal moje Vévodkyně. A o tom ta kniha vlastně celá je. Že celé dospívání se pořád hledáte, bojíte se být sami sebou (a stáváte se tak často trapnou parodií ostatních), abyste nakonec zjistili, že nejlíp se cítíte, když jste to prostě vy a na nic si nehrajete. A že nakonec vůbec nejde o to, co si o vás myslí ostatní. Trošku klišoidní poselství, ale Caitlin Moranová ho podává tak vtipně, že to vůbec nevadí.

Takže asi tak. Jo a taky je to skvělá hudební inspirace, alespoň tedy pokud se vám budou líbit U2, The Smiths, Jane's Addiction, Teenage Riot a Bee Gees :)

Jak stvořit dívku (How to Build a Girl) / Caitlin Moranová / Petra Jelínková / 2016

6 komentářů

 1. Skvělé, mám radost, že se i její další knížka celkem povedla! :) Jak být ženou i Morantologie mě nevěřitelně bavily, takže na tohle se taky brzy vrhnu. Že to není tak úplně román, jak píšeš, mi nejspíš i vyhovuje. Caitlin Moran je prostě výborná :)

  OdpovědětVymazat
 2. Zrovna jsem knihu dočetla. Dala jsem ji za dva dny a to i přesto, že zkouškové je v plním proudu. Myslím si, že jsi ji v recenzi perfektně vystihla .
  http://kniho.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Zatím mě knihy téhle autorky minuly, přitom jsem o ní už několikrát slyšela. Nalákala jsi mě tedy spíš na ta její předchozí díla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mě asi taky Jak být ženou pořád vede... :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.