Díky za Viktorii Hanišovou

neděle 7. února 2016

Protože se mi moc zamlouval Rok kohouta od Terezy Boučkové (a v téhle knize ho dokonce čte hlavní hrdinka), když jsem se dozvěděla o knížce z nakladatelství Host, bylo mi jasné, že je to pravé pro mě. A nemýlila jsem se.

Anežka je debut spisovatelky Viktorie Hanišové a i když obvykle českým prvotinám příliš nedůvěřuju, vzhledem k tomu, že to vydal Host, tak víte co... v ně mám prostě důvěru. Knihu si vzal navíc, jak už je v Hostu poměrně zvykem, do parády grafik a typograf Martin T. Pecina, takže obálka a celkové vzezření Anežce rozhodně nedělá ostudu.

O čem to je? Pětatřicetiletá Julie má přítele, přátele, kariéru, je krásná, inteligentní a zcestovalá. Jediné, co jí chybí, je dítě. Anežka, plavovlasá holčička s copánky. Protože je velmi, velmi ambiciózní, tak potrat a následnou neschopnost donosit dítě nebere jako důvod. V zoufalství nakonec adoptuje nechtěnou romskou holčičku, pojmenuje ji Agnes a ve slepé důvěře, že výchova je silnější než původ, se rozhodne udělat z ni svou vysněnou Anežku. V příběhu sledujeme Julii v současnosti, když Agnes už poněkolikáté uteče z domova, jak se vydává na policejní stanici a své pocity čtenáři sděluje v ich-formě. Zároveň s tím čteme chronologickou část příběhu, ve které Julie otěhotní, potratí a následně adoptuje Agnes, tentokrát v er-formě. Jakmile Agnes trochu povyroste, zapojí se do příběhu také se svým vlastním pohledem na věc.

Jde o velice citlivé téma, které se spisovatelka Viktorie Hanišová navíc rozhodla znázornit na velice individuálním a křehkém vztahu matky s dcerou, což by samo o sobě mohlo být námětem knihy. Hanišová si vzala opravdu velké sousto, ale dokázala se s ním úctyhodně poprat; nejde o obhajobu rasy, o rasismus obecně, o to, jestli u lidí existuje něco jako "přirozené kořeny". Mnohem víc v tomhle románu jde o psychologii dvou naprosto rozdílných žen a obě dvě, jak Agnes, tak Julie udělají v jejich vztahu mnoho chyb. Julie je vůbec strašně zajímavá postava, skoro nesnesitelná bytost, vážně mi byla děsně protivná, ale svým způsobem je vám jí pořád líto. Její maloměšťácký pohled na věc je ale opravdu příšerný. Julie zpočátku nikomu neprozradí, jak Agnes vlastně získala; všem tvrdí, že si ji odvezla z jednoho kubánského sirotčince a jak ta lež za roky společného soužití stále narůstá a bobtná, obě dvě, Julii i Agnes, doslova sžírá zevnitř.

Není to vysoké umělecké dílo, vlastně docela jednohubka, kterou jsem přečetla v týdnu během dvou večerů. Je to hrozně moc čtivé a zajímavé, kniha, nad kterou budete určitě přemýšlet i po jejím dočtení. Díky za Viktorii Hanišovou, doufám, že zas brzo něco napíše.

Anežka / Viktorie Hanišová / 2015

14 komentářů

 1. Snažím se tento rok dávat šanci novým českým autorům a tato kniha asi obohatí můj seznam. Děkuji za zajímavý tip! :)
  Pěkný den,
  K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo, určitě jí šanci dej :)

   Vymazat
 2. Českou prózu také teprve objevuji :) Rok kohouta jsem zatím nečetla, ale doce mi učarovala Soukupová a také knihy Andronikové mohu vřele doporučit.

  Anežka zní podle Tvé recenze skvěle. Zaujalo mě to téma - problematika osvojování dítěte mě zajímá, jeden čas jsem i uvažovala nad tím vést tímto směrem bakalářku. Je to dost složitá problematika a jsem zvědavá, jak se s tím autorce podařilo poprat :) Děkuji za tip!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aaano, tohle mě taky velmi zaujalo, je to tu probíráno především z psychologického hlediska do detailu :)

   Vymazat
 3. Česká próza mě baví a je podle mě škoda, že není tak moc mediálně propagovaná. Tuhle knížku dávám na to read list.

  Boží hrnek, mimochodem! :3

  OdpovědětVymazat
 4. Ćeskou prózu také moc nečtu, ale tohle téma mě skutečně zajímá, takže díky za tip :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Knížka vypadá podle tvého popisu hodně zajímavě.
  Jinak, ten hrnek je úžasný!:)

  OdpovědětVymazat
 6. Na tuhle knížku si taky brousím zuby už delší dobu, ale v knihovně je pořád rezervovaná. Téma adopce a maloměšťáctví je určitě hodně zajímavé. Rok kohouta jsem taky ještě nečetla. Díky za tip :)

  OdpovědětVymazat
 7. Knížka vypadá zajímavě, píšu si :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.