Šťastný nový rok

sobota 2. ledna 2016

Ultimátní rada pro celý rok

Co vy a Nový rok? Prožíváte tu změnu? Vždycky jsem měla kolem sebe skeptické lidi, ať už rodinu nebo kamarády, kteří tu půlnoc nijak zvlášť neprožívali, nebo aspoň tvrdili, že jim konec roku nepřipadá nijak zvláštní. Nemůžu si pomoct, ale mě se to vždycky zdálo trochu kouzelné. Jasně, že nemůžete smáznout, co se stalo v předchozím roce a nikdy nezačínáte s úplně čistým štítem, ale já si stejně myslím, že i ti největší skeptici jsou plní nadšení a nové naděje, když se koukají na ta barevná světýlka na obloze a úplně každý si aspoň v duchu slíbí, že se pokusí splnit nějaké přání sobě, nebo ještě lépe někomu jinému. Já jsem obvykle o půlnoci trošku jako malé dítě (nehledě na to, kolik už v sobě mám alkoholu) a každoročně užasle zírám na ohňostroj a tleskám tlapkama a nechávám se strhnout vším tím nadšením. Letos jsem na tom byla podobně, akorát že jsem místo po prskavkách na nebi pokukovala víc po svých kamarádech i po cizích lidech, co s námi stáli na náměstí v Sušici a hrozně se mi líbilo, jak byli všichni rozesmátí a nadšení a vypadali, že nemají nejmenší pochyb o tom, že nový rok bude prostě nádherný. Bylo by hezké, kdybychom byli takhle plní naděje a očekávání častěji než jen na Nový rok.

Předsevzetí jsem si letos sepsala a zase je zveřejním, protože to určitě bude strašně motivující. A protože jsou to předsevzetí, která mi dělají radost, tak si věřím, že je splním a že se na konci roku nebudu strašně stydět, až si tenhle článek znovu přečtu.

1. Budu dělat radost lidem kolem sebe. Nejen na narozeniny a na Vánoce. Dokonce jsem si pořídila zápisník (a vůbec tu nejde o mou neuhasitelnou vášeň pro sešity a sešítky), kam si udělám poznámku, když někdo z mých blízkých o něčem pronese, že by si to přál. Abych mu to mohla jen tak koupit. (Teda když to nebude třeba mercedes, žejo.) Mě vždycky hrozně potěší, když mi někdo přinese nějakou blbůstku, o které jsem před ním před půl rokem prohlásila, že by se mi líbila. Ani nejde o tu věc jako spíš o to, že si to ten dotyčný zapamatuje.

2. Budu dělat radost sama sobě. Tohle je podle mě to nejgeniálnější předsevzetí, jaké si můžete dát, ale překvapivě pro spoustu lidí, co znám, to není jednoduché splnit. Lidi se neumějí rozmazlovat, fakticky ne. Já se odměňuji maličkostmi pravidelně a tohle si dávám jako předsevzetí, abych se v tomhle roce nestala jednou z těch smutných osob, co si nedají skvělý čokoládový dort, aby náhodou nepřibrali pár kilo, nekoupí si nepotřebné tričko i když jim hrozně sluší a neválí se celý den v posteli, protože by pak měli pocit, že promarnili den. Klidně si letos koupím padesáté nepotřebné tričko jen protože mi bude dělat hezký prsa, sním ten nejčokoládovatější dort a společně budeme lenošit v posteli jak dlouho se nám zachce.

3. Nebudu ztrácet čas s knihami, které se mi nelíbí. Říkám si to každý rok, ale letos už fakt ne... Vždycky dávám na kladné recenze blogerů, kterým důvěřuji, na rady lidí, kteří mi připadají chytřejší než jsem já... a pak to čtu a nelíbí se mi to, ale já se tím stejně snažím prokousat, protože někdo, koho si vážím, řekl, že je to dobré. Ne. Můj vkus sice možná není nejvytříbenější, ale měla bych si hýčkat svůj volný čas jen proto, co mě opravdu baví a zajímá.

4. Budu chodit na výstavy. A kochat se. Ne že bych byla nějaký velký milovník umění, ale ráda se kochám krásnými věcmi a zejména výstavy fotografií mě baví. V Praze mám samozřejmě tu nejlepší příležitost takové akce navštěvovat, ale vždycky si najdu nějakou výmluvu proč nejít - nechce se mi tam sama a nikdo nemá čas se mnou jít, je to přes celé město, musím se podívat na nejnovější díl Grey's Anatomy, stejně za hodinu zavírají. Pche. Vždycky jsem na sebe naštvaná. Letos navštívím aspoň deset různých výstav.

5. Půjdu na koncert. Alespoň na jeden. Obvykle se to tak seběhne, že zrovna nemám chuť na velký dav lidí a říkám si, že si toho interpreta vždycky můžu poslechnout ve sluchátkách, no ne? Ale ať jsem kdekoliv byla na nějakém koncertu, vždycky vždycky vždycky jsem odcházela strašně nadšená. Kdybyste věděli, že tady někde poblíž budou mít koncert Of Monsters and Men, The Vaccines, nebo She & Him, tak mi to určitě dejte vědět :)

6. Budu pravidelně podporovat charitativní projekty. Vždycky se nadchnu pro nějaký projekt, třeba teď o Vánocích mě chytlo přispívání na knihy pro děti, pro jejichž rodiče je kupování knížek luxus, který si můžou dovolit opravdu jen výjimečně. Pak mě nadchne zase něco jiného a tak je to pořád dokola. A pak se přistihnu, že se přiměju něco podpořit jen ve chvíli, kdy potřebuju mít dobrou karmu (to je naštěstí docela často, ale i tak je to ode mě vlastně asi hnusný). Nechci si dávat týdenní nebo měsíční limit, budu se prostě snažit co nejvíc to půjde.

7. Budu číst víc pohádek. S tím už jsem začala v minulém roce a hodlám v tom pokračovat, protože, co si budeme povídat, pohádky jsou nej.

8. Nechám si udělat další tetování. Zbožňuju svá tetování a chci další. Mám jich v plánu ještě několik, a to další bude hrozně něžné a půvabné a bude inspirováno jednou výjimečnou knihou.

9. V létě pojedu do slovinského národního parku a v zimě k moři. Všichni si říkají, že prostě budou jednoduše víc cestovat, ale já chci hlavně zažít tyhle dvě věci. Triglav - slovinský národní park - mě strašně uchvátil na fotkách a už víc jak rok toužím se tam podívat. Lépe řečeno, toužím bloumat tamními horskými cestičkami, vyšplhat na nějakou horu, bydlet v chatě a každý večer si hřát nohy u krbu, fotit lesy a ztrácet se v mlze. A protože nejsem zrovna plážový typ, chci se procházet v písku u moře, ale líbilo by se mi být u toho zabalená do svetru a poslouchat Yellow od Coldplay.

10. Budu fotit bez rozmýšlení. Ty nejhezčí fotky nejsou ty, které aranžujete půl hodiny, ale ty, které vyfotíte jen tak mimochodem, bez rozmýšlení, ani nevíte proč. Cvak a máte něco kouzelného uchovaného navždycky. Nebudu u focení přemýšlet, budu fotit víc jen tak pro radost, i kdybych to pak všechno měla zase smazat.

15 komentářů

 1. Nadherna predsevzeti! A mas pravdu, jsou sama pozitivni, urcite se pristi rok nebudes stydet, az to budes cist a vse splneno :)

  OdpovědětVymazat
 2. ja to mám podobne, moja rodina to moc neprežíva ten nový rok, ale ja mám z toho už 5 rokov tradíciu, asi aj preto, že sme s frajerom sa na silvestra spoznali, a odvtedy trávime každý silvester len spolu, akosi si uvedomujem, že porekadlo ako na nový rok tak po celý rok možno netreba brať doslovne, ale nestráviť silvester s frajerom by pre mňa bola hlava v smútku. Inak som si dala asi len 3 alebo 4 predsavzatia, ale nič prevratné, :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to je krásně romantická tradice :)

   Vymazat
 3. ja to mám podobne, moja rodina to moc neprežíva ten nový rok, ale ja mám z toho už 5 rokov tradíciu, asi aj preto, že sme s frajerom sa na silvestra spoznali, a odvtedy trávime každý silvester len spolu, akosi si uvedomujem, že porekadlo ako na nový rok tak po celý rok možno netreba brať doslovne, ale nestráviť silvester s frajerom by pre mňa bola hlava v smútku. Inak som si dala asi len 3 alebo 4 predsavzatia, ale nič prevratné, :)

  OdpovědětVymazat
 4. Veľmi sa mi páči nový dizajn blogu. Musím sa v tom aj ja lepšie naučiť chodiť, aby som si vedela vytvoriť niečo takéto čisté, jednoduché a prehľadné. Základom sú veľké fotky a jednotné písmo pri článkoch, a to zatiaľ zvládam dodržiavať :) :) Tvoje predsavzatia sa mi páčia, hlavne to druhé, s ktorým mám naozaj problém aj ja sama. Koľkokrát som si odoprela drobnosť čo by mi zlepšila zlý deň, len preto, že nebudem márnivá, rozhadzovačná či proste mi tú danú vec netreba. Ale máš pravdu, nabudúce si ten čokoládový koláč neodopriem ;) Viac fotiť, čítať a žiť naplno by som chcela aj ja. Budem robiť všetko pre to, aby som to aj naplnila. Do nového roka Ti želám všetko len to dobré :)...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc, ještě by se to tu mělo trochu změnit, ale základ zůstane stejný, čím jednodušší je design blogu tím lepší mi připadá, přesně jako tobě :) A vida, říkala jsem, že to tak má spoustu lidí! :D Neodpírej si nic ;)

   Vymazat
 5. Tak i Tobě přeju krásný a hlavně úspěšný rok 2016. Snad se ti všechna předsevzetí podaří splnit a i kdyby náhodou ne, tak ne. :) další rok bude přeci taky kouzelnej. :)
  Abych nezapomněla, moc se mi líbí nový design. :) Takový blogový ,,čistý" štít. :)
  Na koncerty musíš chodit. Sluchátka se můžou jít zahrabat, když přijde na řadu lajf šou. Protože u suchátek třeba nemůžeš chytit paličku. :) ^^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) A chytit letos paličku by se mi moc líbilo :D Nebo trsátko :D

   Vymazat
 6. Moc krásná předsevzetí :)
  Už se těším, až uvidím tvé nové tetování ;) Já bych snad už brzy měla také jedno mít. Plánuji ho tak dlouho, že už se opravdu nemohu dočkat :)
  Slovinsko si užij, je tam opravdu krásně. Vždy se snažím jezdit do nových zemí a ne tam, kde už jsme byla. Ve Slovinsku jsme však už byla třikrát a v červnu tam budu po čtvrté. Už teď vím, že to nebude má poslední návštěva. Je to také ovlivněno tím, že tam mám pár dobrých přátel, které chci vídat.
  A také se těším na tvé další fotky, protože mám vždy radost, když vidím, jak krásně někdo fotí :)
  Přeji krásný rok 2016

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Asi to bude až na jaře, ale už se taky hrozně těším :D No vidíš a já když někomu řeknu, že chci do Slovinska, tak se na mě ksichtí, protože Slovinsko je přece taková ta malá nudná zemička, kudy se jen projíždí k moři. Tak jsem ráda, že jsem objevila někoho, kdo ji má rád :) Krásný nový rok :)

   Vymazat
 7. Tak ať se ti to všechno podaří a splní!

  OdpovědětVymazat
 8. Obzvláště s předsevzetím o "špatných" knížkách souhlasím. Vždycky knihy dočítám - prostě mi to nedá, ale tak v půlce případů nevím, jestli to tak úplně za to stálo. Nebo knížky jako dárek - moji rodiče mi dávají vždy k Vánocům knihu, jenže jen málokdy bych si takovou knihu vybrala sama, pak mám výčitky svědomí, že si ji nepřečtu a nebo si ji přečtu jen proto, abych je neměla :-) Ale stejně si myslím, že úkol odložit rozečtenou knihu, bude pro mě příliš těžkým soustem :D

  OdpovědětVymazat
 9. Moc hezky clanek. Myslim, ze spousta lidi bere Silvestra uz jen jako dozvuk Vanoc. Ani ja nejsem výjimka a několikrát se mi povedlo Silvestr prospat :-D ale na druhou stranu předsevzetí jsem letos skutečně neodflakla a sepsala si ho. Ta tvoje se mi moc libi a tak si aspoň v duchu ještě připojují dva první radostné úkoly - a budu dělat radost druhým (a doufat, ze si na mě třeba taky vzpomenou :-D fuj alibismus) a taky sobě, protože proč se taky někdy neodmenit :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Moc hezky clanek. Myslim, ze spousta lidi bere Silvestra uz jen jako dozvuk Vanoc. Ani ja nejsem výjimka a několikrát se mi povedlo Silvestr prospat :-D ale na druhou stranu předsevzetí jsem letos skutečně neodflakla a sepsala si ho. Ta tvoje se mi moc libi a tak si aspoň v duchu ještě připojují dva první radostné úkoly - a budu dělat radost druhým (a doufat, ze si na mě třeba taky vzpomenou :-D fuj alibismus) a taky sobě, protože proč se taky někdy neodmenit :-)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.