Módní supernovy 90. let

pondělí 11. ledna 2016

Kate Moss, Alexander McQueen, Marc Jacobs -tři ikony, které navždy změnily módu 90. let. Právě o nich je knížka Champagne supernovy od Maureen Callahanové.

Není to knížka, kterou bych si já osobně vybrala třeba v knihkupectví, víc mě aktuálně zajímají jiné, beletristické příběhy. Jsem ale strašně ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst, protože, světe div se, hrozně mě bavila. Módu já sama moc neřeším, ale baví mě číst o ikonách módního světa, protože skoro vždycky jsou to strašně zajímavé a inspirativní osobnosti. Na podzim a v zimě minulého roku mě nejvíc zaujala nová biografie Coco Chanel a velice poutavě zpracovaná kniha o Vivienne Westwood, mou novou módní biblí je právě Champagne supernovy.

Devadesátá léta jsem prožila jako díťátko, takže co se těchto osobností týče, o Kate Moss jsem věděla jen to, že je to ta supermodelka, co se sjíždí kokainem a v jednom kuse se objevuje na stránkách bulvárních časopisů. O McQueenovi a Jacobsovi jsem neměla ani tucha. Později jsem si o nich zjišťovala více a věděla jsem o McQueenovi  i to, jak se jmenovala jeho úplně první přehlídka a že mu kamarádi říkají Lee a že je to génius, který se styděl za svoje zuby. O Marcu Jacobsovi jsem toho věděla méně, znala jsem jeho kabelky a věděla, že nosíval dlouhé vlasy. Tak jako tak jsem věděla, že jsou to výjimečně nadaní lidé.

Pokud čekáte, že se ze Champagne supernovy dozvíte spoustu dosud neuveřejněných drbů a pikantností ze života těchto star, asi budete hodně zklamaní. Co se osobních životů týče, autorka Maureen Callahanová operuje s tím, co se o Moss, Jacobsovi a McQueenovi už dávno ví. Nedozvíte se tam nic moc drsnějšího, než si můžete přečíst na Wikipedii. V téhle knize ale nejde o to zdokumentovat jejich drogovou závislost, pobyt v léčebnách a randění s celebritami; jde o to ukázat, jaký vliv měli na módu a vůbec styl v 90. letech. Jak se díky nim změnilo přemýšlení ohledně módy, jak dokázali grunge změnit v hair metal a z módního odvětví vytvořit miliardový byznys.

Callahanová si dává tu práci s rozpitváváním každé přehlídky McQueena a Jacobse, že máte pocit, jako byste tam opravdu byli. Dopodrobna se zabývá každou Katinou fotografií, aby každičký čtenář této knihy pochopil, jak jedinečná byla (a pořád je). Pro mě to bylo zvlášť zajímavé protože se tu rozebírá celá řada fotografů a jejich uměleckých stylů, pro ty, co rádi fotí, ať už amatérsky či profesionálně, je tohle hotová učebnice. Dozvíte se, jak se fotilo dříve, jak se fotky retušovaly, jaké styly a pravidla byly používány. A pokud máte rádi časopisy, budete teprv blahem bez sebe; byla to doba, kdy tón udával britský a americký Vogue, Anna Wintourová a The Face. 

Zamlouvá se mi, že doba, která je strašně nedávná a člověk by možná na první pohled řekl, že to byl takový nijaký mišmaš, už má svůj pevně zformovaný řád, svoje normy, svůj styl, svoji módu a své ikony. Maureen Callahanová ji velice umně vtiskla do Champagne supernovy, zapracovala do toho tucty přeložených rozhovorů s Moss, McQueenem i Jacobsem, a to celé navíc podala velmi vtipně a inteligentně. Za mě to vůbec nejlepší z knižního módního světa, co jsem zatím přečetla, jako fakt.

Champagne supernovy (Champagne Supernovas) / Maureen Callahanová / Marta El Bournová / 2015

2 komentáře

  1. Tak táto kniha vyzerá ako naozaj kvalitný kúsok a hlavne by sa mi hodila do zbierky k mojím Obrázkovým dejinám módy a biografiou Coco Chanel a Dior :) ďakujem za tip!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. určitě jí to ve tvé knihovně bude slušet :)

      Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.