Konečně kvalitní český deník jedné dospívající holky

A konečně knížka od Soukupové, která se mi fakt líbila. Doporučila mi ji kamarádka, tajně jsem k ní odbíhala o víkendu během učení se na zkoušky a jsem strašně ráda, že se v české literatuře kromě románků od Lanczové objevují i jiné, kvalitnější knížky pro dospívající holky.

Román psaný deníkovou formou mapuje jeden rok v životě Marty, devatenáctileté Pražačky, která právě končí na letní brigádě, kam šla, aby si našetřila na plastickou operaci, jež má odstranit jizvu v obličeji, a začíná na filozofické fakultě studovat bohemistiku. V deníku Marta autenticky líčí každodenní zážitky, malá rodinná zemětřesení, kamarády, kolegu z práce, který se jí líbí. Víceméně hodná holka, která si občas zapálí, se nakonec bezhlavě zamiluje, otěhotní, začne si nebezpečně zahrávat s alkoholem, odejde z domova, hledá sama sebe. Dost marně, řekla bych.

Líbí se mi na tom snad všechno. V první řadě to, že je to čtivé a nemůžete se od toho odtrhnout - podle mě známka dobré knížky. Za druhé, Marta je strašně skutečná. Není to typ člověka, kterého si oblíbíte, protože je prostě nesympatická, ale je to hrozně reálná postava, neustále máte pocit, že by tohle klidně mohla být vaše spolužačka. Dokonce jsem se v ní i trochu viděla. Lidi kolem dvacítky se v tomhle příběhu vůbec podle mě hodně uvidí, čím dál tím častěji narážím na stejně staré známé a kamarády, kteří prostě netuší, co mají dělat se svým životem, jak se vypořádat se školou a prostě tak nějak tápají a snaží se se zbytkem důstojnosti přejít ten práh od dětství k dospělosti. Měla jsem to podobně. A vy možná taky. Díky tomu vám bude Marta ještě bližší.

Kromě toho Marta není žádná pseudohipsterka, která by se na někoho snažila zapůsobit, takže si kupuje trička v háemku a s chutí si dá jídlo z mekáče. Na jednu stranu to podtrhuje fakt, jak je jí skutečně všechno ukradené, na druhou stranu se mi to líbilo, protože to fakt není žádná pozérka. A to navzdory tomu, že studuje fildu, což myslím je to pravé prostředí, kde si může člověk hrát na intelektuála. Jak to chodí na pražské filozofické fakultě je v knize vůbec poměrně trefně popsané, myslím, že si to s chutí přečte každý, kdo s touhle fakultou někdy přišel do kontaktu.

Praha, filda, dvacetiletá Marta - všechno mi to přišlo hrozně blízké, takže už jen proto se mi knížka zamlouvala. Nehledě na to, že je to o první velké lásce, o prvním velkém zklamání a o prvních dospěláckých starostech, což už zažil snad úplně každý. Všechny malé radůstky i beznaděje "pomaturitního" věku jsou tu zachyceny opravdu skvěle a tleskám Soukupové za to, že se jí podařilo vymyslet tak příšerného tvora jako je Marta; nesnášíte ji, ale přesto potřebujete dál číst její deník. Tentokrát doporučuju spíš holkám, ale kdoví, Marta má rozhodně potenciál zaujmout i kluky.


Marta v roce vetřelce / Petra Soukupová / 2011

11 komentářů:

 1. Myslím, že jsme jediné dvě, kterým se kniha líbila, jinak jsem na ni četla jen kritiku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky docela, ale doporučily mi ji hned dvě kámošky, kterým ohledně literatury důvěřuju a rozhodně jsem nesáhla vedle :) Zatím jediná Soukupová, která mi fakt padla do noty.

   Vymazat
 2. Vyzera zaujimavo. Taka oddychovka, ale i oddychovky treba. Clovek nemoze stale citat len prudko intelektualnu literaturu :-)
  |Kaviareň u mačky|

  OdpovědětVymazat
 3. Sice jsem fildu studovala v Plzni, ale vůbec to nezní špatně (ačkoliv Marta by asi namitala). Díky za typ :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Sice jsem fildu studovala v Plzni, ale vůbec to nezní špatně (ačkoliv Marta by asi namitala). Díky za typ :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Mně se hrozně líbil styl, jakým psala Petra Soukupová Pod sněhem, bylo to takové úplně pohodové, bez interpunkce, je to tady taky tak?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tuhle knížku jsem nečetla, tak nevím, jak moc je to podobné, ale je to relativně normálně s interpunkcí :) Každopádně to má hodně hovorový styl (koneckonců je to deník), ale četlo se mi to fakt dobře.

   Vymazat
 6. Tohle bych si určitě mohla přečíst, Lanczovou mám ráda, ale přeci jen už si na ní přijdu trochu stará :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, ale tohle právěže není vůbec jako Lanczová, teda kromě toho, že je to spíš pro náctileté holky.

   Vymazat

Články na mail