Komiksy, básničky a holčička, co spolkla mrak

středa 6. ledna 2016
Musím říct, že mě ty "minirecenze" vážně baví. I když bych řekla, že je daleko složitější popsat knihu v jednou nebo dvou odstavcích, než když víte, že před sebou máte nekonečný prostor k zaplnění. Takhle musíte všechny myšlenky, které vám běhaly hlavou při čtení, nahustit do několika řádků, ale je to docela dobrá challenge a i když to dá víc práce, věřím, že oceníte, že máte v jednom článku daleko víc knižní inspirace najednou :)


Holčička, která spolkla mrak velký jako Eiffelova věž od Romaina Puértolase
Divná, moudrá, kýčovitá, vtipná, ironická a skvělá knížka. Doporučila mi ji kamarádka, vlastně jsem ji začala číst z nouze (poznámka pro příště: na dvanáct hodin ve vlaku prostě jedna knížka nestačí), ale byla jsem velmi příjemně překvapená. Zahera má cystickou fibrózu a její nová maminka, Providencie Nebeská, se bude muset naučit létat, aby si pro svou holčičku do Maroka doletěla, když zrovna teď musela vybuchnout jedna protivná islandská sopka a letiště je zavřené. Byla by to krásná pohádka se spoustou uštěpačných poznámek k dnešní době. Do příběhu se totiž zamotá i Conchita Wurst, Putin a Barack Obama. Ta knížka v sobě má všechno, co mám v příbězích ráda - humor, ironii, milostnou zápletku - a v neposlední řadě je ke všemu ještě úžasně čtivá, takže za mě ano, ano, ANO :)


Já už chci domů od J. H. Krchovského
Krchovský = underground. To bylo všechno, co jsem o tomhle básníkovi tušila. Možná jste si všimli, že na poezii moc nejsem; respektive ne, že by mi vadila, znám pár takových, které mi přijdou ksmrti překrásné, ale většinou poezii nečtu, protože mám pocit, že jí nerozumím a nebo na ni musím mít náladu. Není to něco, co bych mohla rychle zhltnout o přednášce nebo při čekání na tramvaj, nad poezií chci přemýšlet a každé slovo si poválet na jazyku a ideálně by u toho ještě mělo být přítomné víno a cigarety.

Ale to jsem krapet odbočila. Z Krchovského sbírky mě, upřímně, zaujala jen jedna jediná báseň, hned ta první, ale jinak jsem z toho byla dost zklamaná. Jak jsem říkala, poezii nerozumím a třeba se nad těmi jednoduchými říkankami schovává nějaký hluboký podtext, který nejsem schopná rozluštit, ale vážně, Skácel a Halas mají taky přece víceméně jednoduché básně, ale drtivá většina z nich vás překvapí tím, kolik moudra v sobě ukrývají.

Lágr Barbora od Barbory Baronové
Taková nenápadná knížečka, o kterou bych v knihkupectví stoprocentně ani nezavadila pohledem. A přitom je vážně zajímavá. Je to takový výsledek projektu literární dokumentaristky Barbory Baronové, architekta Václava Hlaváčka a fotografa Jindřicha Štreita. V ich formě popisuje život Josefa Černohorského, který pracoval v 50. letech jako komunistický vězeň v jáchymovských uranových dolech. Řekla bych, že o tomhle se pořád až tak moc nemluví, minimálně ne tolik jako o koncentračních táborech během druhé světové, možná proto, že komunismus není úplně otázkou minulosti. Je každopádně velmi poučné si na tomhle jednoduchém, syrovém a působivém příběhu připomenout, jak absurdní doba to byla. Součástí knihy je nečekané překvápko v zadní kapsičce knihy.

Štěstí doručeno od Tonyho Hsieha
Tuhle selfhelpovku jsem sice přečetla už na začátku listopadu, ale nějak jsem pořád nevěděla, co o ní napsat tak, aby ji to opravdu vystihovalo. Opět je to kniha, kterou bych si sama od sebe asi nepřečetla (ostatně, to jsou skoro všechny v tomhle článku), ale strašně příjemně mě překvapilo, jak je neuvěřitelně nakopávací. Tony Hsieh, který ji napsal, byl úžasný vizionář, kterému ke spokojenosti nestačilo tučné konto, vždycky potřeboval vidět výsledky své práce a pokud jedno dílo dokončil, musel začít od nuly s dalším, ať to stálo cokoliv. Tony Hsieh utvořil výjimečnou firemní kulturu ve firmě Zappos.com a z téhle knížky se od něj máte setsakramentsky co naučit. Nebo alespoň já určitě. Když si to přečtete, okamžitě dostanete chuť dělat věci jinak a lépe. Nejen ve své firmě, ale i ve svém životě.

Moje kniha Vinnetou od Toy Box
No ano, Jane začala číst komiksy. Teda, zatím si je velice pečlivě vybírám, ale přicházím jim na chuť. Tenhle komiksový výtvor jsem poprvé viděla u kamarádky a hrozně se mi líbilo, jak je to namalované - prostě jen proto jsem si ji pořídila. Autorka knihy, umělkyně Toy Box, píše o jednom malém klukovi, kterému se nezamlouvalo, jak skončil Vinnetou, a proto si vymýšlí vlastní závěr této knihy.  Také píše o jedné squatterce, divoké travellerce, bláznivé básnířce. Oba příběhy dohromady, jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, tvoří velmi působivý celek, který je krásně poetický a půvabný a občas i dojemný. Celá ta kniha je navíc fakt krásná, ilustrace jsou nápadité a rozverné a vůbec, je to prostě takový nenápadný a přitom skvělý kousek. Jsem moc ráda, že ji mám.


Jaké knihy v poslední době zaujaly vás? Láká vás některá z mých knížek? :)

8 komentářů

 1. delivering happiness je jedna z kníh, ktorú by si mal každý ceo prečítať. A každý, kto pracuje v nadnárodných firmách a stále sa necíti byť spokojný. hsiea mám naštudovaného od predu od zadu, baví ma téma firemnej kultúry, hlavne keď pracujem vo firme, kde to funguje na úplne inom princípe ale chcelo by sa to podobať dokonalosti, ktorú vytvoril hsieh. Je to strašne super spôsob, akým sa nakopnúť iným smerom, ale musí tam byť aj tá hnacia sila, ktorú mal on. on chcel snažil sa a dokázal. v dnešnej dobe je to skôr o tom, že všetci chcú ale nerobia preto nič. :) každopádne super výber kníh a krásne nafotené .)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkně řečeno, úplně souhlasím :) A děkuju! :)

   Vymazat
 2. Znám jen tu poslední (tak jako jasný, že znám Krchovského, ale o jeho díle nic moc..), respektive jsem před Vánoci měla nutkání ji pořídit, ale nakonec jsem si to rozmyslela. A teď si to asi rozmyslím znovu :D

  Kráska dne

  OdpovědětVymazat
 3. No vida, z těch knížek nic neznám. Milá inspirace :)
  Každopádně pokud teprve začínáš s komiksy, doporučila bych ti zkusit Persepolis, pokud ho neznáš (je to o vyrůstání v Íránů během tamní revoluce, ale i o dospívání vůbec). Jsou tam úžasné ilustrace - většinou jen černobílé a jednoduché, ale jde z nich silná atmosféra. Taky podle toho natočili kreslený film, v originále ve francouzštině.

  OdpovědětVymazat
 4. Láká mě Lágr Barbora, máme to přes kopec, rádi tam jezdíme na výlety. To okolí, ta příroda, má kouzlo, navzdoru tomu, že je to tam nasáklý krví. Díky za tip:-).

  OdpovědětVymazat
 5. Moje kniha Vinnetou. Už jsem ji několikrát držela v knihkupectví v ruce, ale peníze byly potřeba vždycky někde jinde... Tož, odměn za zkouškové není nikdy dost...

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.