Kečupová mračna nepřekvapí, ale zaujmou

pondělí 25. ledna 2016

Abych byla upřímná, od Kečupových mračen jsem nečekala nic světoborného. Ze začátku mě hlavně odrazoval ten název - no řekněte sami, čekali byste kvalitní příběh od něčeho, co se jmenuje Kečupová mračna? Překvapivě je to ale překvapivě dobrá kniha.

Stuart Harris je vrah odsouzený k trestu smrti. Zabil svoji manželku, což by se dalo charakterizovat jako zločin z vášně, ale pak ještě chladnokrevně zastřelil sousedku. Zatímco čeká v cele, dostává dopisy od jedné obyčejné holky jménem Zoe z Anonymní ulice. Zoe se vůbec nejmenuje Zoe, jen musí psát své dopisy inkognito, protože v nich sděluje Harrisovi své největší tajemství. Má totiž dojem, že on jako jediný na světě dokáže pochopit její pocity. Prostřednictvím těchto dopisů se čtenář společně se Stuartem Harrisem dozvídají, že Zoe, stejně jako Harris, někoho zabila. Na rozdíl od Harrise jí to ale v pohodě prošlo.

Je to vlastně nijak zvlášť originální příběh jedné puberťačky, která se zamiluje do dvou kluků, kteří jsou shodou okolností bráchové. Na jednu stranu je to plné klišé a předvídatelných situací a jediné, co vás možná trochu překvapí, je Zoeina oběť, protože ta do poslední chvíle není zřejmá. Kvůli tomu lehce napínavému segmentu jsem ale knížku nečetla. Hned od první stránky jsem byla nadšená tím, jak spisovatelka Annabel Pitcherová dokázala věrohodně stvořit skutečnou náctiletou holku. Člověk by řekl, že to nebude až tak těžké, ale ve většině knížek jsem se setkala s hrdinkami, které byly na svůj věk podivně přemoudřelé, nebo na druhou (horší) stranu úplně blbé. Zoe je opravdická - poměrně inteligentní, ale pořád puberťačka, která dělá zbrklá a zbytečně dramatická rozhodnutí. Trošku mi připomínala postpuberťačku z Marty v roce vetřelce, kterou jsem dočetla hned po Kečupových mračnách.

Stejně tak mě zaujali oba dva hlavní hrdinové, naprosto protikladní bratři, kteří ale působili opravdu reálně a dokážu si představit, že do obou bych se v nějakých šestnácti asi taky pobláznila. Kromě toho tu nejde jen o první lásky; Pitcherová na stránkách rozehrává malé rodinné drama, ve kterém figurují přehnaně starostlivá matka v domácnosti, otec, který právě přišel o práci, malá neslyšící holčička a dcera, která se cítí odstrčená. Všichni si nesou své malé i větší bolístky a postupně se o této rodince čtenář dozvídá víc a víc a jeho obrázek na ně se tak pomalu mění.

Kečupová mračna toho tedy nabízí setsakramentsky víc, než se na první pohled může zdát. Kromě toho ještě tleskám povedeným dialogům, především špičkování se mezi Zoe a Aaronem obvykle nemá chybu a na jejich společné chvíle jsem se vyloženě těšila. Kvalitně zpracovaný dialog, tak, abyste neměli pocit, že jsou věty uměle našroubované hrdinům do pusy, dá rozhodně práci a Pitcherová i překladatelé Jan Březovský a Tereza Nuckollsová je nebrali na lehkou váhu. Čtivost románu nejvíc dokazuje to, že jsem knihu přečetla za několik hodin. Jediná výtka, které mě ke knize napadá, je (jakkoliv odůvodněný) název Kečupová mračna, který je prostě divný, pardon, jestli vám to tak nepřijde, ale mně jo. No a pak mě taky ta knížka docela naštvala, protože jsem kvůli ní dostala trojku z testu, na který jsem se nemohla učit, protože jsem si tu Zoe vlastně dost oblíbila.

Kečupová mračna (Ketchup Clouds) / Annabel Pitcherová / Jan Březovský, Tereza Nuckollsová / 2015
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart.

8 komentářů

 1. Mě upřímně odrazuje trochu právě ten název. Stačí si představit kečupová mračna a dělá se mi z té přemíry kečupu špatně. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A přitom o kečup tam vůbec nejde :D

   Vymazat
 2. Souhlasím s Vlastou i s tebou, ten název je prostě fakt fakt divnej. :) Zatím jsem narážela pouze na samé negativní recenze, ale ta tvoje mě docela přesvědčila, abych to taky aspoň zkusila. Doufám, že Kečupová mračna najdu u nás v knihovně, v dětském jsou vždycky celkem zásobeni novinkami. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to příjemná young adultovka :)

   Vymazat
 3. Čtu zatím takové smíšené recenze, už jsem byla rozhodnutá, že za to kniha nestojí, ale Tvoje recenze mě zase trochu přehoupla na tu druhou misku vah... no, asi to bude muset být nějaký impulzivní nákup. :)
  K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu, mě to hlavně kvůli tomu názvu na první pohled nezaujalo. Ale pak jsem si přečetla anotaci a pár naopak chválivých názorů a vůbec nelituju toho, že tu knížku mám, naopak :)

   Vymazat
 4. Mně se ten název náhodou hodně líbí! :) Připadá mi to skvěle ujeté a originální. Děj mě tedy na druhou stranu neláká vůbec (tyhle příběhy puberťáků už moc nevyhledávám).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ujeté to tedy je :D a pokud příběhy puberťáků nevyhledáváš, pak to pro tebe dozajista nebude to pravé ořechové :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.