Všechny záhady dvou náctiletých vesmírů

sobota 5. prosince 2015

Po Krycím jménu Verity jsem teď objevila další zajímavou novinku od CooBoo. Napsal ji Benjamin Alire Sáenz a je o Aristotelovi a Dantovi.

Nenechte se ovšem zmýlit, Aristoteles a Dante jsou v téhle knížce dva úplně normální patnáctiletí mexičtí kluci, kteří mají prostě jen divná jména. Ari je věčně naštvaný, zamlklý introvert, kterého tíží rodinná tajemství. Dante miluje poezii, výborně maluje a snadno se seznamuje. Jsou absolutně odlišní, ale přesto se jedno léto stanou nejlepšími kamarády, protože i přesto najdou otázky, které je oba tíží a které si chtějí zodpovědět. Záhady celého vesmíru, na které jim nikdo nedokáže dát uspokojivé odpovědi.


Kamarádství Ariho a Danteho sledujeme během dvou let, především o letních prázdninách. Na jeden školní rok je rozdělí Danteho pobyt v Chicagu a taky spousty nedorozumění, hádek, jedna nehoda a tak vůbec. Prostě takové normální přátelství, ačkoliv čtenář už od začátku tuší, že tady jde o něco víc. A taky že jo. Ale na tom vůbec nezáleží. Není to příběh o coming-outu, nebo nějaká lovestory, je to příběh o dospívání a o tom, že je to sakra těžký a ustát všechny ty změny, co se vám odehrávají v hlavě a po těle, to člověku dá občas vážně zabrat.


Mám takovéhle knížky ráda. Knížky s originální a nápaditou obálkou, která okamžitě přitáhne vaši pozornost. Knížky s působivými hrdiny, které si okamžitě zamilujete a strašně jim fandíte. Knížky s obyčejnými, lidskými příběhy, popsanými tak, že vám připadají důvěrně známé a kouzelně fascinující zároveň. Knížky plné moudrých vět, nad kterými se musíte pozastavovat a podtrhávat si je. 


Jestli bych měla něco Aristotelovi a Dantovi vyčíst, tak je to snad jen zdlouhavý úvod, který sice není nudný, ale zhruba od poloviny běží děj knihy mnohem rychleji, je dramatičtější a snad i napínavější. Pozvolný začátek by někoho mohl odradit, a to je škoda, protože tuhle knihu stojí za to přečíst až do konce. Docela mě štve, že jsem ji nemohla číst, když mi bylo patnáct, podle mě by se měla dát všem puberťákům jako povinná četba. Ale bude se jistojistě líbit i všem věčně tápajícím dospělákům, kteří ještě nevyřešili všechny záhady vesmíru.


Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru (Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe) / Benjamin Alire Sáenz / Světlana Ondroušková / 2015

4 komentáře

 1. Jsem moc ráda, že jsme tuhle knížku mohli vydat. A ačkoliv jsem ji nečetla a není tak úplně moje redaktorské dítě, mám čím dál větší chuť si ji přečíst :) Hezká recenze!

  OdpovědětVymazat
 2. Mně se kniha líbila, ale i když je mi patnáct, není to nic, z čeho bych byla unešená. Příběh mě zabavil, byl originální, zajímavý, ale zároveň to byl pouze příběh dvou kluků se zvláštními jmény a já jsem asi čekala něco víc... Každopádně si plánuju přečíst knihu ještě v angličtině, protože si myslím, že některé fráze zkrátka vyzní lépe v originále. Je pravda, že jsem si pozvýrazňovala spoustu vět, které se mi moc líbily. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezká recenze, podobné pocity jsem měla u Líbali jsme se a u svého shrnutí jsem také psala o tom, že bych ji zařadila do povinné četby dnešní mládeže, aby se nebáli a nekomu třeba otevře oči. I když se to (myslím) stále zlepšuje, stejně je téma homosexuality dost tabuizované nebo doprovázené nějakými úšklebky, Líbali jsme se podává hrozně dojemné pohledy a mě hodně chytlo za srdce. Tuhle knížku určitě nevynechám, plánuju ji v brzké době :)

  OdpovědětVymazat
 4. CooBoo poslední dobou vydává fakt zajímavé knížky, aspoň podle anotací. Už abych si zase něco přečetla. :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.