Víly, trollové a vlkodlaci existují

Young adult od Hosta mě prostě hrozně baví. Vybrat si v tomhle žánru kvalitní příběh podle mě není vždycky jednoduché, ale s Hostem je to skoro pokaždé sázka na jistotu.

S Jackabym se přeneseme do New Fiddlehamu v Nové Anglii, rok 1892. Neohrožená mladá dáma Abigail Rooková právě přicestovala, nemá rodinu, peníze a vlastně ani střechu nad hlavou. Nechybí jí ovšem elán, drzost a odvaha. Nechá se zaměstnat u podivínského detektiva R. F. Jackabyho jako jeho asistentka a společně se pouštějí do nevídaných dobrodružství. Ačkoliv Abigail vždycky snila o tom, že její život bude přehlídkou vzrušujících a napínavých událostí, nikdy ji nenapadlo, že by se stala asistentkou někoho, kdo věří na víly, trolly a jiná magická stvoření. A co víc, dokonce věří, že taková stvoření běžně žijí mezi obyčejnými lidmi a má schopnost rozeznat, že nějaké takové stvoření spáchalo zločin. Hned jak se s tím Abigail jakžtakž vyrovná, pouští se společně s ironickým a nepředvídatelným Jackabym do vyšetřování hned několika velmi podivných vražd, v nichž má jistojistě prsty nějaký obzvlášť zlý kouzelný tvor.

Vy, co čtete můj blog delší dobu, dobře víte, že se mi obvykle zamlouvají tak trochu divné knížky. Pěna dní a Zvláštní smutek citronového koláče mluví asi za vše. Tohle je taky dost divná knížka, i když její autor William Ritter asi nebude první, koho napadlo napsat historickou detektivku s prvky fantasy. Každopádně měl Jackaby velký potenciál, aby se mi zamlouval a vážně jsem se na tuhle knihu těšila. Úplně zklamaná jsem nebyla, ale popravdě, úplně nadšená taky ne.

Co se mi nejvíc líbilo? Prostředí, ve kterém se odehrává děj, je jednoznačně skvělé. Pokud máte rádi Sherlocka Holmese a vůbec počátek 20. století, budete blahem bez sebe. Autor velice věrohodně popsal, jak se lidé v této době chovají a je tu jemně, avšak jasně zdůrazněno, jak netypické je chování hlavní hrdinky. Feministka ve mě byla absolutně spokojená, protože Ritter dbá na to, aby z Abigail neudělal nějakou ufňukanou ňufinku. Sice se tu objeví lehké milostné vzplanutí, ale díkybohu se to všechno drží tak nějak v mezích a nemusíte se bát, že by se Abigail uprostřed příběhu úplně pobláznila a zahodila všechny své ideály do větru kvůli nějakému spešl krasavci.

Dalším velkým plusem je postava R. F. Jackabyho. Jak mě tenhle prapodivný chlápek bavil! Taková zvláštní kombinace Holmese a dr. House, řekla bych. Nabručený, neustále trousí nějaké ironické poznámky, myslí si, že jeho okolí dokáže vytušit, na co zrovna myslí, je naprosto posedlý svou prací a dokáže být celkem sebestředný. Ačkoliv děj vypráví Abigail v ich formě, tak je naprosto jasné, že tou hlavní superstar v příběhu je Jackaby, on je tím nejzajímavějším a nejzábavnějším prvkem celého děje. Dokonce si může dovolit nařídit své asistentce, aby prostě vynechala čtrnáctou kapitolu (sakra, hrozně by mě zajímalo, co se v ní stalo!).

Vyskytly se tu ovšem i nějaké mínusy. Kniha by mohla být napsána poměrně poutavým jazykem, který v sobě obsahuje jisté netradiční výrazy, které vás možná i zarazí. S kamarádkou jsme obě četly tuhle knížku o víkendu po cestě na Slovensko a debatovaly jsme o tom, jestli se i v češtině používá zákruta jako výraz pro zatáčku (protože jsme už prostě zblblý tou slovenštinou). Občas se tam objeví nějaké takové poetičtější, zvláštní slůvko, ale je to vždycky jen tak mimochodem, takže na mě kvůli tomu styl psaní působil krapet kostrbatě a nevyrovnaně a zkrátka se mi to nečetlo úplně plynně a příjemně. Není to nijak dramaticky znát, ale nesedělo mi to. Kromě toho mě ještě lehce zamrzel závěr, ve kterém je finále dle mého názoru docela odbyté a velmi slibně rozvinutá zápletka by si určitě zasloužila rozuzlení, které nebude vypadat, jakože už prostě autor nevěděl kudy kam.

Nicméně i tak je mi jasné, že si pokračování Jackabyho určitě přečtu a i když Jackaby s Rookovou nejsou zvlášť výraznou konkurencí pro další současné detektivkové literární páry, tak stejně stojí za pozornost, protože jsou čtiví, vtipní, ironičtí a hlavně - vědí, že víly, trollové a vlkodlaci skutečně existují.

Jackaby (Jackaby) / William Ritter / Vratislav Kadlec / 2015

2 komentáře:

  1. Jackaby vyzerá ako šarmantný hrdina :D Túto knihu som mala na zozname už dlhšie, ale potom som tak nejak zabudla o čom mala byť a teraz si mi ju znova pripomenula a hlavne dôvod, prečo som si ju chcela prečítať. Vôbec som nevedela, že je aj v preklade, ale po tvojej recenzii ju idem hneď dať na zoznam znova a hádam sa do nej aj čoskoro pustím :D

    OdpovědětVymazat
  2. Ach jééé, tuhle knížku jsem si přála k Vánocům a moc moc doufám, že jí Ježíšek sežene, protože se na ní moc těším. A ani zákruta mě neodradí :D ačkoliv si vážně myslím, že se to v češtině moc nepoužívá, ale co - já třeba říkám, že mám ráda chrumkavou cibulku :D

    OdpovědětVymazat

Články na mail