Jak to vlastně bylo s Wonkovou továrnou na čokoládu

středa 9. prosince 2015

Kdo by neznal film Karlík a továrna na čokoládu? Leda možná zapřisáhlí odpůrci čokolády a takové já nemám ráda. Burtonův film z roku 2005 je bezkonkurenčně skvělý, ale všechno to začalo jednou drobnou knihou od Roalda Dahla už v roce 1964.

V tomhle předvánočním čase mě nejvíc z celého roku baví číst pohádkové příběhy. Nebo aspoň příběhy, kterou jsou tak trochu jiné, zvláštní, kouzelné, příběhy, ve kterých hrdinové zažívají nevšední dobrodružství. Přesně taková je knížka Roalda Dahla - nevšední, kouzelná a dobrodružná. Film s Johnnym Deppem v hlavní roli si pouštím každý rok (a každý rok u něj zbaštím asi tak tunu čokolády), letos jsem se rozhodla, že si to zpestřím původním literárním příběhem Willyho Wonky a Karlíka Bucketa.

Jak už jsem zmínila, kniha Karlík a továrna na čokoládu úplně poprvé vyšla v roce 1964. U nás se objevila v roce 1971 v překladu Jaroslava Kořána a všechny umpa-lumpovské písničky přebásnil Pavel Šrut. Základní premisu příběhu inspirovaly spisovatele jeho vlastní zážitky z dětství; ve 20. letech 20. století zažil velké konkurenční boje mezi čokoládovnami Cadbury a Rowntree's. Obě firmy se snažily ukrást si výrobní postupy, posílaly své špehy jako nové zaměstnance do konkurence a strašně tajnůstkařily se svými recepty.

Film se samozřejmě v mnohém liší a jak už to tak bývá, stejně jako vždy se mi víc líbila ta adaptace, kterou jsem měla možnost zažít jako první. Ta knížka je skvělá a kdybych ji četla aniž bych znala film, určitě by mě posadila na zadek. Ti, kteří měli to štěstí a přečetli si knížku dřív, musí být ovšem totálně nadšení z filmu. Málokdy se vidí, aby někdo dokázal knižní příběh zpracovat tak věrohodně, jako to dokáže Tim Burton. Tak mě teď napadá, jaká je to škoda, že nikdy nerežíroval ani jediný díl Harryho Pottera...

Každopádně, kniha je o dost stručnější než film (jako fakt) a vystačí si s naprosto jednoduchými popisy úžasně komplikovaných a neuvěřitelných věcí, díky čemuž je prostě svým způsobem hrozně fascinující. Tohle jsou zkrátka trubice. Trubice, které vedou čokoládovou řeku do dalších sálů... Willy Wonka to řekne jako by nic, ale úplně v tom cítíte tu magii. Nevím, jak to lépe popsat, ale Roald Dahl si zkrátka dal tu práci, aby bylo pod těmi jednoduchými ledabylými větami cítit, jak strašně magická ta Wonkova čokoládovna vlastně je.

Willy Wonka je stejně správně pošahaný jako ve filmu, Karlík je ještě víc rozkošný, babičky a dědečkové prostě k zulíbání. Augustovi a Veruce byste nejradši dali pár facek, žvejkačková Fialka je taky krásně napřesdržku. Pro mě byla tahle knížka především připomenutí toho, jak je továrna na čokoládu senzační a knižní verze mi to jenom potvrdila. Ještě víc super pro vás ovšem podle mě bude, když si nejdřív přečtete knížku a pak si pustíte film (jak jinak), to z toho budete teprve paf, protože spojení Roalda Dahla a Tima Burtona teda setsakra stojí za to.

Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory) / Roald Dahl / Jaroslav Kořán, Pavel Šrut / 2010

3 komentáře

 1. Skvěle! J8 zrovna teč tu Dahlovu Matyldu, která je taky zfilmována. Adaptaci si už moc nepamatuju, tak kouknu až dočtu. Zatím je to perfektní! Zato Jakub a obří broskev mě nebavil. Měla jsem moc velká očekávání.
  To že Tim Burton nerežířoval ani jednoho Pottera je zajímavá a trefná poznámka. Škoda.
  A taky si výstižně popsala výstižný Dahlův styl.
  Těším s ena další recenze, ale doufám že to nebude Vidořád nebo nějaká jiná kniha, kterou recenzují všichni!

  OdpovědětVymazat
 2. Toto je pre mňa jedna z rozprávkových vianočných klasík. Príbeh som aj čítala a je naozaj pravda, že filmová adaptácia je rovnako skvelá ako pôvodný príbeh. Johnny Depp je v tejto roly bezkonkurečný a nejesť pri čítaní či pozerají filmu čokoládu je ten najväčší hriech na svete :D Skvelá recenzia! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Roald Dahl psal pro malé děti, takže si nemyslím, že je vhodné srovnávat jeho knihy s filmy. Ty zkrátka musí být jiné, musí.
  Nicméně já jeho knihy miluju! Nejvíc mě uchvátila Matilda, kterou mám ráda i jako filmovou, ale jako knižní... mmm... prostě moje srdcová záležitost. Je to tak krásný příběh plný kouzel a knih! Prostě ho podle mého nejde nemilovat.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.