6 knih, které Jane přečetla

úterý 24. listopadu 2015


Co si budem povídat, pryč jsou ty časy, kdy jsem na blog přidávala články obden. A pěkně mě to štve, protože se teď kolem mě vyskytuje čím dál tím víc parádních knížek a já se s vámi chci podělit o dojmy z každé z nich, ale prostě na to vůbec není čas. Možná jste si na nějaké sociální síti všimli (a já se tím musím pochlubit i tady, no jasně), že jsem začala na částečný úvazek pracovat v knihkupectví Martinus.cz, semtam se ještě o víkendech ochomýtám v kině jako uvaděčka a fakticky se snažím, aby u mě na prvním místě pořád byla škola, kde se pomalu, ale jistě chystám začít psát absolventskou práci o knihkupectvích a sociálních sítích (jak jinak).

Každopádně, jak jsem říkala, chci se s vámi podělit o dojmy z knížek, které jsem přečetla v poslední době. Proto jsem si připravila takové minirecenze - v tomto článku zjistíte, jak se mi líbilo hned 6 knih najednou. Dejte mi pak do komentářů vědět, jestli vám takové články s více knížkami vyhovují, nebo si radši počkáte na článek jen o jedné knížce :)


Coco Chanel: Pohled zblízka od Lisy Chaneyové

Jakože nedá se říct, že bych se nezajímala o módu, ale nikdy mě ji nebavilo nakupovat a mou prioritou je spíš pohodlnost než aby to bylo in. Líbí se mi jednoduché, elegantní a (dost často) černé kousky, takže máme s Gabrielle Chanel něco společného. Její život byl opravdu zajímavý a napínavý a naprosto nepředvídatelný. V této biografii se však autorka nesoustředí tolik na fashion svět jako spíš na Chanelin milostný život. A vůbec, dozvíte se tam i takové "špíčky" jako jestli jsou Gabrielliny lesbické aférky pravda nebo jen fáma, nebo jaký vztah měla k drogám. Jako proč by ne, ale muselo by to být napsáno trochu víc čtivě a poutavě. Za mě tahle kniha nic moc, ale víte co, je fakt pěkná (a pod obálkou se skrývají luxusní hnědé desky se zlatými písmeny), takže bych vás rozhodně neodsoudila, kdybyste si jí i tak přáli (spíše přály) mít ve své knihovně.

Vivienne Westwood od Vivienne Westwoodové a Iana Kellyho

Další fashion biografie, tentokrát o proslulé královně módy a punku. Tvorbu Vivienne Westwood jsem sice nijak nehltala, ale čas od času si ráda přečtu něco o nějaké výrazné osobnosti, která toho hodně dokázala. Kniha o tom, kterak jedna chudá šedá myška otevřela butik v Londýně a stal se z ní celosvětový fenomén, je daleko lepší než předchozí Coco Chanel. Nevím, jestli je to tím, jak je to vyprávěné, nebo tím, že je Westwood větší dračice, nebo že od ní pochází ta legendární záležitost jménem punk, ale prostě je to čtivější, zajímavější a celkově lepší. Kdybyste si chtěli přečíst nějakou biografii o módě, rozhodně vám doporučím spíš tuhle knížku. Plus je taky to, že si jí Metafora fakt vymazlila, má kvalitní papír a vůbec, celkově je prostě fakt skvělá.

Budoucnost od Dmitryho Glukhovskyho

Tyjo, tak tohle je docela psycho. Myslela jsem si, že to bude nějaká přemýšlivá antiutopie, ale je to setsakra drsný, naturalistický a akční příběh, který teda mimo jiné v sobě obsahuje i pár myšlenek, nad kterými stojí za to se zahloubat. Vítejte v roce 2400, kde se lidé stali nesmrtelnými a bojují s přelidněností v obrovských megapolis. Největším zločinem je porodit dítě a právě na tohle dohlíží hlavní hrdina Budoucnosti, Jan Nachtigall. Jeho pevně nalajnovaný život je ale najednou v háji, když se objeví jedna těhotná dívka a než se Jan naděje, najednou je na útěku společně s ní. A to je teprve začátek velmi dramatické knihy, kterou doporučuju všem, co je baví po dočtení nad příběhem ještě velmi dlouho přemýšlet.

Jak přežít v kostce od Sylvy Vespalcové
Tahle útlá knížtička, kterou sepsala děcka z jedné brněnské mateřské školky, nedávno pořádně rozvířila české knižní vody. No, ale já se vůbec nedivím, že se z ní stal takový hit, vždyť obsahuje všechno, co potřebujete vědět o životě - třeba se dozvíte, co dělat, když nemáte vůbec nic, když na vás spadne letadlo, nebo když jste neviditelní. A spoustu dalších ultimátních rad, které řeší neřešitelné problémy všech dospěláků. Je to roztomilé, je to vtipné, je to naprosto dokonalé pro všechny dospělé, kteří mají pořád duši dítěte.

Tam někde za duhou od Ali Smithové
Knihy spisovatelky Ali Smithové jsem párkrát viděla na tomhle instagramovém profilu (mimochodem, mám za to, že tahle slečna fotí ty nejlepší bookloverské fotky!) a tak jsem se rozhodla s ní seznámit. S Ali Smithovou. A sáhla jsem po románu Tam někde za duhou. Moc jsem nevěděla, co od toho vlastně čekat a jsem z toho taková... rozpačitá. Jako jasně, je to rozhodně kvalitka. Ale asi mi úplně nesedne to experimentování se psaním. Starý dobrý klasický příběh je mi milejší. Kniha je o jednom z hostů na večeři v domě v Greenwichi, který se najednou zvedne od stolu, zamkne se v pokoji pro hosty a odmítá vyjít ven. No a když se ho přátelé snaží dostat ven, tak ho čtenář tak nějak jakože poznává, ale je to celé takové divné a zdlouhavé, že si nejsem jistá, zda se s Ali Smithovou někdy skamarádíme.

Rudo od Daniela Majlinga
Jako poslední jsem do článku vybrala komiks. Komiksy normálně nečtu, takže moc nevím, co všechno se o nich sluší a patří v článku zmínit a tak dlouho jsem to psaní odkládala, až jsem na něj skoro zapomněla. Neřeknu vám, zda je výtvarná stránka příběhu bravurně zvládnutá, ale řeknu vám, že jsem se s Brunem skvěle bavila. Je to divný existenciální příběh o sociopatovi Rudovi, který tráví čas s kámošema ze střední a rozebírá filozofické otázky. Chcete-li vědět, jestli existuje Bůh, jaký má smysl literatura a co se s námi stane po smrti, přečtěte si to. Pokud máte stejně jako já rádi černý humor a Woodyho Allena, pravděpodobně u toho budete brečet smíchy.
7 komentářů

 1. Hodně jsi mě navnadila na Budoucnost, zní to děsivě - ale rozhodně bych si to přečetla.

  Jinak musím přiznat, že preferuju delší recenze na jednu knihu. Ale tvůj časový problém moc dobře znám a chápu, tak aspoň něco :)

  OdpovědětVymazat
 2. Rudo zní dobře. A tyhle minirecenzí jsou taky celkem fajn. Za mně: jo!

  OdpovědětVymazat
 3. Určitě je tahle forma minirecenzí fajn! Stačí to i takhle krátce, aby clověk věděl, jestli se o knihu zajímat. :)
  Ať se v práci i škole daří a ať más štastnou ruku při výběru knih! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Nedostatok času, to všetci poznáme :) Práca v kníhkupectve je super, tiež v jednom teraz popri škole pracujem :) A takéto minirecenzie sú dobrý nápad, dnes sa ľuďom nechce čítať litánie :D

  OdpovědětVymazat
 5. Ty jo, to je docela dobrý nápad, takové souhrnnější články o přečtených knížkách, jak říkáš "minirecenze". Asi to začnu provozovat, protože je někdy fakt škoda nedat o dobrých knížkách vědět. :)
  Ani jednu z těchto knížek jsem nečetla. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Super nápad, nad něčím takovým uvažuju taky už delší dobu, protože není čas psát o všem.

  OdpovědětVymazat
 7. Když už nevíš jak dál, běž si přidat :D :D děti jsou úžasné. Fotíš naprosto skvostně a tyhle rychlorecenze jsou perfektní :) Moc se mi článek líbí, každý si tu může najít své :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.