Víte, jak funguje Google?

čtvrtek 3. září 2015

To bylo teda na těch internetech zase pozdvižení, když si Google změnil fasádu svého loga. Mně to původní přišlo mnohem elegantnější, ale tohle je zas takové hravé, takže ani nevím, co se mi vlastně líbí víc. Každopádně, říkala jsem si, že když už ta změna proběhla, mohla bych taky konečně zveřejnit svou recenzi na knížku, která je právě o tomhle vyhledávači. Jmenuje se Jak funguje Google a napsali ji Eric Schmidt a Jonathan Rosenberg.

Poprvé jsem ji uviděla někde v knihkupectví a z krátkého prolistování mi připadala hrozně motivující a zajímavá, tak jsem si řekla, že to zkusím. Jenže než mi pak přišla poštou, dostaly se mi do tlapek zase jiné knihy, po kterých jsem toužila ještě o ždibec víc, pak jsem na to nějak neměla náladu, potom jsem si tedy kousek přečetla, ale po deseti stránkách jsem knížku bůhvíproč odložila, zkrátka a dobře, trvalo mi, než jsem se do ní skutečně začetla. Ale pak už to šlo jako po másle. Poctivě jsem ji přelouskala v rámci Dne nepřečtených knih (ok, nebylo to přesně ten den, trvalo to o něco déle, ale důležité je, že jsem si na ni konečně našla čas).

Upřímně, nezdá se mi, že by to bylo o Googlu jako takovém. Nejvíc jsem se těšila, že se dozvím nějaké tajné know-how, že se podívám do zákulisí, že se dozvím nějaké šťavnaté drby na všechny ty oslnivé brand managery... fajn, dělám si srandu, ale víte, co myslím. Když už si dá někdo práci s knihou o Googlu, čekala bych, že se dozvím něco, co jsem předtím ještě nevěděla. Myslím jako o tom zákulisí společnosti. Pár takových maličkostí by se našlo, ale nebylo to nic zásadního. Mnohem zajímavější info jsem vyzjistila z Nonstop knihkupectví pana Penumbry, ale bojím se teda, že tam asi všechno nebyla tak docela pravda.

Každopádně Jak funguje Google je víc než cokoliv jiného manažerská příručka. Nesmírně motivující a nakopávající, to jistě, ale "pouze" manažerská příručka. Nic víc v tom nehledejte. Pokud hodláte vést lidi X pracovat v týmu a vynikat při tom ve svém oboru, věřím, že vám knížka má co nabídnout. Každý si z ní asi odnese něco jiného, je z čeho vybírat. Na mnoha praktických příkladech ze života lidí v Google ukazují autoři spoustu různých principů, které se mohou osvědčit i vám ve vaší práci, nebo klidně i ve vašem studiu. Vlastně se dá říct, že je to svým způsobem i self-help literatura a takové já mám ráda. Takové, které jen planě nežvaní, ale v praxi umí dokázat, že když se chce, tak jde vážně snad úplně všechno.

Chválím čtivý styl (vůbec nechápu, proč jsem tu knížku tenkrát poprvé odložila, protože napodruhé jsem se pak ke konci nemohla od čtení odtrhnout) a jemný vtip a ironii, zvlášť tu, která byla trefně použitá v mnohých poznámkách pod čarou. Ty mi díky tomu ani moc nevadily. Věřím, že si kniha Jak funguje Google najde své čtenáře a i když bych si ji asi znovu nepřečetla, protože jednou zkrátka stačilo, neváhám ji doporučit dál.

Jak funguje Google (How Google Works) / Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg / Martin Bednarski / 2015
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jota.

2 komentáře

  1. Kniha mě velmi lákala, ale také jsem měla očekávání jako ty. To samé se mi stalo u knihy Digitální dieta. Možná časem Googlu dám šanci. Skvělá recenze!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jestli máš ráda podobný typ knih, tak tomu určitě šanci dej :). A děkuji :).

      Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.