Skvělý společník ke sklence vína

Recenzi na Mortdecaiův případ s knírem jsem napsala už asi před měsícem, ale pořád jsem nebyla s to ji zveřejnit. Konečně, tady to je.

S Charliem Mortdecaiem jsem se poprvé seznámila v kině kde pracuju. Původně jsem na tenhle film chtěla jít (protože Johnny Depp), ale viděla jsem z filmu asi dvacet minut, a to mi stačilo. Na mě moc akční a nijak zvlášť vtipné mi to nepřipadalo, spíš jakože se o ten vtip hodně snaží. Jenže pak jsem zjistila, že je to natočené na motivy knížky a že ten Kyril Bonfiglioli, co to napsal, je fakt dobrý spisovatel a že to asi nebude úplně marná knížka.Takže nakonec se přihodilo, že film se mi sice nezdál, ale i tak jsem si přečetla původní příběh. A jsem ráda, že jsem to udělala, jinak bych se totiž ochudila o pravého Charlieho Mortdecaie!

O co tam jde? Je to veskrze taková hodně uvolněná detektivka, Charlie je žoviální obchodník s uměním, jehož aktuálně nejvíc zajímá jeho nový knír, zbožňuje svou manželku Johannu (která nenávidí jeho knír) a bude vyšetřovat jednu takovou vykonstruovanou vraždu profesorky. Je to vtipné, je to docela čtivé a rozhodně se u toho nebudete nudit, protože Charlie Mortdecai je pravděpodobně muž, kterého byste za kámoše fakt nechtěli, ale jste nesmírně zvědaví, co se mu zase vyrojí v hlavě. A vůbec, všechny postavy jsou perfektně vypracované a oblíbila jsem si jak Johannu, kterou jsem si v duchu nemohla nepředstavovat jako Gwyneth Paltrow, i Mortdecaiova sluhu Jocka.

Je to kreativní, je to excentrické, je to zvláštní, ale mně se to prostě líbilo. Kromě toho, že tleskám spisovateli, musím tentokrát složit poklonu i překladatelům, báječná práce. V knize na vás čeká britský humor ve své nejsušší podobě, takže před zakoupením doporučuji promyslet si, zda vás zrovna takový humor baví a nebo ještě lépe, přečíst si třeba v knihkupectví pár stránek, abyste věděli, do čeho jdete. Rozhodně to podle mě není kniha, kterou by ocenily masy, Mortdecaiův humor a přístup k životu jsou vskutku velmi svérázné.

Na druhou stranu, pokud vás tohle bude bavit, tak je tu velká pravděpodobnost, že si čtení fakt užijete. Já jsem se párkrát musela smát nahlas; na rozdíl od filmu se mi nezdálo, že by byl některý vtípek příliš prvoplánový nebo snaživý. Kyril Bonfiglioli vtipem přímo hýří a prokládá příběh notnou dávkou akce, napětí a drama, ale skoro nikdy to nejde brát úplně vážně. To je to jediné mínus, co mě napadá; že je to taková jednohubka, i když má velký potenciál, že ji přečtete, zasmějete se u ní, ale pak ji odložíte a už si na ni nevzpomenete. Dávám přednost knihám, které ve mě aspoň chvíli rezonují, ale na druhou stranu, nedovedu si představit lepšího společníka na posezení se sklenkou vína, než je právě Charlie Mortdecai.

Mortdecaiův záhadný případ s knírem (The Great Mortdecai Moustache Mystery) / Kyril Bonfiglioli / Martin Pokorný, Michala Marková / 2015
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Paseka.

5 komentářů:

 1. Tak to se už nemůžu dočkat, až zítra naběhnu do knihovnu, protože toto je jasná volba! Uvidíme, jeslti nebude rezervovaný na milion let dopředu.:-) Díky za tip!

  OdpovědětVymazat
 2. Tuhle knížku jsem si koupila před několika měsíci a ne a ne se k ní dostat. Zrovna minulý týden jsem si říkala, že na mne z té poličky tak smutně kouká a že po státnicích to bude jedna z prvních knih, do kterých se pustím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě ji nenech dlouho čekat :).

   Vymazat
 3. Tak teď jsi mě naprosto nalákala na tuto knihu, musím si ji přečíst co nejdřív. :-)

  OdpovědětVymazat

Články na mail