Satan na farmě

Ostré předměty byly fajn a Zmizelá dokonce skvělá, takže jsem neviděla jediný důvod, proč si nepřečíst i Temné kouty. Chvíli trvalo, než jsem dostala chuť na psychologický thriller, trvalo to přesně tak dlouho, než vyšla paperbacková verze s Charlize Theron na obálce, s tou Charlize Theron, která byla v Mad Maxovi šíleně skvělá a předpokládám, že je taková i ve filmových Temných koutech.

Ty jsem neviděla a upřímně, teď po dočtení si ani nejsem jistá, jestli bych to chtěla vidět. Ona je ta knížka fakt drsná a moje představivost mě při čtení dost děsila a asi nepotřebuju vidět tolik krve a nechutností na vlastní oči na velkém plátně. To byla takhle jednou jedna farma kdesi v Missouri, kde se jedné noci udála strašná vražda - kdosi tam brokovnicí zabil matku, sekerou jednu dceru a uškrcením druhou dceru. Nejmladší z nich, Libby, se podařilo utéct a schovat se. Z vražd byl obviněn teprve patnáctiletý syn zavražděné, údajně to mělo být obětování satanovi. Sedmiletá Libby tehdy svědčila proti svému bratrovi. V současnosti je Libby jedenatřicet, je to kleptomanka a moc se o sebe nedokáže starat. Když jí jakýsi podivný klub fanoušků jejího bratra, který už je pěkných pár let ve vězení na doživotí, nabídne, aby s nimi spolupracovala, souhlasí jen proto, že z nich může vytřískat nějaký ten dolar. A tak se rozbíhá amatérské vyšetřování, kdo že to tehdy vlastně v noci způsobil to nepředstavitelné neštěstí.


Já vím, že Gillian Flynnová není značka vysoké a hodnotné literatury a znám pár lidí, kteří nad ní vyloženě ohrnují nos, ale já prostě umím ocenit autora, který dokáže stvořit knihu, od které se nemůžete odtrhnout, ani kdybyste chtěli. Flynnová umí slušně načrtnout charaktery postav, zápletku, jednotlivé situace a dialogy jsou uvěřitelné a realistické. Co jí jde ale nejlépe - vybudování dramatické atmosféry. Jak se kniha blížila do finále, atmoška postupně zhoustla na maximum a já úplně cítila, jak mi srdce tepe čím dál tím rychleji, protože jsem věděla, že teď, za malou chviličku, to musí přijít, už se ta vražda odehraje, už zjistím, kdo to udělal. Závěr knihy jsem četla v noci, někdy kolem půlnoci a byla jsem z toho setsakramentsky vyděšená. Na jednu stranu se docela ráda bojím, ale když jste doma sami, je asi lepší dočíst toho Márqueze, než se děsit s Gillian Flynnovou.


Co se mi tentokrát nelíbilo, to bylo přehršle postav, jenž byly více či méně nevýrazné. Rodinka Dayových byla v pohodě, stejně tak mě bavila i Benova sebedestruktivní přítelkyně Diondra a Libby vlastně taky, ale jinak... takové nemastné neslané, polovinu bych ubrala. Taky mě hrozně moc zklamal závěr, jako fajn, v thrillerech se možná očekává jasný a definitivní uzavřený konec, ale od těch vražd jsem si tedy slibovala o dost víc. Že bude vrah někdo, o kom jsem vůbec neuvažovala, ale kdo byl celou dobu někde poblíž. A ne že to autorka prostě nějak narychlo splácá, abych to dávalo jakýs takýs smysl.

Za mě jsou Temné kouty ze všech tří knih od Flynnové ta nejslabší, ale pořád vysoko nad průměrem svého žánru. Pokud vám nevadí  permanentní mráz po zádech a nějaká ta krev, jděte do toho. Je to čtivé až běda, navzdory tomu, že kvalit Zmizelé to rozhodně nedosahuje, Flynnová je pořád přece jen zárukou, že se u toho nudit nebudete.

Temné kouty (Dark Places) / Gillian Flynnová / Pavel Medek / 2015

2 komentáře:

  1. Od Flynnovej som zatiaľ nečítala nič, ale chystám sa na všetky tri! Pekná recenzia, vďaka, už aspoň budem vedieť, čo od toho čakať a nebudem sklamaná :)

    OdpovědětVymazat

Články na mail