Pravda je podivnější než fikce

Neměnnost leopardích skvrn. Tuhle knížku jsem četla na doporučení Růžové pandy a upřímně, nejsem si jistá, o čem to vlastně přesně bylo, nebo jestli jsem tu knihu skutečně pochopila. Jediné, čím jsi sem upřímně jistá, je to, že se mi to navzdory tomu, jaký je to galimatyáš, vlastně docela dost líbilo.

Tuhle knížku jsem četla ještě během těch velkých veder u bazénu, proto má opět mírně zvlněné stránky od vody (jako většina mých letních knih), ale musím říct, že mnohem lépe se mi četla až když se ochladilo a já si k ní mohla dát cappuccino a cigaretu. O co tam jde? Neměnnost leopardích skvrn je příběh o spisovatelích. O tom, jaké to je napsat knihu, o tom, jaké to je ji nikdy nenapsat. Jak frustrující, kouzelné, šílené a nádherné je poskládat příběh do slov na papír.

Zápletka je dost divná, ale svým způsobem vlastně geniální. V knize se odehrává hned několik příběhů, ale velmi brzy vám začne docházet, že to je jedno a totéž, pokaždé však zasazeno do jiných kulis s trochu jinými herci. Vždycky se tam ale vyskytuje jeden nesmírně talentovaný a úspěšný spisovatel, jeho kumpán, který se knihu snaží napsat, ale marně, a pak je tu taky žena, samozřejmě, vždycky je tu nějaká. Tahle femme fatale se přátelí s úspěšným spisovatelem a s tím druhým si spíš jen tak zahrává.

Zpočátku to vypadalo na poklidný příběh z hodin tvůrčího psaní, ale nakonec se tam příběhy nabalují na sebe úplně bláznivým tempem a čtenář už za chvíli neví, kde je realita a kde fikce, i když je jasné, že celé je to vlastně fikce. Strašně ráda bych poznala, kde si vypravěč začíná vymýšlet a kde ještě zachytává střípky ze svého skutečného života, ale to bylo nad moje síly. Ovšem navzdory tomu, jak nespolehlivý vypravěč je, jsem si to čtení víceméně fakt užívala. Je to něco úplně jiného, než na co jsem z knih zvyklá. Autor knihy, Kristopher Jansma, v ní boří vše, co jsem o dobrých příbězích měla dosud zažité a podle mě víc než kde jinde ukazuje, že jako jasně, psaní je fakt dřina (a hodiny a hodiny mlácení do psacího stroje, i když všichni kolem vás mají laptopy, jak se zdá), ale taky je to skutečně o talentu. I když vám budou lidé tvrdit, že psát se můžete naučit, pokud nebudete mít ten správný nápad, tak jste stejně docela v háji.

Ani si nejsem jistá, jestli vám vůbec můžu knížku doporučit. Jakože líbila se mi, ale abych z ní byla stoprocentně nadšená, to se rozhodně říct nedá. Drtivou většinu času jsem z ní byla natolik zmatená, že až zpětně jsem si uvědomovala, že je to geniální dílo, které je napsané fakt výborně, kombinuje spoustu stylů a vůbec, má zkrátka něco do sebe. Ale číst to znovu? Ne, díky, v nejbližší době to tedy neplánuju.

Neměnnost leopardích skvrn (The Unchangeable Spots of Leopards) / Kristopher Jansma / Veronika Volhejnová / 2014

16 komentářů:

 1. Super recenzia, myslím, že si knihu v nej dobre vystihla, hoci som ju nečítala, ale poriadne si ma na ňu tým nalákala! :) Určite zaraďujem do to-read listu! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě nikdy mě po přečtení recenze knížka nelákala tolik jako teď Neměnnost leopardích skvrn!

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle byl fakt super knižní chameleon a i když nekouřím, občas jsem myslela, že si u toho budu muset snad zapálit :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem z toho dost nadšená, i když mě v jednu chvíli vážně zneklidňovalo, jak střídal ta jména! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě to celý docela dost zneklidňovalo :D.

   Vymazat
 5. Konečne som si na ňu prečítala recenziu a viem, že ma to bude baviť a že sa nenamotám len na peknú obálku :D
  Ináák, krásny písací stroj máš :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je dobře :). Jinak psací stroj bohužel není můj, měla jsem ho jen půjčený, ale úplně jsem se do něj zamilovala :D.

   Vymazat
 6. Krásná fotka! A musím říct, že po přečtení recenze mám spíš chuť na cigaretu než tu knihu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, tak to ale není dobrý :D.

   Vymazat
  2. Aha, tak to ale není dobrý :D.

   Vymazat
  3. :D to je, ale můj problém závisláka...recenze je to dobrá, jen z ní poznám, že teď jsem naladěná na jiné knihy :)

   Vymazat
 7. tahle mě moc bavila, i když jsem taky občas moc nevěděla, kde se vlastně nacházím :)

  OdpovědětVymazat

Články na mail