Typografická kráska

Tak je to tu. Konečně. Ten průlom. Začala jsem důvěřovat české literatuře. Po tom, co jsem dočetla nejdřív Do tmy od Anny Bolavé a teď Spoušť od Sáry Vybíralové, věřím, že česká literatura stojí za to. Nebudu už se jí vyhýbat; čeká na mě ještě nový Viewegh a Pecháčková a tím ještě letos v létě rozhodně nekončím.

K té Spoušti jsem se dostala díky tomuhle článku na blogu Martina Peciny. Dost mě to pobavilo a taky jsem se dozvěděla pár zajímavých věcí o práci grafika. Od té doby, co se tak nějak poflakuju kolem všech těch nakladatelství, tak je mi jasné, že práce na knize nekončí v okamžiku, kdy spisovatel udělá poslední tečku; že tím všechna práce na knize teprve začíná. Ale grafickou stránku věci jsem doposud trochu přehlížela, maximálně jsem se pozastavila nad vzhledem obálky a typem písma (to asi nevíte - i když tak můžete usuzovat z častých změn na mém blogu - miluju nejrůznější typy fontů!), ale to bylo všechno. Takže mi přišlo neuvěřitelné, jaké debaty vyvolala podoba povídkové sbírky Spoušť, prvotina doktorandky na FF UK Sáry Vybíralové.


Díky Pecinově článku vzniklo spoustu dalších, kteří ho buď hejtují, nebo naopak adorují, oboje mi přijde dost za vlasy přitažené. Mně se každopádně ta obálka líbí, přijde mi poměrně vystihující a hlavně - ten design celé knihy je strašně vymazlený! Od originálního písma, přes anotaci napsanou na obálce vodorovně místo svisle až po elegantní záložku. Víte, že nejsem žádný bibliofil, ale tahle knížka je vážně svůdně pěkná, klobouk dolů před Pecinou i před nakladatelstvím Host.


Teď ale to nejdůležitější, obsah. Povídková sbírka obsahuje dvanáct příběhů, ve kterých se hrdinové buď setkají s nějakým spouštěčem, něčím, díky čemuž změní svůj dosavadní život, nebo naopak zjišťují, jaká spoušť v jejich životech zbyla. Všechny povídky jsou promyšlené, horkokrevné, dramatické, perfektně gradující a napínavé. Jasně, některé se mi líbily víc, některé míň, ale v konečném důsledku, po přečtení všech, z toho mám setsakra dobrý pocit.


Kdybyste mi dali na výběr, asi bych si vybrala spíš román, než povídky, protože jsem vždycky měla pocit, že si k postavám nedokážu vytvořit patřičný vztah jen za pouhých pár stránek, aby mě jejich osud začal víc zajímat, aby se mě dotkl natolik, že ve mě čtení zanechá nějaké hlubší emoce. Sára Vybíralová to ovšem dokázala i na několika stránkách. Po každé povídce jsem si musela dát pauzičku, abych to jaksepatří vstřebala. Každá z nich je svým způsobem skvělá, první a poslední si pamatuju nejvíc.


Jsem ráda, že se česká literatura vyvíjí tak dobře. Přiznávám se, že jsem ale v poslední době české novinky nijak zvlášť nesledovala, můžete mi tedy prosím napsat tituly, které bych rozhodně neměla minout, abych to hledání měla snazší? :)
Spoušť / Sára Vybíralová / 2015

13 komentářů:

 1. Tuhle knihu vidím poprvé, ale opravdu mě zaujala! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tituly k doporučení - česká literatura - Jiří Šimáček - Snaživky, Charakter, malá noční žranice

  OdpovědětVymazat
 3. Tahle kniha vypadá naprosto úžasně, já tvoje recenze prostě mám nejradši ze všech! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Teda, překásná obálka! A já na povídky jsem, a vzhledem k tým pocitům si ji píšu na svůj "must-have" seznam :)

  OdpovědětVymazat
 5. Naprosto souhlasím s Tvým postojem k povídkám - mám to totiž naprosto stejně. Ale je fakt, že na brigádě v knihkupectví jsem kolem téhle knihy neustále vytrvale kroužila. Ona je totiž fakt nádherná a navíc na české poměry poměrně neobvyklá. Možná si ji nakonec přeci jen přečtu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prááávě, vypadá hrozně hezky :).

   Vymazat
 6. Súčasnej českej literatúry sa netreba báť. Moje obľúbené sú napríklad Pálenka (Hořava), Člověk Gabriel (Dubská), Buzíčci (Folný), Hruškadóttir alebo Zázemí (Šrámková), Koho vypijou lišky (Kábrtová), Mapa Anny (Šindelka) a aktuálne čítam bezkonkurenčnú knihu Pod sněhem od Soukopovej a nestačím sa diviť. Máte skvelých spisovateľov :)
  Z Hostu sú snáď úplne všetky knižky krásne a vymazlené (a kvalitné!).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Pálenku jsem tuhle zálibně koukala v knihkupectví... a Mapa Anny i Buzíčci jsou děsně fajn, Člověk Gabriel jakbysmet.. každopádně děkuju za tipy a máš pravdu, hostovský knížky jsou zaručená kvalitka :).

   Vymazat
 7. Tak jsem si ten článek přečetla taky. Obálka se mi líbí. A ta růžová vnitřní část desek je obzvlášť pěkná. Rozhodně by mě teda nenapadlo hledat v tom to, co feministky. Pokud si to přečtu, tak třeba dojdu i k názoru, že se obálka hodí k textu.
  Na druhou stranu mě tento minimalistický styl neoslovuje natolik, abych jásala. Jasně, je v tom myšlenka a sedí to. Já ale jásám spíše nad výtvory Arga, především u knih Sarah Waters a Miloše Urbana. (kdybys viděla, jak to vypadá u nás doma - takové starožitnictví a antikvariát šmrncnutý orientem - tak bys pochopila ;)
  A k těm doporučením ... určitě Soukupová, Urban a naposledy jsem četla Vedlejší pokoje od Radovana Menšíka. Seznámila jsem se s ním na dovolené ve Skotsku. No a když jsem v poslední den zájezdu zjistila, že jeho kousek vyhrál cenu Knižního klubu, resp. že píše!!!, tak jsem okamžitě běžela do knihkupectví :D A především velmi nečekaná pointa v závěru dala knize úplně jiný nádech. Takže doporůčo ;)

  OdpovědětVymazat

Články na mail