#moudrazknih

neděle 26. července 2015


Možná to nevíte, ale já a Bára z blogu Knihy nekoušou obě pendlujeme mezi Prahou a městečkem na Šumavě. V Sušici se občas scházíme a jelikož teď v létě je přece jen o něco volněji, napadlo nás, že by bylo fajn vymyslet nějaký společný blogový projekt. Dumaly jsme nad tím jenom chviličku. Chtěly jsme vymyslet něco, co bude všudemožně rozsévat lásku ke knihám, připomínat, jak jsou knihy moudré a bezva a kolik v sobě mají hlubokých myšlenek. No a vznikl z toho projekt Moudra z knih.

O co přesně půjde? Nevím, jak vám, ale mně se při čtení každou chvíli stává, že narazím na nějaký citátek, chytrou větičku, kterou si prostě musím někam poznamenat, nebo přinejmenším podtrhnout. Pokud se vám tohle stane teď, pěkně si dáte tu práci a větičku (nebo klidně nějaký úryvek) přepíšete, ručně nebo na klávesnici, to je fuk. Pak ten papírek s moudrem čapnete a vyrazíte do ulic. 

A tady už se, vážení, kreativitě meze nekladou.

#moudrazknih nechte na lavičce, ze které se zvedáte. Vsuňte je pod lžičku k prázdnému hrnku, až budete odcházet z kavárny. Nechte je založené v knížce, kterou jste si půjčili. Strčte nějaké moudro své milé do kytice květin. Hoďte ho na dno košíku v supermarketu, nebo je zapomeňte v čekárně u doktora. Vsuňte je za stěrače cizího auta. Nechávejte moudra na sedačkách v MHD. Klidně se vsadím, že vymyslíte tuny dalších způsobů, jak takhle mezi lidi rozdávat kousíčky knih. Zkuste na chvíli vyskočit ze své komfortní zóny a aspoň na vteřinku buďte nestereotypní, buďte ti, co dělají svět hezčí - třeba jen tím, že někomu v davu vtisknete do ruky papírek s moudrem z nějaké knihy. Vsadím se, že to každého potěší stokrát víc, než nějaký hloupý leták, kterých je mu všude vnucováno milion.

Aby byl náš projekt rozpoznatelný, nezapomeňte na každý papírek připsat hashtag #moudrazknih a taky pěkně poctivě i název knížky a jméno autora. Proč musíte psát zrovna hashtag? Protože jsme s Bárou chtěly, abyste byli jaksepatří namotivovaní, tak jsme se spolčily s nakladatelstvím Host a vymyslely pro vás úplně boží soutěž. Ta bude probíhat hned na dvou sociálních sítích - na Twitteru a na Instagramu. Na obou dvou sítích sdílejte své zážitky s naším projektem; můžete fotit moudra, která právě připravujete, nebo je zrovna pouštíte do světa, na Twitteru o tom zase ve 140 znacích psát. Kam jste moudro dali, jak se na to lidé tvářili, proč jste si vybrali zrovna tohle místo... Samozřejmě můžete fotit a psát i o moudrech, které jste našli! Ale pozor - projekt není keškaření ani knihoběžničení a i když pochopitelně můžete napsat, kde jste papírek s moudrem nechali, není to o tom, najít jich co nejvíc. Je to o tom, rozdat jich co nejvíc. 

Jistěže na vás za tu snahu čeká i odměna. A ne jen tak ledajaká. Společně s Hostem vybereme posledního srpna jednoho vítěze na Twitteru a jednoho na Instagramu. Twitter winner získá exkluzivní soukromou exkurzi po celé redakci nakladatelství Host (včetně knižního skladu), instagramový výherce si odnese roční předplatné časopisu Host. Protože na exkurzi se logicky musíte přemístit do Brna, což by se třeba někomu nehodilo, nebo třeba nejste online na obou těchto sociálních sítích a nechcete si zakládat kvůli soutěži dva nové účty, můžete si vybrat, na jakou výhru se chcete zaměřit víc :).

Příspěvků od vás může být třeba milion a úryvky vybírejte z jakékoliv knihy se vám namane. Nezapomínejte, že čím víc aktivní budete se sdílením hashtagu #moudrazknih, tím větší šanci na výhru budete mít. A úplně nejdůležitější ze všeho je, abyste to dělali s nadšením a s láskou a bavili se u toho tak jako my. Ten pohled kolemsedících, když opravdu viditelně naschvál necháváte nějaký malý papírek v metru na sedačce, je fakt k nezaplacení :).


Jdete do toho s námi?

Projekt Moudra z knih vznikl s laskavou podporou nakladatelství Host.

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

26 komentářů

 1. To je skvělé! Jsem nadšená, doufám, že nebudu moc pohodlná a pustím se do toho s vámi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě to zkus, ono to žádnou práci vlastně ani nedá, protože to klidně můžeš z knížky opsat růčo :). A ani nemusíš složitě vymýšlet, kam bys to dala, klidně to můžeš jen tak pohodit :).

   Vymazat
 2. Krásný nápad, jdu do toho.

  http://www.kniho.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. Děkujeme, máme hroznou radost, že se to líbí :).

   Vymazat
 4. I like it! Jdu do toho, už jen pro tu srandu, jaká u toho určitě bude :) Vymyslely jste to parádně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc za komentář i za sdílení článku! ;)

   Vymazat
 5. Moc a moc úžasný nápad! Rozhodně do toho jdu(i když nevím, zda budu všechno fotit)! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme :). Fotit ani psát o tom na twitter samozřejmě nemusíš, ale výherce budeme bohužel vybírat jen z příspěvků, kde bude ten hashtag #moudrazknih. Tak zkus vyfotit / napsat aspoň něco, ať máš taky šanci na výhru ;). Ale jinak samozřejmě na tom až tolik nesejde a hlavní je psát a rozdávat, psát a rozdávat! Jsme rádi, že do toho jdeš s námi :).

   Vymazat
  2. Není za co, máte mou plnou podporu :)
   Právě, že mi ani tolik nejde o výhru, jako o to se zapojit ;) Ale určitě něco na instagram nahraju ;)

   Vymazat
 6. To je hezké! Mám takových citátů vypsaných z knih plnou stěnu, tak bych mohla něco přepsat a zapojit se :) Skvělý nápad!
  (A říkám si, že bych ze všeho nejvíc chtěla takový papírek s moudrem najít!)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, tak to už máš část hotovou :). A co si budem povídat, taky bych někde nějaké to moudro chtěla najít, udělalo by mi to hroznou radost :D.

   Vymazat
 7. Ach! to je tak krásný nápad, že jdu asi zrovna teď hned napsat pár úryvků z knihy a hned zítra je zkusím někam ve Zlíně dát :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je skvělý! Nezapomeň je vyfotit a nebo o nich napsat na Twitter! :)

   Vymazat
 8. Tak to je vážně super nápad! :D Také se pokusím něco rozdat, ale soutěže se učastnit nebudu, asi. :D Bylo by fajn kdyby se tohle udrželo, musí to být úžasný pocit posadit se na lavičku a vedle sebe mít papír #moudrazknih :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si právě taky myslím, snad se to chytne :).

   Vymazat
 9. Tak jsem nadšená a natěšená. Zrovna včera jsem si vypsala pár citátů z knížky, tak hned dnes večer začnu :) díky za takové nápady

  OdpovědětVymazat
 10. Mě kdysi napadlo dávat něco podobného do knížek z knihovny, ale nikdy jsem to vlastně neuskutečnila :) Do tohoto projektu se ale určitě (a moc ráda) zapojím :).

  OdpovědětVymazat
 11. Na knižní moudra mám krabičku. Ten nápad je super! Ráda budu "vytracet" moudra ;)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.