Kde berou spisovatelé své nápady?

To se, prosím pěkně, dozvíte právě v Literárním spolku Laury Sněžné. Zahlédla jsem ji u několika knihomolů na Instagramu a vcelku mě oslovila, ale očekávala jsem jen takové hezké finské povídání, nejvíc pohádkové, možná trošku štrejchnuté magickým realismem, ale fakt jen trošku. Ale ty bláho, tohle je docela drsná a taky dost skvělá knížka.

Ale co si budeme povídat, v severských zemích se to skvělou literaturou úplně hemží. O Pasim Ilmarim Jääskeläinenovi jsem v životě neslyšela, ale ve finských literárních kruzích je to poměrně známá osobnost. Literární spolek Laury Sněžné je každopádně zatím jeho poslední dílo. To prostě takhle jednou jedna suplující učitelka literatury - Ella Milanová - zjistí, že knížky z knihovny v městečku Zaječín trpí podivnou chorobou; záhadně se v nich přeskupují písmena, postavy a události. A pak to dopadá tak, že Raskolnikov ze Zločinu a trestu neskončí na Sibiři, ale zastřelí ho Soňa. Atakdále.

S Ellou postupně pronikáme do záhady nazvané Literární spolek. Je to uskupení devíti slavných spisovatelů, které si pod svá křídla už jako malé děti vzala slavná autorka dětských knih Laura Sněžná, aby z nich vychovala nesmrtelné autory. Jenže Laura Sněžná zničehonic zmizí a nikdo neví, kam se poděla. Ella zjišťuje, že to, co na první pohled působí jako neškodný, kulturní a vůbec po všech stránkách krásný počin, je vlastně krapítek zvrácená malá sekta dost narušených lidí, kteří se po letech straní jeden druhému. Navíc úzkostlivě mlčí o jednom velkém tajemství a Elle postupně dochází, že Laura Sněžná možná nebyla tak dokonalá, jak se na první pohled zdálo.

Boží, boží knížka! Chvílemi se tváří jako vážný psychologický román, pak zase jako líbezná pohádka, potom jako morbidní magicko-realistický počin... Zkrátka je to mišmaš toho všeho a já si užívala každou minutu čtení. V první řadě bych ovšem chtěla poznamenat, že z toho všeho nemusejí být všichni tak šťastní jako já, protože ne všichni mají v lásce takovéhle divné knížky. Přirovnala bych ji k Pěně dní, k Zvláštnímu smutku citronového koláče, k Nočnímu cirkusu. Při čtení zkrátka musíte mít mysl otevřenou a nesnažit se rozlišovat hranice mezi snem a skutečností a fantazií malých dětí. Někdy prostě všechny tyhle věci splývají.

Nejvíc mě na příběhu bavila Hra. Tyhle sadomasochistické hrátky jsem si fakt užívala, i když bych ani náhodou nechtěla, aby to někdo zkoušel na mně. Jsem sice vcelku otevřený člověk, ale když se nad tím zamyslím, tak je to jen v situacích, kdy já sama chci a povím jen tolik, kolik sama považuju za vhodné. Takže skutečnost, že vám někdo zaváže oči a třeba i násilím vás donutí vypovědět mu pravdu na jakoukoliv otázku si vzpomene, je pro mě docela hrozivá.

Kromě toho se mi moc líbilo, jak Jääskeläinen vypodobnil slavné finské spisovatele. Kdepak národní hrdinové, osvěta veřejnosti, milá a přítulná zlatíčka... Jsou to bestie s tím nejhorším charakterem, kteří své okolí používají jen jako surový základ, jako materiál pro své příběhy. Ella všechny členy spolku postupně poznává a musím říct, že s jednotlivými postavami to teda autor knihy umí parádně. S Ellou to byla láska na první pohled, samozřejmě, je to taková ta slečinka s dobrými mravy, u které zní každé zaklení hrozně nepatřičně, ale nakonec vás překvapí tím, že je docela drsná a jako každý má i ona své zkažené a hříšné já. Hrozně mě ovšem bavil i Martin Zimota nebo Aura Potůčková, a taková Ingrid Kočičková taky nebyla k zahození.

V Literárním spolku Laury Sněžné je všechno super, od á do zet. Je to čtivé a napínavé, má to v sobě přesně tolik ironie a fantazie a šíleností, aby to pro mě bylo tak akorát a ještě ke všemu to má docela vtipný a nečekaný závěr. Spoustu věcí si tu musíte domýšlet sami, skoro nic není úplně do detailu vysvětleno, ale to mě taky bavilo. Za mě skvělý, zkuste to taky.

Literární spolek Laury Sněžné (Lumikko ja yhdeksän muuta) / Pasi Ilmari Jääskeläinen / Vladimír Piskoř / 2015
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Paseka.

16 komentářů:

 1. To zní tak krásně divně, že si to musím přečíst. Díky za recenzi. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo, díky za komentář :).

   Vymazat
 2. V pondělí jsem ji už měla v ruce, ale nakonec jsem ji zase poslušně vrátila na polici. Po tvé recenzi už vím, že to je přesně pro mě! Hned zítra kupuju a těším se na čtení! Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak výborně, dej vědět, jak se ti líbila :).

   Vymazat
 3. Úplný souhlas, od á do zet :)) Taky jsem o autorovi nikdy dřív neslyšela, ale po přečtení téhle knížky bych ráda slyšela víc a často.

  OdpovědětVymazat
 4. Hrozně ráda bych si tuto knížku přečetla. Jsem na ni zvědavá a doufám, že mě nezklame. :)
  http://readingwithlu.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 5. Můj letošní objev roku :) Knihu jsem si impulsivně koupila na základě informace z obálky, kde se tvrdilo, že je to mix Lynche a Murakamiho - to jsem si prostě nemohla nechat ujít. A bylo to výborné :) Bavila jsem se od samého začátku. Nezáleželo mi ani tak na tom, co a proč se stalo Lauře - na autorově blogu jsem narazila na vodítka, která čtenáři pomohou záhadu objasnit, ale nezkoušela jsem to - jen jsem si příběh užívala. Bylo by skvělé, kdyby se nadšení čtenáři rozhodli psát fanouškovské verze Potvůrkovských příběhů, ale takové popularity asi kniha nedosáhne, škoda :)
  Nicméně mohu všem jedině doporučit - máte-li rádi tajemno a máte smysl pro nadsázku a nevadí vám víceméně otevřené konce - jděte do toho :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, to by bylo vážně prima, ty potvůrkovský příběhy, ale na to je ta knížka podle mě moc "jiná", není to mainstreamovka, která by se líbila většině... každopádně maximálně souhlasím :).

   Vymazat
 6. Jo, tak to si musím přečíst! :)

  OdpovědětVymazat
 7. Tak s tím instagramem to máme stejně ;) A taky jsem si myslela, že se jedná o trochu něco jiného. Ale teda tady tohle... To je pro mě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak skvělý, doufám, že se ti bude líbit :).

   Vymazat
 8. A mňa teší, že konečne prišla kniha z Fínska, ktorá zabodovala aj medzi knižnými blogmi :). Ale Literární spolek Laury Sněžné je vážne skvelá kniha a zaujme už obálkou.

  OdpovědětVymazat
 9. Je absolutně úžasná. Když jsem ji v knihkupectví viděla, byla to láska na první pohled. Na první řádek. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji dvakrát. Tuším, že se k ní ještě párkrát vrátím. Jednoduše dokonalá kniha :)
  Díky za skvělou recenzi!

  OdpovědětVymazat

Články na mail