Co se děje v afghánských kavárnách

úterý 7. července 2015

Na Kavárničku v Kábulu jsem četla / slyšela samé víceméně pozitivní ohlasy, jedné mé známé kvůli téhle knížce dokonce ujel autobus, když ji četla na zastávce. Navíc se příběh odehrává právě v Kábulu, který jsem si zamilovala díky knihám Khaleda Hosseiniho.

V kábulské kavárně se sejde pět žen: 2 Afghánky, 2 Američanky a 1 Britka. Každá se do kavárny dostane úplně jiným způsobem. Sunny je majitelka kavárny. Jasmína tu hledá úkryt. Candace touží po zábavě a společnosti. Isabel chce najít příběh. Háladžán by ráda měla jen klid a svatý pokoj. Všechny si s sebou nesou nějaká trápení a jizvy z minulosti a jejich životní osudy by každý zvlášť klidně vydaly na samotnou knihu.

Kniha z Afghánistánu, v níž hlavní roli hrají ženy, se automaticky dotýká všech ožehavých otázek, které se v muslimském světě objevují a odkrývá čtenáři všechny zrůdnosti odehrávají se na ženách v tomto světě. Občas mi přišlo, že je to fakt úplně jiný svět, jako na jiné planetě, protože i když člověk ví, co za příšernosti se tam na ženách páchá, tak si prostě nedokáže představit, že to mužům prochází, ne ve světě, kde #LoveWins. Jenže pak si jde Sunny koupit vypálené dývídýčko s první sérií Chirurgů a vy jste zpátky nohama na zemi. Jo, tohle se fakt někde děje.

Příběh je podle mě nejlepší právě v místech, kdy jsou čtenářům suverénně předkládána fakta o tom, jak se žije ženám v Afghánistánu a když jsou svědky šokujících scén, jako byla třeba návštěva ženského vězení. Tady zůstává rozum stát a vy hltáte jednu větu za druhou a bouří se ve vás spoustu emocí. Tohle umí Rodriguezová fakt dobře; popisovat. Jednoduše, ale velmi působivě. Na druhou stranu mi přišlo, že jakmile došlo na zápletky ohledně postav, trochu ztrácela dech. Začátek i konec mají dobré tempo, ale zhruba uprostřed knihy jsem se v knize dost plácala a přišlo mi to všechno zbytečně utahané, ukecané, o ničem.

Upřímně, daleko radši bych byla, kdyby hlavní postavou knihy byla dobrodružná Isabel, nebo znuděná panička Candace, která prošla v knize krásnou proměnou. Sunny se jen musela rozhodnout, který ze dvou neohrožených chlapíků pro ni bude ten pravý (ano, do Kavárničky v Kábulu se vejde i milostný trojúhelník) a nijak zvlášť mě neoslnila. Zato vedlejší linka dvou šedesátníků a romantické korespondence mě rozhodně chladnou nenechala; už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy takhle nějaké knižní dvojici držela palce, aby se jí podařilo dát se dohromady.

Přečtení Kavárničky v Kábulu určitě nelituju. Kábul je mi zase o něco bližší a upřímně, díky Hosseinimu a Rodriguezové je to jedno z míst, kam bych se jednou fakt ráda vypravila, kdyby to šlo. Není to sice žádná velká bomba, z Kavárničky nejsem paf, ale na zabití jednoho či dvou lenivých letních odpolední je ta knížka jako dělaná. Plus velká pochvala Michaele Pospíšilové Králové za boží obálku.

Kavárnička v Kábulu (The Little Coffee Shop of Kabul) / Deborah Rodriguezová / Jitka Jeníková / 2015

8 komentářů

 1. Kavarnicku mam uz par tydnu na seznamu, tak doufam, ze se k ni brzy dostanu, tva recenze me na ni uplne navnadila!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ráda slyším, dej vědět, jak se ti líbila :).

   Vymazat
 2. Kavárničku jsem držela párkrát v ruce v práci, ale musím přiznat, že mě nijak zvlášť nezaujala. Až doteď. Sice jsem jednu knihu z podobného prostředí nedávno dočetla a tak si další tohoto žánru nejspíš nechám na později, ale rozhodně Kavárničku připisuju na seznam knih k přečtení :)

  OdpovědětVymazat
 3. Zní to velmi dobře :-) Přidávám si ji na seznam knih, který bych chtěla o prázdninách přečíst :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak tuto knihu si musím rozhodně přečíst. Už se na čtení moc těším doufám, že mě kniha nezklame. :)
  Reading With Lucy

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.