Sběr bylin jako smysl života

pondělí 15. června 2015

Knížku, o kterou se před několika dny soutěžilo na blogu, jsem si samozřejmě taky musela přečíst. V článku se soutěží už jsem vám psala o tom, že mě zaujala, ale nepověděla jsem vám, že moje úplně první pocity byly dost smíšené a musím přiznat, že anotace mě nijak zvlášť nenavnadila. No, štěstí, že jsem se do ní nakonec pustila, protože to byl zážitek, na který budu dlouho vzpomínat.

V románu Do tmy, což je druhá kniha spisovatelky Anny Bolavé, se vypravíme do jižních Čech. Příběh osamělé, nemocné ženy z maloměsta, která život zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Vyprávění románové hrdinky Anny Bartákové je otevřené, a přece zvláštním způsobem záhadné a neuchopitelné... No, zkrátka jsem si od toho moc neslibovala. Jenže pak jsem si přečetla online ukázku z knihy a ta jednoduchá, obyčejná, ale přitom až nečekaně precizně volená slova Anny Bolavé se mi vryla pod kůži a já četla a četla a skoro zaskučela, když byl ukázky konec, protože jsem nutně potřebovala pokračování.


Čtení jsem si dávkovala, protože je to skutečně emocemi nabité a takové příběhy si chci vychutnávat. Na první pohled je to strašně jednoduché - prostě sledujeme každodenní lopocení jedné čtyřicátnice, která pracuje jako externí překladatelka, ale její opravdovou vášní je sběr a sušení bylin. Její dny se odvíjí od toho, co kde zrovna vykvete, jak dokonale se podaří usušit lípu a třezalku a kolik za ně dostane každé úterý ve výkupně. 

To, co je na povrchu, by se mohlo zdát stereotypní, možná až nudné, minimálně po prvních deseti stránkách mě všechny ty byliny přestaly bavit. Důležité je ovšem to, co se skrývá pod povrchem. Annina nemoc, která postupně promodrává jejím tělem, nevysvětlitelná smrt jejího tchána, jednoruký bývalý manžel, pletichy a pomluvy na maloměstě, záhadné nehody a zranění, podivné šustění na Annině půdě, které si nedovede vysvětlit. Celou knihou prostupuje podivný neklid, nejistota, zmatek, které se chtě nechtě usidlují v samotném čtenáři. 

České autory si málokdy oblíbím. Myslím ty fakt dobré, jako třeba Denemarkovou, mám pocit, že jsem k ní ještě nedospěla. Nebo třeba Žítkovské bohyně jsem odložila po třetí stránce, nebavilo mě to. Bála jsem se, že Do tmy bude něco podobného, ale i když se tu tématu "moderního čarodějnictví" autorka lehce dotýká, je to vážně jen okrajově a román se nejvíc soustředí na niterné pocity své jedné hrdinky, Anny, která příběh vypráví a vypráví ho vážně skvěle.

Nepamatuju si, že bych se do četby nějaké současné české knížky ponořila tak, že bych vůbec nevnímala okolní svět. Annino vyprávění jsem si fakt užívala, hlavně předminulý víkend, když byla ta první vedra. Vysedávala jsem večer na balkoně, kouřila jednu cigaretu za druhou, poslouchala nedaleké klapání čápů a možná díky tomu, že jsem jen kousíček od Annina jihočeského ráje, tak mi byla hlavní postava neuvěřitelně blízká. I když je zhruba o dvacet let starší.

Jediné, co mi v knize vadilo, byl ten otevřený konec. Ano, čtete správně. Já, milovnice závěrů, které si mohu dle libosti domýšlet, jsem byla tentokrát docela naštvaná, že mi spisovatelka nenabídla lepší, výraznější a "ukončenější" poslední věty. Chtěla jsem tentokrát nějaké vysvětlení a rozhřešení, protože mě napadá asi tak tisíc možných důvodů Annina chování a nic z toho mi nepřipadá úplně správné. Nejradši bych si s Annou Bolavou sedla někde na kafe a pořádně ji vyzpovídala, co to ksakru celé mělo vlastně znamenat.

Ale i když mám milion otázek a je mi z té knížky smutno a divně, tak to bylo fakt dobré čtení a jsem ráda, že jsem se s knížkou Do tmy potkala.


Do tmy / Anna Bolavá / 2015
Za knihu děkuji nakladatelství Odeon.

5 komentářů

 1. Vypadá to zajímavě, hlavně konec, a rozhodně má zapamatovatelnou obálku. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Dneska bude knížka Do tmy už asi třetí v pořadí, kterou si přidám na svůj seznam knih, které si chci přečíst. Zaujala jsi mě - nebo mě zaujal tvůj popis téhle knížky? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ráda slyším, na to-read list určitě patří ;).

   Vymazat
 3. Mmm to nezní špatně a i ty byliny, ty mě baví díky za recenzi zaujala mě víc než anotace :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.