Přečtěte si Annu Bolavou

pátek 5. června 2015

Českou literaturu sice nebojkotuju, ale docela se jí vyhýbám. Prostě mě vždycky víc zaujme něco z té zahraniční. Naposledy jsem dala na jeden tip a přečetla si tuhletu skvělou českou knížku. Od té doby nic. Z Magnesie Litery jsem přelouskala jen blog Kafe a cigárko, zbytek mě ani trochu nezaujal. Ovšem pak mi do mejlu přistálo info o tom, že vychází český román Do tmy.

Obvykle všechny ty novinky a tiskovky o tom, kde / kdo / co vydal vůbec nezveřejňuju, ale přečetla jsem si malou ukázku z téhle knihy ještě před tím, než obletěla internet a nějak mi ta umně poskládaná slova Anny Bolavé škrábla přímo do srdce. Ona prostě umí. Anna Bolavá se čtenářům představila básnickou sbírkou Černý rok, tohle je její druhá kniha. Chystala jsem se tohle úterý na křest do Ponrepa, jenomže ve středu a ve čtvrtek jsem měla dost náročné zkoušky a výjimečně se ve mě ozvala zodpovědnost, takže jsem chyběla a čím víc se začítám do nového počinu od Bolavé, tím víc mě to štve.

Respekt o téhle knížce napsal, že "je to próza pozoruhodně magická a silná, vedle níž se čtenářsky oblíbené vývary z bohyň jeví být spíš vyvařeným čajíčkem." Příběh se točí kolem osamělé, nemocné ženy z jihočeského maloměsta (blízké mé maličkosti), která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin. Od počátku má nádech apokalypsy. Vyprávění románové hrdinky Anny Bartákové je otevřené, a přece zvláštním způsobem záhadné a neuchopitelné. Víme o ní vše, od rána do večera detailně sledujeme její počínání, a stejně nám uniká. Její neobvyklá záliba spolu s postupují nemocí ji zahání do vnitřního, deformovaného světa, kde se vůně i šustot pytlů počítají na gramy. Snad jde o jakési rodové prokletí, jemuž podléhala už její babička, ale možná za to může jen končící červen, nejhektičtější doba trhání bylin v roce.

Samotnou mě témata splývání s přírodou a moderního čarodějnictví vždycky zajímala, ale nikdy jsem nenarazila na knihu, která by mi to uměla podat opravdu čtivě. Jsem zvědavá, jestli Do tmy konečně bude Ta knížka. Zatím mě to fakt baví. Zejména teď, v těch prvních červnových horkách, doma na Šumavě, kde mi z okna do pokoje voní seno, slyším traktory a klapání čápů z hnízda hned za rohem, je to naprosto ideální čtení.

No a proč tady o knížce Do tmy vůbec píšu? Protože jsem se spolčila s nakladatelstvím Odeon a mám pro vás soutěž hned o 2 tyhlety knižní krásky. Pravidla jsou víc než jednoduchá. Stačí, když mi sem napíšete komentář, ve kterém mi prozradíte, proč zrovna vy byste měli knížku vyhrát. K tomu jen připište svůj e-mail. Lajčík na facebook blogu i na facebook nakladatelství Odeon není nutností, ale potěší. Jednoho výherce vylosuji náhodně pomocí random.org, ale toho druhého si vyberu sama podle originální odpovědi. Deadline si dáme do 10. června včetně, pak se výhercům ozvu na mail. /pouze pro ČR/

Tak tedy - proč zrovna vy byste měli vyhrát Do tmy od Anny Bolavé? :)

15 komentářů

 1. Proč bych si moc přála vyhrát tuto knihu? Protože mě velmi zaujala svým tématem už když jsem ji objevila mezi knižními novinkami. A právě včera jsem s kamarádkou řešila přírodní léčbu, protože můj zdravotní stav není zrovna stoprocentní a chemie už bylo dost. Proto hledám různé knihy a články, které se přírodní medicínou a bylinkami zabývají. Takže tato kniha je pro mě velmi zajímavá. A v neposlední řadě se mi moc líbí i obálka od Odeonu. (y)

  Přeji krásný den, Šárka :-)

  akras.fof@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 2. tak svoji původní odpověď už použít nemohu,protože už první nejsem,ale i tak bych ráda tuto knihu vyhrála a přečetla si ji :-) tak přeji šťastnou ruku při losování ať už vyhraje kdokoliv :-) pěkný den všem a tfuj tfuj tfuj :-D


  Marcela

  OdpovědětVymazat
 3. Mně se teda z Magnesie Litery líbil víc Prigl, ale Kafe a cigárka je taky fajn. A koukám, že s těmi českými autory to máme všichni stejný :D

  OdpovědětVymazat
 4. Tahle knížka by se mi barevně hodila do knihovny :) Ale vážně, mám ráda "neuchopitelné" příběhy, u kterých má člověk pocit, že mu něco uniká, a celý den pak přemýšlí, co to je. Navíc moje mamka čím dál tím víc propadá kouzlu bylinek, takže bych si ráda přečetla, jak až daleko ta posedlost může zajít :D
  Email: letamnapegasu@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 5. Žítkovské bohyně byly jedna z nejlepších knih, jakou jsem za posledních pár let četla, a Do tmy zní podle Tvého článku snad ještě slibněji! Navíc zatímco v Žítkové jsem nikdy nebyla, na Šumavě už to trochu znám a často tam jezdím, takže bych tuhle knížku mohla i víc prožít než ty bohyně... Zkrátka moc díky za tip, tuhle knihu si prostě musím přečíst :)
  milkovice at gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Já mám české autory moc ráda! Hlavně současná česká tvorba se mi moc líbí. Kolem Do tmy jsme pořád tak nějak kroužila a teprve tenhle článek mě přesvědčil, že by se mi mohla líbit. Navíc mám ráda knížky od Odeonu a tahle má obzvlášť vyvedenou obálku. Tak proto bych měla vyhrát já! (haha, nemám ráda tyhle agitační komentáře, ale když to jinak nejde) Prostě česká próza, krásná obálka, slibně znějící obsah. Mohlo by mi to padnout do vkusu :-) (siroka.alzbeta@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 7. Proč já? Protože mě zaujala už v knižních novinkách a pokud ji nevyhraju v této soutěži, určitě si ji koupím :-)
  e-mail:sarka.bee@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 8. No protoze si ji chci proste precist! Protoze me dlouho zadna kniha nezasahla. . . Tak treba to bude tahle. Fingers crossed ;)
  jmynarikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Protože jsem k české literatuře "přičuchla" až prostřednictvím vejšky, ale od té doby mě to fakt baví a snažím se dohánět to, co jsem zameškala, takže by bylo super, kdybych si nedělala další dluhy a tuhle knížku si mohla přečíst co nejdřív. Navíc srovnání se Žítkovskými bohyněmi, níc mě nemohlo nalákat víc, nějakým tím mystičnem/esoteričnem/čarodějnictvím jsem posedlá už dlouho a jak říkáš, dobrých knížek na toto téma je poskrovnu.
  Plus, co je lepší odměnou za státnice než knížka? :)
  stupkova.katka@email.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Českou literaturu čtu častěji než knihy zahraničních autorů, ale toto je poněkud jiné než čtu obvykle. A i když jsem knižní maniak, stále se snažím zkoušet něco nového ...

  OdpovědětVymazat
 11. Protože z tvého popisu je Anna postava, kterou chci poznat a prožít s ní několik dní. A kdoví, třeba se zařadí mezi ty osoby, které mě změní či mě budou provázet životem i dál.

  lisarah@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Myslím si, že knížka, která dokáže někoho zasáhnout je hodna přečtení. A vím, že sama si ji asi nepořídím. Je totiž tolik knížek, které si nutně potřebuji pořídit teď... a tahle knížka by byla v kolonce "někdy potom" a než ono někdy potom nastane, na tuhle knihu možná už zapomenu.

  auril... zavináček... email.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Protože Anna Bolavá je nanejvýš zajímavé jméno (nebo spíš pseudonym?), protože kniha má nádhernou obálku a protože jsem si zamilovala Žítkovské bohyně, proto tak trochu očekávám, že to bude něco podobného - tajemného, napínavého, záhadného, silného... :-) M.

  OdpovědětVymazat
 14. Knihu jsem četla, je magická, gradující, vynikající. Jde více o pocity, obrazy, než román typu Žídkovské bohyně.Kniha voní bylinkami, létem, prázdninami a bohužel i samotou a opuštěností hrdinky. Nemoc se v knize objevuje nenápadně a postupně sílí, až...Příběhy ostatních postav se v knize mihnou mimochodem, a přesto o nich, tolik víme. Jde-li o prvotinu autorky v próze, potom prvotinu velmi zdařilou,těším se na další její knihy.
  Knihu jsem dočetla na dovolené, mám potřebu sdílet nadšení z ní a čas o ní napsat, proto píšu svůj první životní komentář na blog.Knihu nechci pro sebe,vrátím ji do knihovny, ale jako dárek pro kamarádku, se kterou si vzájemně literární skvosty nadělujeme. hanika.s@seznam.cz

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.