Nejvtipnější smutný příběh do uší

Mou nejoblíbenější greenovkou je sice asi Hledání Aljašky, ale tou první knížkou od něj, co jsem přečetla, už navždycky budou Hvězdy nám nepřály. Staly už se takovou nostalgickou záležitostí, kterou znám nazpaměť jak v knižní, tak ve filmové podobě. Soundtrack z filmu si pouštím, když jsem smutná a citáty z knihy si pročítám, když mám v sobě dvě skleničky vína. Když jsem se dopídila, že se mé oblíbené audionakladatelství OneHotBook pouští do adaptace téhle knihy, nezáleželo ani trošičku na tom, kolikrát jsem to už četla a viděla, pochopitelně jsem musela zjistit, jaké jsou Hvězdy v audio podobě.

Ještě chcete, abych vám povídala, o čem to je? Tak jo, ale fakt jen stručně, když tak utíkejte ještě před čtením recenze na internet, tam se dočtete miliony podrobností. Máme tu šestnáctiletou Hazel a píď staršího Augusta, oba dva žijí s rakovinou. Setkají se na podpůrné skupině, je z toho láska jako trám, taková ta boží, romantická, nesmělá láska dvou teenagerů, kteří můžou každou chvíli umřít. Je to ironické, vtipné, zkrátka totálně nadupaný příběh, který si poslechnete s chutí už jen proto, jak strašně fajn to je. A je fuk, jestli vám je šestnáct nebo šedesát, fakt.

Mluvím z vlastní zkušenosti, protože tu audioknížku jsem pouštěla své babičce, která už si musí šetřit zrak. Čte ráda, takže mě zaúkolovala, abych jí sehnala nějakou pořádnou audioknížku. Hvězdy nám nepřály se jí líbily, i když mě poprosila, abych jí příště sehnala něco, u čeho nebude na konci bulet jako blázen. Ok. Já si audioknihy pouštím nejradši v autobusu. Od té doby, co jsem slyšela Nebezpečné známosti, přišla jsem tomuhle stylu "čtení" na chuť. Zkrátka to chtělo něco, co mě fakt bude bavit. S Hvězdy nám nepřály to bylo stejné, strašně se mi to líbilo a bylo mi úplně šumafuk, že už to znám jak své boty. Díky Veronice Kubařové a Matoušovi Rumlovi to pro mě byl zase úplně nový zážitek.

Že Veronika Kubařová bude pro roli Hazel jako dělaná, to jsem tušila už od začátku. Ale že to podivínské ucho z televize Nova tak důstojně sehraje Augusta, to bylo fakt překvapení. Ze začátku mi sice přišlo trochu divné, že Kubařová čte nejen Hazelino vyprávění v první osobě, ale mluví taky všechny ostatní postavy (i mužské) kromě Augusta, ale nakonec jsem si to na prostě nějak zvykla. Je fakt, že na Rumlovo sexy nakřáplý hlas se zvyká celkem snadno.

Na začátku každé kapitoly je, tak jak už u OneHotBook zvykem, malá hudební vsuvka, která je jen taková jakoby mimochodem a docela hezky koresponduje s celým dějem, není to nic vtíravého. Celkově musím říct, že audioknížky od OneHotBook jsou na tom s kvalitou setsakra dobře, kdybych to měla srovnat s klasickými knihami, tak bych je přirovnala třeba k Hostu. Je to ovšem docela zavazující, nasadit si laťku vysoko, protože teď už zkrátka budu vyžadovat, aby všechny ostatní audioknihy byly minimálně stejně skvělé jako Hvězdy nám nepřály. Tahle audioknížka je 7 hodin a 43 minut neředěných emocí, které si s Kubařovou a Rumlem užijete na maximum.


Tak co, máte chuť si Greena poslechnout? :)

Hvězdy nám nepřály (The Fault in our Stars) / John Green / Veronika Kubařová, Matouš Ruml / 2015
Za audioknihu děkuji audionakladatelství OneHotBook.

13 komentářů:

 1. Mně se Hvězdy v audio verzi moc líbily, někdy si je poslechnu znovu. :)

  OdpovědětVymazat
 2. To zní moc dobře! :) Greenovky jsou moje srdcovka, i když mám taky nejradši Alasku. Ale audioknihám jsem obecně zatím moc nepřišla na chuť, vlastně je nemám kdy poslouchat (při dojíždění si čtu a u manuálních činností jako kulisu spíš používám různé politické debaty a komentáře, abych si trochu držela přehled). Takže zatím zůstanu u Greenovek v "papírové" podobě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně, kdybych nejezdila jednou za čas skoro 3 hodiny autobusem, tak bych si na ně asi taky nenašla čas, takže to chápu, přes den si do uší radši pouštím písničky, na které se nemusím tak soustředit. Každopádně doufám, že jednou bude i audio Aljaška. <3

   Vymazat
 3. Chtěla bych konečně začít s audioknihami, ale místo toho, abych si koupila něco nového, nakonec asi stejně skončím u svého oblíbeného příběhu :). Díky tvé recenzi to vím už s velkou jistotou :D...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak paráda :D. Já jsem třeba zjistila, že mě u audioknížek sedí právě příběhy, které už znám, ale baví mě natolik, že si je poslechnu v jiné verzi.. kromě Hvězd třeba Nebezpečné známosti. Kromě toho jsem ještě poslouchala Muže z ostrova Lewis, což pro mě byla úplně neznámá kniha a právě kvůli tomu se mi to asi moc nelíbilo :).

   Vymazat
 4. Já dám asi přednost normálnímu čtení, audioknihy mi nesedí :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jasný, tohle určitě nesedne každýmu, ale zkus to třeba při nějaké rutinní činnosti, u které nemusíš moc přemýšlet, nebo při cestování.. třeba se ti to někdy zalíbí :).

   Vymazat
 5. Já mám audioknihy moc ráda :) Ono když cesta ze školy domů trvá 3,5 hodiny, příběh do uší přijde vhod. Hvězdy nám nepřály se mi jak v knižní tak ve filmové podobě líbily, ale nějak mi úplně nesedl český překlad a nejsem si jistá, zda by to audiokniha dokázala vyžehlit. Rozhodně ale souhlasím s tím, že nakladatelství OneHotBook prostě umí - a poslouchat knížky od nich je požitek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, hlavně mně se při delším čtení za jízdy obvykle dělá blbě, takže audioknihy jsou pro mě ideální. Tak to zkus, uvidíš, ale překlad je podle mě úplně stejnej jako v knížce, no :).

   Vymazat
 6. Super recenze odkud máš prosím ten obal na telefon? Děkuji

  OdpovědětVymazat
 7. dlouho jsem žádnou audioknihu neposlouchala, sjíždím akorát Stopařova průvodce galaxií, namluvenou Vojtou Dykem , když uklízím :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Týjo, Stopař s Dykem by vůbec nemusel být špatnej zážitek! :)

   Vymazat

Články na mail