Jakými příběhy je opředený život knihkupce Fikryho?

úterý 9. června 2015

To jsem se zas jednou nechala zlákat pěknou obálkou. Jó, Argo prostě umí. Z téhle obálky se navíc dokonce dočtete kusé informace o jednotlivých částech příběhu; stačí se na ni jen pozorně zblízka podívat. Kromě toho mě taky samozřejmě okamžitě nadchl příběh, který se odehrává v zastrčeném knihkupectví na masachusettském ostrově Alice.

Knihkupectví Ostrov vede svérázný, depresivní bručoun A. J. Fikry. Na knihy má velice vyhraněné názory (vlastně většinu literatury vůbec neuznává) a zkrátka se s ním nedá rozumně domluvit. Před dvěma roky mu zemřela manželka a od té doby se straní celému městečku. To se však změní, když z knihkupectví kdosi odcizí velice cenný výtisk Poeových ranných básní a o pár dní později tu Fikry objeví dvouletou holčičku, sirotka, která je k jeho údivu nejen velmi inteligentní, ale také pozoruhodně roztomilá. Tyhle dvě události spolu na první pohled vůbec nesouvisí, ale postupně se ukazuje, že mezi nimi přece jen nějaká ta souvislost bude.

Tak nejprve klady. Je to o knížkách! Srdéčko každého knihomola zaplesá nad tím starým, zaprášeným knihkupectvím. Celá kniha je provázaná krátkými povídkovými sbírkami, veskrze hodně známými, které mají co do činění s dějem. Prakticky na každé stránce na vás čeká nějaký literární odkaz na slavnou klasiku. A co víc, vzhledem k tomu, že velká část děje se odehrává v současnosti, potkáte se tu třeba i s Jo Nesbem, Aimee Benderovou, nebo se Zusakovou Zlodějkou knih. To je prostě parádní, co si budeme povídat. Taky zjistíte, co vlastně takové vedení knihkupectví obnáší, jak nabízejí nakladatelé své ediční plány knihkupcům (teda, doufám, že to funguje přesně tak, jak je to popsáno v knize :D) a co se všechno může přihodit na autorském čtení. Kromě toho mě těšily třeba i úvahy o elektronických čtečkách, nebo zmínky o Amazonu a taky o spolužačce jedné postavy, která si založila knižní blog a všude se chlubila, že jí nakladatelé posílají knížky zadarmo. Pro knihomola? Jednoznačně super! Už tohle stačí k tomu, abyste si knihu oblíbili.

Nojo, ale bohužel má Příběhy opředený život A. J. Fikryho i své nedostatky. Už od začátku čtení mi knížka silně připomínala starého dobrého Muže jménem Ove, což je román jedním slovem brilantní. A já se nemohla ubránit srovnávání, z čehož Fikry rozhodně nevyšel vítězně. Zatímco u Oveho nám bylo všechno to smutné a srdcedrásající info odhalováno postupně, abychom si Oveho stihli zamilovat, v téhle knížce jde všechno strašně fofrem. Dřív, než vám dojde, jaký protiva to vlastně Fikry je, tak už je celý pookřátý a změněný, ani nevíte, kdy se to vlastně stalo. Autorka knihy, Gabrielle Zevinová, ji sice zasadila do poměrně širokého časové rámce - cca 14 nebo 15 let -, ale všechny události se odvíjejí strašně rychle, nemáte šanci je nějak hlouběji prožít.

Kromě toho asi bylo chybou odhalovat nedostatky některých románů, řešit stavbu, zápletku, postavy a slovosled u jiných knih, protože všech potíží ostatních spisovatelů, které postavy v knize zmiňují, si pak všímáte právě u Zevinové. Občas je to (doufám) schválně, takové malé připomenutí, které vcelku pobaví, ale čím déle jsem tu knihu četla, tím víc jsem si uvědomovala, že tohle opravdu není jedna z těch knih z velkým K. Díky tomu, jak na to sama autorka upozorňovala. Příběh se mi taky zdál místy až přeslazený; s Ovem jsem takový problém neměla, tam ty dojímavé scény vyplynuly vcelku přirozeně, ale tady už to občas hraničilo s kýčem.

Taaakže si to shrňme. Nesmírně přitažlivý námět, jakžtakž zvládnutý příběh, lehce kýčovité a emoceždímající, veskrze sympatické postavy, ke kterým si ale hlubší pouto nevytvoříte. Plusko dávám ještě za téměř detektivní zápletku s ukradenou knihou a působivým rozuzlením na konci. Jo a taky je fakt, že pár vět je opravdu moudrých a krásně napsaných. To by bylo asi tak všechno. Na Argo mi to přijde až nečekaně... oddechové, nevím, jak jinak to říct, ale vzhledem k tomu, že jsem s knížkou zabila celé páteční odpoledne a vůbec mě to nemrzí, tak nejspíš můžu říct, že vám ji doporučuju.
Příběhy opředený život A. J. Fikryho (The Storied Life of A. J. Fikry) / Gabrielle Zevinová / Pavel Bakič / 2015

8 komentářů

 1. Vypadá zajímavě vůbec jsem o této knize nikde neslyšela. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem na tom úplně stejně :D Ale tak aspoň si doplňujeme obzory :D

   Vymazat
 2. Tak teď mám z toho velkého brouka v hlavě, jestli si tuto knihu přečíst nebo ne. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Zakoupeno na základě této recenze, tak jsem zvědavá :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pak napiš své dojmy ;).

   Vymazat
  2. Trochu zklamání, čekala jsem od toho víc

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.