Jaké to je Pod vodou

Knížka od Juli Zeh mě na první pohled přitáhla svou krásnou (i na omak!) obálkou a faktem, že ji vydalo nakladatelství Host. Nevím, jak pro vás, ale pro mě je to nějaké ty dva poslední roky fakticky jasná záruka kvality. Navíc už jsem si nějaký pořádný psychologický thriller nepřečetla ani nepamatuju.

Budoucí právník Sven odejde z Německa a společně se svou přítelkyní Antje si na jednom španělském ostrově založí potápěčskou školu. Žijí vcelku poklidně, nerušeně, skoro nudně. Dokud do jejich životů nevtrhne jedna velmi nesourodá dvojice. Jejich novými klienty se stanou začínající spisovatel Theo a populární herečka Jola. Na ostrově se během několika dnů začne rozjíždět dramatický a temný milostný trojúhelník, v němž nikdo není nevinný a který velmi pravděpodobně skončí nějakou ošklivou nehodou.

Do detailu propracovaný příběh vypráví Sven, klasickou ich-formou, a taky Jola svými deníkovými zápisky. Nejprve se vám to zdá všechno jasné jako facka, herečka se zamiluje do svého učitele potápění, románek z červené knihovny, Theo to zjistí, asi nebude nadšený, no a máme tady problém, žejo. Ale tak jednoduché to tedy vůbec není. Neskutečně reálně vymodelované postavy se během vyprávění strašně změní, úplně k nepoznání, takže nakonec fakt netušíte, co od nich můžete čekat. Z klidného, inteligentního a rozvážného Svena se stane naivní a snadno manipulovatelný uzlíček nervů, z křehké a bezbranné Joly je vypočítavá mrcha, z mouly Thea zase úchylný trýznitel. Navíc máte čím dál tím silnější podezření, že vám Sven nebo Jola začínají lhát...

Knížku Pod vodou jsem si jaksepatří vychutnávala a skoro se mi ji ani nechtělo dočíst, bála jsem se, že závěr nebude podle mého gusta a všechny ty ostatní klady knihy - čtivost, napětí, propracované postavy, zajímavá zápletka - že to všechno vyšumí do prázdna. Ale Juli Zeh se mi naštěstí geniálně trefila do vkusu. Otevřený konec, jen zlehka nastíněný závěr, jakoby jen pár tahů štětcem, ze kterých si máte domyslet celý obraz. Tak mě to prostě baví. Napadají mě asi tři možné verze toho, co se s hrdiny vlastně stalo a o knížce jsem přemýšlela ještě dlouho po jejím dočtení. Pokud ovšem preferujete, když se v příběhu na konci vše vysvětlí a uzavře, radši se thrilleru Pod vodou obloukem vyhněte.

Kromě všech výše zmíněných kladů mě hrozně bavilo i prostředí, ve kterém se román odehrává. Totiž pod vodou. Nikdy jsem se potápět netoužila, a tak o tom nic nevím; v knize je ovšem krásně nenásilně popsáno, jak strašně náročný a zodpovědný je to koníček. Jak to vlastně pod vodou vypadá. Nejde o to kde přesně, ale spíš o ten pocit. Jaké to tam je. Co prožíváte, když se nacházíte v úplně jiném světě. Jakou hodnotu má čas pod vodou a nad ní. Zkrátka a dobře, Juli Zeh je zatraceně dobrá spisovatelka a napsala zatraceně dobrou knihu. Je to sice spíš knižní jednohubka, ale to jí neubírá na výjimečnosti. Podle mě byste ji rozhodně měli ochutnat.


Jak se vám zamlouvá kniha? A co říkáte na nový font na blogu? :)


Pod vodou (Nullzeit) / Juli Zeh / Jana Zoubková / 2015
Za knihu děkuji knihkupectví Martinus.cz.

4 komentáře:

 1. Tak to si musím přečíst, moc děkuji za tip!!:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Když jsem tuto knihu spatřila ve vašem příspěvku, ihned mě nalákala svou barevností. Zjištění, že jde o psychologický thriller, co má cosi společného s vodou, mě utvrdila v tom, že tohle si chci přečíst. Díky

  OdpovědětVymazat
 3. Font je príjemný na čítanie a kniha je fantastická, presne ako tebe, i mne sa trafila do vkusu a čítanie som si užila :)

  OdpovědětVymazat
 4. Asi bych měla přestat číst tvoje recenze, nebo všechny ty knížky nikdy nestihnu přečíst... :D

  OdpovědětVymazat

Články na mail